Ei tullut ruotsista pakollista kirjoituksissa

Svekomaanit täällä ehtivät jo juhlia kuinka taas herrakansa kertoo rahvaalle mitä näiden tulee opiskella.

Ilmeisesti vastustus oli tällä kertaa tarpeeksi suurta. Hyvää kehitystä että RKP ei enää sanele mitä tehdään 😂

Kyseessähän oli muutenkin lähinnä kosto viime hallituskaudesta, kosto on huono motivaattori kiusata 5 miljoonaa suomalaista.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008891276.html

4

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä on tyypillinen hämäystaktiikka.
      Nyt kaikki kiinnittävät huomiota jo lähtökohtaisesti täysin järjettömän ja kohtuuttoman vaatimuksen vesittymiseen, mutta samalla jatkuu työ ruotsin opetuksen tehostamiseksi eli odotettavissa on lisää pakkoruotsia, vaikka sitä ei tarvitse kirjoittaa. Sitä pitää LUKEA entistä enemmän.

      Ruotsinkielisten ministerien johtama hallituksen työryhmä suunnittelee pakkoruotsin tuntien lisäämistä.

      Ei siis pienintäkään syytä juhlaan tai edes iloon.

      • Onneksi hallitus vaihtuu pian ja taas on toivoa. 😂


    • Anonyymi

      Ei syytä iloon: kolonialismin pitkä varjo

      213 vuotta Ruotsin vallan päättymisen jälkeen ruotsinkieliset ministerit Andersson ja Henriksson pohtivat, miten 95%nsuomenkielisen enemmistön ruotsin kielen opintoja saadaan tehostettua....

      "Viime aikoina on myös valmisteltu toisen kotimaisen kielen osaamisen kehittämisohjelmaa. Ohjelma on tarkoitus tuoda osaamisen, sivistyksen ja innovaatioiden ministeriryhmän käsittelyyn vielä ennen kesälomia."

      Osaamisen, sivistyksen ja innovaatioiden ministerityöryhmä ohjaa hallitusohjelman toteuttamista koulutus- ja osaamistason nousun, oppimiserojen kaventamisen ja koulutuksellisen tasa-arvon toteutumisen osalta.

      Kokoonpano
      Opetusministeri Li Andersson, puheenjohtaja
      ---
      Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson

      • RKP voi suunnitella mitä vain. Pisa tulokset ovat laskeneet nopeammin kuin koskaan millään maalla. Iso osa oppilaista ei osaa suomea kunnolla, mikä johtaa siihen, että osa ei osaa lukea ja kirjoittaa. Ei tähän yhtälöön oikein ruotsin kieli tahdo mahtua. 😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      138
      5838
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      402
      2664
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      138
      2601
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      14
      2113
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      16
      1778
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      73
      1276
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      5
      1111
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      948
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      85
      897
    Aihe