Yritin maksaa tilaukseni nettipankissa eräälle yritykselle EU-maahan euroina, mutta eipä se onnistunutkaan. Kaikki oli kunnossa siihen asti, kunnes maksu piti vahvistaa. Sitten tulikin ilmoitus, että minun pitäisi vahvistaa maksuni ID-sovellu(tu)ksella. Minulla on tunnuslukulaite ja sen pitäisi kyllä riittää. Mutta eipä riitäkään! Miten hemmetissä minä vahvistan maksuni ID-sovellutuksella, kun minulla ei ole älypuhelinta enkä koskaan sellaista tule hankkimaan! Minusta tavallinen kännykkäkin on helvetinkone...
Yritin selvittää asiaa, mutta ainoa asia, mikä selvisi, oli: TÄLLÄ HETKELLÄ tunnuslukulaitteella vahvistaminen ei onnistu! Olen kuitenkin jo tehnyt tilauksen. Mitähän tämä yritys nyt mahtaa miettiä, kun maksua ei tulekaan? Nordea saa selittää asian heille ja korjata tilanteen, sehän on sitä palvelua!
Olen jo parin vuoden ajan maksanut laskuja Eurooppaan, euroina. Eikä ongelmia ole ollut. Nyt on Nordean aika hoitaa asiansa kuntoon. Kyllä melkein 10 euron "palvelumaksulla" pitäisi saada jotain palveluakin, vaikka itsehän minä palvelen itseäni ja itse maksan laskuni JA maksan vielä siitä ilosta.
Ja nyt haluan tietää, milloin pystyn taas maksamaan laskuni ulkomaille nettipankissani ja tunnuslukulaitteellani?
Onhan se hienoa nähdä, miten pankki palkitsee asiakkaidensa uskollisuuden. Olen ollut Pohjoismaiden yhdyspankista Nordeaan pankin asiakas yli 60 vuotta, mutta voinhan minä vaihtaa pankkiakin, jos tämä tällaiseksi menee.
Milloin Nordea korjaa tilanteen?
6
91
Vastaukset
- Anonyymi
Voihan sen älypuhelimen hommata ihan vain pankkikäyttöä varten, ei kukaan pakota käyttämään sitä mihinkään muuhun.
- Anonyymi
Pankin touhu on törkeää !
1. Ei pitäisi kenelläkään olla pakkoa hankkia älypuhelinta.
ja
2. Vaikka olisikin älypuhelin, niin ketään ei voida velvoittaa asettamaan puhelimeen Applen (iPhone) tai Googlen (Android) -tiliä.
Viranomaisten pitäisi velvoittaa pankit (ja muutkin yritykset) siihen, että heidän sovellukset (kuten tässä Nordean mobiilisovellus) pitää olla ladattavissa ko. yrityksen nettipalvelimelta suoraan, ILMAN Google / Apple -tiliä, siis esim:
https://apps.nordea.fi/nordeamobiilisovellus.apk
Tämä huolehtisi yksilön oikeudesta tietosuojaan.
Itse en halua luovuttaa mitään tietojani Googlelle, koska minun ja Googlen välillä ei ole minkäänlaista olemassaolevaa asiakassuhdetta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pankin touhu on törkeää !
1. Ei pitäisi kenelläkään olla pakkoa hankkia älypuhelinta.
ja
2. Vaikka olisikin älypuhelin, niin ketään ei voida velvoittaa asettamaan puhelimeen Applen (iPhone) tai Googlen (Android) -tiliä.
Viranomaisten pitäisi velvoittaa pankit (ja muutkin yritykset) siihen, että heidän sovellukset (kuten tässä Nordean mobiilisovellus) pitää olla ladattavissa ko. yrityksen nettipalvelimelta suoraan, ILMAN Google / Apple -tiliä, siis esim:
https://apps.nordea.fi/nordeamobiilisovellus.apk
Tämä huolehtisi yksilön oikeudesta tietosuojaan.
Itse en halua luovuttaa mitään tietojani Googlelle, koska minun ja Googlen välillä ei ole minkäänlaista olemassaolevaa asiakassuhdetta.Mitä tietosuojavaltuutettu sanoo, eikö mitään?
- Anonyymi
Vaihda pankkia. Nordea on syvältä!
- Anonyymi
Minkälaista oli kun kaikki oli vielä mustavalkoista?
Itse olen syntynyt -80 luvulla, joten olen elänyt vain värien aikaa. Oliko suuri mullistus, kun ulos tuli värit? Koivun lehdet muuttuivat vihreäksi jne?
Tuliko värit vähän kerrallaan vai kertarysäyksellä? - Anonyymi
Vikahan ei ole pankissa. En ole enkä tule koskaan tuon aloittajan pankin asiakkaaksi, mutta tämä turvavaade on yleinen.
Siis voit hankkia mobiilivarmenteen matkapuhelinliittymään vaikka käytät ns vanhanajan matkapuhelinta.
Turvavaatimusten vuoksi kaksoisvarmennus on luotu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54019Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872082Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50866- 47784
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34748Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35732Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35684
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127658