Ostamisen vaikeus

Anonyymi

Suunnittelen vähän veneen vaihtoa n. 12-metriseen 2000-luvun veneeseen. Suunnitelma koki takapakin kun huomasin, että vaikka saisin oman 80-luvun veneeni myytyä, niin ei ole oikein ostettavaa siinä hintaluokassa 50te -70te, mitä olin suunnitellut. Ei oikein edes Euroopassa, menisi 90-luvun alun veneisiin. Tilanne on muuttunut.

17

941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hinnat ovat nousseet 30-50% ja nousu jatkuu. Uusien hinnat karanneet aivan taivaisiin.

    • Anonyymi

      Tähän se johtaa, kun uusien veneiden myynti on jo yli kymmenen vuotta ollut vähäistä. Siinähän sitten jumitatte, vanhenevan kaluston kanssa.

      • Anonyymi

        Eikö uusi vene vanhene? Kuvittelin, että aika koskee kaikkea.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö uusi vene vanhene? Kuvittelin, että aika koskee kaikkea.

        Toki vanhenee. Ajatellaanpa näin, että jos vuosina 2016 - 2021 myytäisiin hyvin vähän uusia veneitä, niitä olisi hyvin vähän tarjolla myös vuonna 2030, kun joku olisi kiinnostunut ostamaan 10-15 vuotiaan purjeveneen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toki vanhenee. Ajatellaanpa näin, että jos vuosina 2016 - 2021 myytäisiin hyvin vähän uusia veneitä, niitä olisi hyvin vähän tarjolla myös vuonna 2030, kun joku olisi kiinnostunut ostamaan 10-15 vuotiaan purjeveneen.

        Suomalais-ruotsalainen ilmiö. Muualla on myyty normaalisti veneitä tuona ajanjaksona.


    • Anonyymi

      Kait se sinunkin aluksen hinta on noussut?

      • Anonyymi

        Saattaa olla, täytyy toivoa. Hirvittää laittaa intuition mukaan liian kovaa hintaa.


      • Anonyymi

        Markkina on myös jakautunut kahtia, kalusto joka on menettänyt arvon on edelleen samalla tavalla arvotonta. Eli ostajaa ei löydy.

        Mutta kunnollisten käytettyjen hinnat ovat nousussa. Nyt kannattaa olla tarkkana, jos antaa veneen välittäjälle niin ei mene liian halvalla. Välittäjä haluaa aina nopean kaupan eikä parasta hintaa.

        Oman veneen arvon määritys kannattaakin aloittaa uuden vastaavan hinnasta. Jos sinulla on laatuskandi 2000 luvulta hyvässä kunnossa selvitä mitä vastaava purjehdusvalmis Linjett, Arcona tai HR maksaa. Yllätyt.


    • Anonyymi

      Vanha on aina vanhaa, vene ei ole poikkeus.

      Vanhalla on toki ystävänsä, mutta suurin osa ei halua itselleen projektia vaan käyttöveneen. Kaikki uudetkin veneet muuttuvat jossain vaiheessa projekteiksi tai muuten vaan vaativat enemmän harrastuneisuutta kuin uudehkot veneet.

      Jos venettä ei halua ylläpitää itse vaan siitä maksaa toiselle, niin vanha vene ei ole käytännöllinen ratkaisu. Vene ei kuitenkaan muutu uudesta vanhaksi yhdessä yössä ja se, mikä toiselle on vanha, toiselle on vasta sisäänajettu.

      Yleisesti voidaan kuitenkin todeta, että mitä vanhempi, sitä halvempi koska halukkaita ostajia on vähemmän.

    • Anonyymi

      Aika niukka on ollut ennen koronaakin tarjonta noin isoista ja kohtuuikäisistä veneistä tuossa hintaluokassa. Ainakin Suomessa hinnat ovat reilusti nousseet, mutta kuitenkin vain n. 20% mielestäni.

      Kertoisitko joitain kiinnostavia venemalleja, jotta voi kommentoida tarkemmin?

      En usko, että 80-luvun veneiden hintataso on merkittävästi noussut. Tai sanotaanko, että 2000-luvun veneiden hinta on palautunut 2015 tasolle, mutta 80-luvun veneiden ei. Erityisesti n. 30-jalkaiset ja sitä pienemmät 80-luvun veneet ovat edelleen paljon halvempia kuin aiemmin.

      • Anonyymi

        Omaankin korvaan kalskahtaa utopialta 00-luvun 40-jalkainen hintaluokassa 50-70 tonnia. Pistä budjetti tuplaksi tai pudota jalkoja kymmenellä. Bavaria 30:t kävivät ennen nousua 40 tonnin tuntumassa, mutta taitavat alkaa nyt 50 tonnista. Pari vuotta sitten olisit voinut puristaa Bavaria 38:n hintahaarukan yläpäästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Omaankin korvaan kalskahtaa utopialta 00-luvun 40-jalkainen hintaluokassa 50-70 tonnia. Pistä budjetti tuplaksi tai pudota jalkoja kymmenellä. Bavaria 30:t kävivät ennen nousua 40 tonnin tuntumassa, mutta taitavat alkaa nyt 50 tonnista. Pari vuotta sitten olisit voinut puristaa Bavaria 38:n hintahaarukan yläpäästä.

        Ei sitä tuplata tarvitse. Nytkin myynnissä muutama 00-luvun 40-halkainen 80-100 tonnin haarukassa. 80 tonnilla saa vaikkapa First 40.7:n. Keski-Euroopasta voi saada alle 70 tonninkin.


      • Anonyymi

        Esimerkiksi Bavaria 36:t n. vuodelta 2003 meni ennen kaupaksi johonkin 55 tonniin, ja muistan katselleeni Dufour 43 classicia Hollannista hintapyynnöllä jotain 75te. No, se oli ehkä vuodelta 1999.


    • Anonyymi

      Ei pidä sekoittaa pyyntihintoja ja myyntihintoja. Niissä voi olla hyvin suuri ero.

    • Anonyymi

      Nettiveneen pyyntihintatilastossa esim Bavaria-40 veneistä on pyydetty viime vuosina 60-99t€, joten joskus joku haarukkaasi sopiva voi tullakin vastaan. Noin isoja ei ihan hirveissä volyymeissä liiku, joten suosittelen myös laajentamaan hakua vaikka vähintään Ruotsiin, jossa Blocketin listoilta löytyy varmasti jotain mielenkiintoista

      ex-Santtu

      • Anonyymi

        Ei löytynyt sieltäkään mitään. Pakko vain todeta, että koronalla on ollut suuri vaikutus.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      184
      5055
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1701
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      126
      1490
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1393
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1100
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      191
      926
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      770
    Aihe