Kesä luo omanlaisen tunnelman. Tunnelman jota ei voi sanoin selittää.
Ilomantsin oma kesä ainakin.
Talvisin kylä on jäässä, kaikki nukkuvat enemmän tai vähemmän talviunta. Kesäisin se taas virkoaa ja herää viettämään uutta parempaa vuotta, tai sanotaanko että se toistaa jatkuvalla syötöllä itseään vuodesta toiseen, loputtomiin saakka.
Kuten tämä maailmakin. Vaihdamme elämän muotoa ja koemme toinen toistaan hienompia kokemuksia sekä yksin että yhdessä.
Maailmankaikkeus opettaa oppeja meille kaikille monenlaisen elämän muodossa, kuinka kaunista tämä kokonaisuus onkaan. Luonto on ihmeellinen.
Olkaamme kiitollisia joka päivästä joka meille täällä suodaan. Olemme ja pidämme kaikki yhtä, hyvää kesää kaikille Ilomantsilaisille täältä Turusta! Ulkoilkaamme kesällä ja nauttikaamme luonnosta joka teillä siellä on. Tulen myös tänä kesänä viettämään paljon aikaa mökkitunnelmissa. Aurinkoista kesää!
Terveiset Ilomantsiin
Anonyymi
5
920
Vastaukset
- Anonyymi
Talvisin ei kylläkään nukuta.. Tehdään lumitöitä koko päivä ja nautitaan hiljaisuudesta.
- Anonyymi
Talvisin tiputellaan pontikkaa.
- Anonyymi
Talvella vedetään Tokyo Driftiä mutta extreme versiona.
- Anonyymi
talvella vedetään käteen niin että mökki tärisee.
- Anonyymi
kallen paste muodossa oleva amhveta vita miini tainu sinun pään sekottaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741