Pitääkö rehun määrää vähentää kun vie hevosen laitumelle lähes koko päiväksi?
Miten olette yleensäkin ruokkineet hevosta joka viettää laitumella lähes koko päivän? Vapaapäiviä olisi viikossa pari kertaa, muutoin hevosella ratsastetaan maastossa n.1-2h/päivä.
rehusta...
2
252
Vastaukset
- miimi
Kyllä voisit rehua vähentää jos hevosen liikuttaminen vähentyy.Aamu ja ilta ruoat kannattaa antaa vaikka hevonen olisikin laitumella.
- ...
jos hevosen liikutus ei vähene niin ei tarvitse ruokintaakaan muuttaa.tosin jotkut hevoset(etenkin suomenhevoset shettikset ja issikat)voivat reagoida,jos valkuaisensaannin määrä kohoaa paljon,jolloin kaura-annosta tulisi pienentää ja korvata jollain muulla valmisteella joka on vähemmän valkuaisainepitoista.suosittelisin ehkä joka tapauksessa tiputtamaan kauran määrää ja jos hevosella on taipumus laihtua niin sitten lisää muuta ruokaan(esim.mella leikeseosta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3096682Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653719- 2033066
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242737- 741912
- 1461652
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2041630Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201518Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631511- 891398