Vanhaa tietä Siilinjärveltä Kuopioon?

Pääseekö Siilinjärveltä Kuopioon mitään pienempää tietä ettei tarvitsisi ajaa motaria pitkin.
15163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kaupungissa on sivuteitä joita ajamalla voi päästä kaupungin halki. Katsoin kartasta . Kuopiossa käynti peruuntui. En ole koskaan ajanut moottoritietä. Yöllä liikennettä on vähemmän silloin voisi koettaa ajaa kaupungin halki

Äänestä

Keksi parempi trollaus. Tämä talipää ja vatiaivo jaksaa tehdä näitä typeriä kysymyksiä päivästä toiseen.

Äänestä
  • Asiallinen aloitus. Pisteet ap:lle. Vastaajat trolleja.

    Äänestä

Siilinjärveltä Kuopioon ei voi ajaa moottoritietä pitkin. Kallansillathat eivät ole moottoritietä, niin melkein 30 vuotta sitten itselle ainakin jo autokoulussa painotettiin. Ja se johtuu tietenkin siitä, että "lähin" kiertoreitti tätä varsin kovasti liikennöityä väylää kulkee varsin kaukana ...

Äänestä
  • Menit sitten trollin ansaan.

    Ja kannattaisi tulla sieltä hevosaikakaudelta nykypäivään. Vai lie dementia iskenyt. Kyllä minä muistan, että Kekkonen oli presidentti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Menit sitten trollin ansaan.

    Ja kannattaisi tulla sieltä hevosaikakaudelta nykypäivään. Vai lie dementia iskenyt. Kyllä minä muistan, että Kekkonen oli presidentti.

    Eikö se tuntunut sinusta oikein mukavalta kun niin pitkäänkin oli, suomen kauimmin virassa ollut presidentti.

    Äänestä

Tiehallinto käynnisti lokakuussa 2009 hankkeen valtatie 5:n parantamiseksi moottoritieksi Kallansiltojen kohdalla noin viiden kilometrin matkalta. Lisäksi tieosuuden itäpuolelle rakennettiin rinnakkaistie, joka otettiin käyttöön heinäkuussa 2013. Päivärannan läppäsillat korvataan kiinteillä silloilla. Toukokuussa 2013 Kuopion ja Iisalmen välinen laivaväylä siirrettiin Suosaaren ja Tikkalansaaren väliin. Ajoneuvoliikenteelle rakennettiin kiinteä silta, jonka alikulkukorkeus on 12,5 metriä, sekä rautatielle nostosilta. Hankkeen kustannusarvio on noin 90 miljoonaa euroa. Hanke valmistui kesällä 2014.

Äänestä

Pääministeri Matti Vanhanen (vas.) ja valtiovarainministeri Jyrki Katainen hallituksen lisätalousarvioneuvottelujen tiedotustilaisuudessa Helsingissä.

Aiennettavat tiehankkeet ovat kantatie viisi välillä Espoon Kivenlahti-Kirkkonummi, Kallansillat Kuopiossa, Savonlinnan keskusta valtatiellä 14 ja Joensuun kohta valtatiellä kuusi.

Äänestä

Täältähän se vastaus löytyy.

Äänestä

Aja vaekka vuojen 1975 tielinjaaksen mukkaan sattookahtakymppijä suoraan nykyseen mehtään.

Äänestä

Voit ajaa vanhaa 5-tietä Vuorelaan saakka, josta muistaakseni pystyi ajamaan hitaampaa tietä aivan moottoritien vieressä aina Päivärannantietä Citymarketille ja vähä matkaa siitä jatkuu Kallantie, joka tulee aivan Motonetin jälkeiseen risteykseen. Ja olet Kuopiossa.

Äänestä
  • Hähää. Menit sitten ansaan. Ai, kun tekee hyvää tehdä näitä trollaavia aloituksia. Mitähän sitä keksisi seuraavaksi?

    Miten Kuopioon pääsee Leppävirralta ajamatta viitostietä pitkin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hähää. Menit sitten ansaan. Ai, kun tekee hyvää tehdä näitä trollaavia aloituksia. Mitähän sitä keksisi seuraavaksi?

    Miten Kuopioon pääsee Leppävirralta ajamatta viitostietä pitkin?

    Ajjaa Heinäveille päen, Tuusniemelle, siitä Joensuuntietä Vuorelaan ja moottorjtien sivutietä pitkin Kuopijoon, ee tarvihe käättee viitostietä.

    Äänestä

Aivopieruja ei seinät saatika kuntarajat pidättele. Kukin tuo oman älynsä
muiden tietoisuuteen usein tälläkin palstalla.
Aloittajan kysymykseen niin vanhaa vitosta pääsee Vuorelaan saakka.
Seuraavassa salmessa onkin jo kuntaraja, saavut Kuopioon. 554 pääsetkin
Päivärantaan. Varsin hyvin opasteita seuraamalla saavut määränpäähän,
Kuopioon.
On myös mahdollista ajella monia läntisiä reittejä Kuopioon. Tekisikin
ehdottaa esim. Google mapsin käyttämistä asian selvittämiseksi.

Äänestä
  • Hähää. Jo toinen meni ansaan. Mitä typeremmän aloituksen tekee niin sitä varmemmin saa vastauksia.

    Kuka on seuraava?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pääseekö Siilinjärveltä Kuopioon mitään pienempää tietä ettei tarvitsisi ajaa motaria pitkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu