Jospa tämä auttaisi jotakuta peräkärryn/trailerin/asuntovaunun vetämistä miettivää.
Monessa tapauksessa pelkkä B/96 kortti riittäisi. Sen hankkiminen on helpompaa ja halvempaa, koska sisältää vain ajokokeen. Miinuksena pienemmät painorajat. Ja itseni tuntien nälkä tuppaa kasvamaan syödessä. Vähän isommalla duunilla nyt varmistan, että kortti riittää vaikka kalusto muuttuisi nykyistä järeämmäksi.
Jos kuitenkin päädyt tuohon B/96 korttiin, niin siihen ajokorttilupa hankitaan ajovarman konttorilta. Netistä sitä ei voi hakea.
Miten siis Pikku E
1. Hommaa itsellesi ajokorttilupa joko ajovarman sivuilta tai käymällä heidän konttorilla.
2. Varaa aika teoriakokeeseen ja treenaa sitä varten.
Itse käytin treenaamiseen kahta eri palvelua.
http://ajokaista.com ja http://ajokoe.fi
Näistä <b> ajokaista.com </b> oli lähempänä varsinaista koetta. Treenikysymykset ovat melko samanlaisia kuin itse tentin kysymykset. Kaikki peräkärryihin, pituuksiin ja korkeuksiin liittyvät liikennemerkit kannattaa opetella huolella. Itselleni tuli teoriakokeessa virhe, kun en muistanut täsmällisesti miten ajoneuvoyhdistelmän pituuteen liittyvä merkki meni. Merkkihän oli "Ajoneuvon tai ajoneuvoyhdistelmän suurin sallittu pituus." Eli jos merkissä lukee 10m ja auto vaunu on tuo sama 10 metriä niin vielä sai mennä. Ei sikäli, koe läpi erheestä huolimatta. Myöskään varallisten aineiden kuljetukseen liittyviä kysymyksiä ei minulla osunut treenimateriaaliin, vaikka kokeessa sellainekin oli. Se meni järkeillen oikein kylmiltään.
3. Varaa itsellesi aika käsittely ja ajokokeeseen ajovarman sivuilta.
4. Treenaa peruuttamista risteävälle kujalle, irroittamista ja kytkemistä. Hain ajokorttiluvan konttorilta ja sain paperilla ohjeet miten käsittelykoe menee.
5. Suorita käsittely ja ajokoe. Sitten vain korttia odottelemaan. :-D
Pikku E:n suorittaminen
5
1181
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo löytyy trafin siulta
- Anonyymi
On se mennyt vaikeaksi. Minä vastasin kun kysyttiin, haluanko pikku e:n. Tulihan se, ja uusi kortti oli ABe. Sen verran ole kärryn kanssa pyörinyt jo ennen e:täkin, ettei tuo koekaan olisi vaikea, edes nyt seisenkympisenäkään.
Isälläni oli kaikki kirjaimet kortissa. 85-vuotiaana ehdottivat, että jospa poistettaisiin sieltä raskaammasta päästä bussit ja yhdistelmät. Pienemmät jäivät isosta pyörästä kuorma-autoon. Niin kauan, kuon kunto ja hoksottimet toimivat, ajeli pikku Nissanilla menonsa. Antoi auton sitten sukulaistytölleen.- Anonyymi
Minäkin sain sen "pikku e:n" ihan vaan ilmoittamalla että otan sen, joka vaimokin otti niin ei ole ongelmia vaununvedossa.
Kun noita "lisäkirjaimia" raksitaan pois, kannattaa muistaa että C kirjain kannattaa pitää vain jos sille on todellinen tarve, koska kortin voimassaolo lyhenee kahteen vuoteen 68 ikävuodesta alkaen.
- Anonyymi
Heh, minä sain sen aikoinaan ihan vain ostamalla.
- Anonyymi
Suurin osa niistä joilla pikku e on eivät tarvi sitä koskaan missään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211688
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161372- 61980
Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329972- 65826
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen75798- 1760
- 46731
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9671Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta60653