Pitääkö rehun määrää vähentää kun vie hevosen laitumelle lähes koko päiväksi?
Miten olette yleensäkin ruokkineet hevosta joka viettää laitumella lähes koko päivän? Vapaapäiviä olisi viikossa pari kertaa, muutoin hevosella ratsastetaan maastossa n.1-2h/päivä.
rehusta...
2
260
Vastaukset
- miimi
Kyllä voisit rehua vähentää jos hevosen liikuttaminen vähentyy.Aamu ja ilta ruoat kannattaa antaa vaikka hevonen olisikin laitumella.
- ...
jos hevosen liikutus ei vähene niin ei tarvitse ruokintaakaan muuttaa.tosin jotkut hevoset(etenkin suomenhevoset shettikset ja issikat)voivat reagoida,jos valkuaisensaannin määrä kohoaa paljon,jolloin kaura-annosta tulisi pienentää ja korvata jollain muulla valmisteella joka on vähemmän valkuaisainepitoista.suosittelisin ehkä joka tapauksessa tiputtamaan kauran määrää ja jos hevosella on taipumus laihtua niin sitten lisää muuta ruokaan(esim.mella leikeseosta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193355Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe102767- 282404
- 421787
- 461408
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101398- 411351
- 81315
- 521233
Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2621105