koska kysyä kummeja

Milloin kummeja pitäis kysyä? Milloin olette pyytäneet? Lapsen syntymän jälkeen? Ennen syntymää?
71282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

oon nyt rv 24 ja kummit on valmiiks pyydetty tilanne oli vaan nyt sellanen et haluttiin kysyy jo... kukin tekee tavallansa

Äänestä

oon nyt rv 24 ja kummit on valmiiks pyydetty tilanne oli vaan nyt sellanen et haluttiin kysyy jo... kukin tekee tavallansa

Äänestä

kun tiesin olevani raskaana

Äänestä

kysyttiin kummiksi, kun vauva oli syntynyt. Samoin siskoani (eri vanhemmat). Ja onpa vanhempanikin tainneet pyytää sitten, kun lapsi on jo syntynyt. Mutta tiedän yhden tapauksen, jossa on kysytty ennen lapsen syntymää. Itselleni tosin tutumpi käytäntö on, että lapsen synnyttyä.

Äänestä

Meillä oli ensimmäisen lapsen kummit tiedossa jo vuosia ennen raskauttakaan.
Parasta ystävääni pyysin jo siinä vaiheessa, kun vauvat alkoivat kiinnostaa - oli siis itsestään selvää, että bestiksestäni tulisi kummi.
Serkkuni oli taas ilmoittanut rippikoulun lopuksi, konfirmaatiotilaisuudessa, että nyt hän voi olla Maijan (= minun) lapseni kummi. Huvittavaa asiassa oli se, etten ollut silloin edes ajatellut vielä lasten hankkimista. Mutta serkusta tuli kummi sitten oikeastikin. Me emme siis valinneet kummia vaan kummi valitsi meidät. Näinkin voi mennä, mutta tietysti se edellyttää, että lapsen vanhemmatkin tosiaan tahtovat kyseisen henkilön kummiksi, niin kuin meillä silloin.

Äänestä
  • Minä tein hamassa nuoruudessani "sopimuksen" silloisen parhaan ystäväni kanssa, että pyydetään sitten toisiamme esikoistemme kummeiksi. Niin vaan kävi, että tiemme alkoivat erkaantua pari vuotta ennen kuin tapasin miehen, josta tuli lasteni isä. TUo ystävä ei tullut kihlajaisiimme eikä häihimme, vaikka molempiin kutsuin. Siinä vaiheessa kun esikoisemme syntyi, emme enää pitääneet yhteyttä edes puhelimitse. Mieheni ei ollut tavannut häntä kertaakaan, joten ei tullut mieleenikään, että edes ehdottaisin että hänet pyydettäis kummiksi.

    Äänestä

Meitä pyydettiin, tai tuli maininta siitä että teistä sitten tulee kummeja, ennenkuin lapsesta oli vielä tietoakaan. Samoin on käynyt monien muitten tapauksessa ja onpa tullut omallekin hyvälle ystävälle sanottua että sinusta sitten tulee kummi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


möhkö kirjoitti:

Milloin kummeja pitäis kysyä? Milloin olette pyytäneet? Lapsen syntymän jälkeen? Ennen syntymää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu