Kummassa enemmän kaloreja?

Desissä hienosokeria vai desissä sulatettua hienosokeria?
13124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

No saman verranhan niissä on. Sulatettu tosin lihottaa enemmän. Hienosokerista osa kulkee läpi sulamatta, ja ropisee pönttöön.

Äänestä
  • OK, kiitos.

    Olen aina luullut, että desi hienosokeria painaa 85 - 90 grammaa. Lisäksi olen luullut, että tavallisen ruokosokerin (sakkaroosin) tiheys on noin 158 grammaa per desi. Olen aina myös luullut, että sokerikiteiden välissä on tyhjää tilaa, joka ei oikeastaan paina mitään.

    Mutta kiitos kun oikaisit tämän virhekäsityksen, joka saattoi olla myös muilla. Ja kiitos tuosta pönttöjutusta, sehän siellä pöntöllä isoilla asioilla käydessä pitää meteliä.

    Äänestä

Kun ainetta lämmitetään, se laajenee, tai mikäli tämä estetään, paine kasvaa.

Onko tässä tapauksessa laajeneminen estetty? Todennäköisesti ei, jolloin aineen ominaispaino kevenee. Koska energiapitoisuuden yksikkö on määritetty painoyksikköä kohden, sulatettu sokeri on vähäkalorisempaa.

Äänestä

Syö+puolet+molempia,+niin+on+50%+vähemmän.

Äänestä

Kyllä se sulatettu sokeri menee tiiviimpään tilaan, kuten vesikin kun sitä sulattaa. Taitaa olla sulatetussa enemmän kaloreita!

Äänestä
  • desi lunta painaa saman verran kuin desi vettä

    Äänestä

  • Riippuu myös siitä, tarkoittiko aloittaja sanalla "desi" desilitraa vai desigrammaa. Desi voi olla myös urheilussa maalin nimi (eli siis desimaali) tai e-urheilussa pelin nimi (desibeli). Myös kädet voi puhdistaa desillä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    desi lunta painaa saman verran kuin desi vettä

    Ota muki täyteen lunta ja anna sen sulaa. Jos muki on edelleen täysi,
    väitteesi pitää paikkansa. Muussa tapauksessa ei.

    Äänestä

Kuka syö pelkkää sokeria desin verran ?eikö vähemmän riitä?Desi on aika paljon.Kota hyvä ihminen edes puolittaa se desi ja siitä vähentää entisestään.Miten edesw pystyt sokeria syömään desin verran?

Äänestä

"Olen aina luullut, että desi hienosokeria painaa 85 - 90 grammaa. Lisäksi olen luullut, että tavallisen ruokosokerin (sakkaroosin) tiheys on noin 158 grammaa per desi. Olen aina myös luullut, että sokerikiteiden välissä on tyhjää tilaa, joka ei oikeastaan paina mitään."

Tämä ketju osoitti, että ihmisillä ei ole perusasioistakaan mitään käsitystä. Ei ole ihme, että oma paino tuottaa ongelmia.

Kilo höyheniä painaa saman verran kuin litra vettä, mutta kilo jäätä painaa saman kuin litra lunta. Höyhenet ovat saman painoisia kuin sokeri ja teräs painaa saman kuin betoni ......?! Oletteko te oikeiasti käyneet mitään kouluja, tai olleet missään käytännön töissä?

Äänestä
  • Sinun itsesi pitäisi mennä naisten vapautuskurssille, jossa haukutte miehiä ja híerotte toistenne pímppejä. Yhteiskunnalta saa luultavasti apurahaakin tällaisia kursseja varten (ainakin jos teillä on maahanmuuttajataustaa).

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinun itsesi pitäisi mennä naisten vapautuskurssille, jossa haukutte miehiä ja híerotte toistenne pímppejä. Yhteiskunnalta saa luultavasti apurahaakin tällaisia kursseja varten (ainakin jos teillä on maahanmuuttajataustaa).

    Sinä voit jatkaa isäsi hieromista.

    Äänestä

Sulatettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Desissä hienosokeria vai desissä sulatettua hienosokeria?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu