Käsijarrun säätö!

Sellainen ongelma että käsijarru ei ota ollenkaan, kahvan puolelta on kaikki mahdollinen säädetty ja takana ihka uudet palat ja ei vaan ota kiinni. mikä maksaa. Joku tietävä auta!!!! Joo autohan oli CRX -88.
411208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Käsijarru kysymyksestä en mitään tiedä, mutta...

jos nimimerkkisi on tarkoitus liittyä jotenkin hondan kahteen kannen yläpuoliseen nokka-akseliin niin pieleen meni :D ellei Honda sitten ole alkanut valmistaa nokka-akselien yläpuolista kantta...heh heh, eikä tartte ottaa herneitä nenään..

Äänestä

Ota takaa rumpu/rummut irti ja käske jonkun vetää kahvasta.
Sitten näät liikkuuko palat ollenkaan..jos palat liikkuu
tarkista että palat vastaavat rumpuun?? Ellei..säädä paloja lähemmäs.
(tai voisko olla koko vaijeri poikki??)
Jos palat vastaavat rumpuun, muttei jarruta...vetele käsijarrua silloin tällöin
ajaessasi (varmista takaa tulevat :) ) ja anna palojen SIJAUTUA muotoonsa
---> pitäisi alkaa jarruttamaan!

Jos näistä ei ollut mitään apua...vie auto Veholle!!

Äänestä

Tere..
Siinä sun autossas on vissiinkin levyt takana jos muistan oikein.. ja vikana on käsi-jarrun linkkujen laakerointi, mihin korjauksena suosittelen joko korjaussarjaa tai jos on pahasti ruostuneet niin uudet satulat kaupasta tilalle
ei oo mikään kiva eikä halpa hommeli ja käytetyt yleensä on yhtä huonoja.
ps. et kait oo säätäny kahvan päästä käsi-jarrua se nimittäin pitää palojen vaihdon yhteydessä löysätä ja männäthän muistaakseni pitää ns,ruuvata kiinni ja niissähän on ne loveuksetkin palaa varten .. ja sitten kun on palat vaihdettu niin pumppailet sitä käyttöjarrua ja ajelet vaikka pari päivää ennenkuin kiristät sen kässärin säädön..jotenkin näin se menee jos muistini ei ole pettänyt..

Äänestä

Joo, ite vaihdoin just omaan kasikasiin.Oireet samat.Maksoin tarvikkeena 170€, mut vanhasta sain vaihdossa 25€ takasin,heh!..Mut jos sun ei toimi kässäri kummallakaan puolella niin veikkaan et säädöt on vaan persiillään ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Doch kirjoitti:

Sellainen ongelma että käsijarru ei ota ollenkaan, kahvan puolelta on kaikki mahdollinen säädetty ja takana ihka uudet palat ja ei vaan ota kiinni. mikä maksaa. Joku tietävä auta!!!! Joo autohan oli CRX -88.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu