Elintason nosto ei ole mahdollinen kenellekkään vuosiin

Venäjällä, Kiinassa, Pohjois-Koreassa...ei ole liittoja. Toivotan onnea ja menestystä heille, heitä vasemmistolaisemme baianneet -ideologia samansuuntainen. Ja he kommusnitimaissa yllyttäneet että haittaa maalle. Lakot on aina haittoja kommunisteilla.

Suomi ja koko globaali talous on ajautumassa nopeasti syvään lamaan ja muihin arvaamattomiin ongelmiin. Kyllä nyt koko yhteiskunnan pitäisi mennä selviytymismoodiin, missä elintason nosto ei ole mahdollinen kenellekkään vuosiin. Päinvastoin pitäisi valmistautua elintason laskuun. Julkisen sektorin rahoitus on jo nyt kuralla ja tilanne huononee nopeasti ainakin lähivuodet. Rajut korotukset tässä tilanteessa on sulaa hulluutta, joka kostautuu lomautuksina ja irtisanomisena julkisella sektorilla. Hallitus on näyttänyt esimerkkiä hulvattomasta rahankäytöstä ja kaikki haluaa juhliin mukaan. Tämä ei todellakaan pääty hyvin kenenkään kannalta.
Nuori päämsiteri, rahaa ymmärtämätön, hänestä ei ole tulevaan vaikeaan aikaan, kun aletaan säkin suuta laittamaan suppuun.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuori pääministeri, rahaa ymmärtämätön, hänestä ei ole tulevaan vaikeaan aikaan, kun aletaan säkin suuta laittamaan suppuun.

    • Anonyymi

      Maataloustukiaisiin ei ainakaan ole enää varaa. Ne kyllä on lopetettava välittömästi.

    • Anonyymi

      Vasmmistollamme ihme ideologia Neuvostoliitto... ja muut vastaavat.

      • Anonyymi

        Taas on palstan "kielitieteilijä" löytänyt Neuvostoliiton.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      100
      12008
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9076
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      128
      5069
    4. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      83
      4301
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4281
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4214
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3739
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3623
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3585
    Aihe