Eipä edes melkoisen tuulinen sää pelasta Suomea kalliin sähkön kiroukselta. Tämä osoittaa mihin kuseen Suomi on nirkasotsaisuudellaan itsensä ajanut.
Tuulivoimaa 2156 MW, silti sähkön hinta 225 euroa MWh
16
55
Vastaukset
- Anonyymi
Norjassa ja Ruotsissa sähkö halvempaa.
Viro vie Suomalaisten sähköt.- Anonyymi
Oslossa veroton 161,61 e/MWh, Tukholmassa 129,57, Malmössä 198,27 e/MWh
Suomessa 125,97 e/MWh
Verottomia vrk-keskihintoja 16.6. Suomi noista halvin.
https://www.nordpoolgroup.com/en/Market-data1/Dayahead/Area-Prices/SE/Hourly/?view=table
- Anonyymi
Tuulivoimalla tuotetaan päästötöntä sähköä. Sähkön hinta määräytyy markkinoilla.
Suomi vie esim. Ruotsalaisten sähköt. - Anonyymi
Ei ole varaa maksella tonneja kuussa sähköstä ja siirrosta.
Pois verkosta, pakon sanelema juttu.
Kiitos paatuneet paattajat. - Anonyymi
Venäjältä jää nyt tulematta 10-15% tarvittavasta sähköstä. Jopa tuulivoimaloiden hinnat nousussa. Kaikki energia jolla sähkö tuotetaan on kallistunut. Paluuta 5 sentin KWh-hintaan ei enää ole.
- Anonyymi
Tulevaisuudessa sähkön hinta on yhä useammin negatiivinen, koska tuulisina päivinä sähköä tuotetaan yli kulutuksen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulevaisuudessa sähkön hinta on yhä useammin negatiivinen, koska tuulisina päivinä sähköä tuotetaan yli kulutuksen.
Älä puhu sontaa.😂 Euroopassa kalleinta sähkö niissä maissa joissa tuulivoimaa suhteessa väkilukuun rakennettu eniten (Tanska ja Saksa).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä puhu sontaa.😂 Euroopassa kalleinta sähkö niissä maissa joissa tuulivoimaa suhteessa väkilukuun rakennettu eniten (Tanska ja Saksa).
Tanskassa oli sähkön hinta miinuksella viimeksi viime viikonloppuna.
Mutta saat sinä elää harhoissasi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tanskassa oli sähkön hinta miinuksella viimeksi viime viikonloppuna.
Mutta saat sinä elää harhoissasi.Tanskassa on Euroopan kallein sähkö, viime syyskuussa jo 33 snt/KWh. Saksassa seuraavaksi kallein 31,7 snt/KWh.
https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tanskassa on Euroopan kallein sähkö, viime syyskuussa jo 33 snt/KWh. Saksassa seuraavaksi kallein 31,7 snt/KWh.
https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/Kyse oli siitä, että tuulivoiman vuoksi sähkön hinta painuu yhä useammin negatiiviseksi, ei jostain keskiarvosta piemmällä aikavälillä.
Anonyymi kirjoitti:
Älä puhu sontaa.😂 Euroopassa kalleinta sähkö niissä maissa joissa tuulivoimaa suhteessa väkilukuun rakennettu eniten (Tanska ja Saksa).
Saksa maksaa nyt kalliisti vihreiden ydinvoimavastaisuudesta.
Miksi saksan vihreät eivät nyt kehuskele ydinvoimavapaalla, puhtaalla sähköllään kun sen korvaajaksi kivihiili on noussut arvoon arvaamattomaan.
- Anonyymi
Ja eilen illan kymppiuutissa sanottiin Olkiluoto kolmosen tuotanto alkaa vasta Joulukuussa.
- Anonyymi
Äsken nettotuonti vain 152 MW:n teholla.
Kiva tuulivoima jonka tämän vuoden lisäys tulee olemaan 1700 MW.
Seuraavina vuosina samaa suuruusluokkaa.
Enenevästi merellä jossa vuositehosuhde 50 % parempi kuin maalla 34 %- Anonyymi
Ilman Virolle toimitettua sähköä olisi sähkön hinta todennäköisesti alle 10 senttiä KWh. Kun sähkön tuonti loppui Venäjältä johti se vääjäämättä hinnan nousuun. Tämä ei selittelyillä muuksi muutu.
Suomen ydinvoiman tehot on yli 45 000MW ( OL3 1 500MW) joten Suomen energiabalanssissa tuo tuulivoima ei vielä ole kovin merkittävä juttu.
Asiaa korjaisi isosti muiden Itämeren-maiden mallin mukainen tuulipuistojen rakentaminen merelle.
Asiaa on jarruttanut merellä ja idässä puolustusvoimien tutkat jotka saavat katve-alueita tuulipuistoista. Suomen NATO-jäsenyys tulee korjaamaan myös tämän asian.- Anonyymi
Minusta Suomen ydinvoiman tehot on noin 2800MW esim. Stukin sivuilla. Mistä olet tuon 45000MW saanut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455563Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3035386Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä754603Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y12098Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt491905Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161842Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261810Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811745