Nyt on saatu Suomen kärjet samaan aikaan tatsmille. Mutta kuka voittaa? Itse veikkaan että naisissa knummi ja miehissä stadi.
Naisten avoin sarja
Barton Alexandra (Kirkkonummen Judoseura)
Kanerva Emilia (Kirkkonummen Judoseura)
Neuvonen Saara (Meido-Kan, HKI)
Salmela Jutta (Turun Judoseura)
Miesten avoin sarja
Hirvonen Miika (Chikara, HKI)
Kanevets Artur (Tikkurilan Judokat)
Laakkonen Aku (Meido-Kan, HKI)
Laamanen Aatu (Tampereen Judo)
Lambacka Markus (Koyama, Rovaniemi)
Avoimen SM 2022
10
1521
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä tää on? Keitä noin vikat on?
- Anonyymi
No johan on....
- Anonyymi
Ei menny miehissä stadiin, mutta mukavat kisat oli telkusta kattella. Lisää tämmöistä!
- Anonyymi
Näissä kekkereissä olisivat 70 luvun mestarit vieneet potin,siihen aikaan avoimeen sarjaan osallistuivat kaikki maan parhaat judokat.
Isoja miehiä vietiin kun esim veljekset K veivät.- Anonyymi
Kyllä! Muistan kun ottelin Jens Maxeenin avoimissa ja osallistujia oli yli 100. Oli se aika kyllä judon kulta-aikaa ja silloin oli miehet rautaa, mutta nyt enää ei muistikaan toimi.
- Anonyymi
Jos tämä olisi mahdollista toteuttaa, saattaisivat 70-luvun mestarit yllättyä karvaasti. Judon taso kun on 50 vuodessa koventunut hurjasti. Jotkut eivät vain tunnu pääsevän kultaisista nuoruusmuistoistaan irti ja pysty tunnustamaan realiteetteja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos tämä olisi mahdollista toteuttaa, saattaisivat 70-luvun mestarit yllättyä karvaasti. Judon taso kun on 50 vuodessa koventunut hurjasti. Jotkut eivät vain tunnu pääsevän kultaisista nuoruusmuistoistaan irti ja pysty tunnustamaan realiteetteja.
ja tämä on suomijudon suurin jarru!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja tämä on suomijudon suurin jarru!
Suomijudon suurin jarru on kun nämä herrat eivät enään valmenna!!!
- Anonyymi
Kutsu kilpailu taisi olla, ettei ihan samanlaista pöhinää näissä oltais voitukaan saada mitä Max Jenssenissä aikanaan. Voisin väittää että vanhat jarrut ei olisi silti näissä karkeloissakaan mitalia saaneet.
- Anonyymi
Sanoisin että 5-7 seitkytluvun huippuamme olisivat tämän kutsukilpailun voittaneet leikiten,siihen aikaan taso oli jäätävän kova ja judo oli kova laji.
Perustekniikka,perustekniikka ja kova treeni ja lahjat lajiin ja judo toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1188245Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017492Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot915669Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194820Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282601Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81465Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71434Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521315