Siis voisiko joku puolueeton taho ( ei eurajokelainen ) ottaa selvää miten ihmeessä OLK-3 kaltainen sirkus voi jatkua loputtomiin sähkönkuluttajien kustannuksella?
Olkiluodon katastrofi
22
1676
Vastaukset
- Anonyymi
Montakohan kertaa valmistumista on lykätty? Joko sata kertaa on ylitetty?
- Anonyymi
Veikkaisin että se lähinnä voi jatkua eu-n takia (loputtomiin). Jos emme olisi eu:ssa niin töpseli olisi jo vedetty irti. Liekö sitten eu-lla joku toinen tarkoitus tuolla hommalla.
- Anonyymi
Olisi vai pitänyt se Hanhikiven voimalakin rakentaa, eikä ruveta politikoimaan ja sekoittaa rakentamista ulkopolitiikkaan. Nyt siitä kärsivät omakotitaloissa asuvat vähävaraiset joilla on sähkölämmitys. Ensi kevään vaaleissa katsonkin tarkkaan ketä ja mitä äänestän, toivottavasti muutkin köyhät.
- Anonyymi
Miten se juutubessa samoja juttuja illasta toiseen höpöttöjä Arto Lauri, niin mahtaako hän olla jonkin sortin kylähullu sielläpäin ? On kuulemma Supo sen perässä ja ydinvoimalassa palvotaan saatanaa yms. juttuja. Arto on ostanut videoiden perusteella uusia vaatteita viimeksi 1980 luvulla.
- Anonyymi
Sehän osoittaa että on taloudellinen kaveri. Pääministeriainesta.
- Anonyymi
Ei hätää. Olkiluoto kolmosella on takuu voimassa.
Takuu korvaa vahingot 40 vuoden ajan. Takuusta vastaa Suomen veronmaksajien liitto. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei hätää. Olkiluoto kolmosella on takuu voimassa.
Takuu korvaa vahingot 40 vuoden ajan. Takuusta vastaa Suomen veronmaksajien liitto.Kyllä nyt helpotti....!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä nyt helpotti....!
Takuu on jatkuvaa. Verohallitus.
- Anonyymi
Vähän tuntuu että siellä on lapset asialla jotka eivät ole alakoulun pääsykokeista selvinnyt.
- Anonyymi
Pumput ja raaka-aine todettiin tutkimuksissa virheettömiksi.
Käytössä ne päästettiin vahingossa kavitoimaan!
https://www.osti.gov/servlets/purl/7039347
"markkinat"- Anonyymi
https://lampopumput.info/foorumi/threads/olkiluoto-3-n-polttoaine-on-olkiluodossa.26799/page-35
Taustalla tapahtuu. Kaikkea ei haluta kertoa.
"markkinat"
- Anonyymi
Oliskohan Saksalla sormet pelissä jotain kummaa tässä nyt on!!
- Anonyymi
Ranskalaisten työmiesten juonittelua, ettei heidän kymmenen vuoden komennuksensa päättyisi, kun on ollut niin tuottoisaa ja lokoisaa, ja on saatu perhekin tänne.
Kahdeksan vuotta kymmenestä kävelty kädet taskussa työmaalla, ja odoteltu jonkun toisen maan työtyhmän saavan osuutensa valmiiksi, että he pääsevät jatkamaan omalla osuudellaan.
Tätä se on vaihetyö. Ollaan kaiken aikaa vaiheessa. Alkuvaiheessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ranskalaisten työmiesten juonittelua, ettei heidän kymmenen vuoden komennuksensa päättyisi, kun on ollut niin tuottoisaa ja lokoisaa, ja on saatu perhekin tänne.
Kahdeksan vuotta kymmenestä kävelty kädet taskussa työmaalla, ja odoteltu jonkun toisen maan työtyhmän saavan osuutensa valmiiksi, että he pääsevät jatkamaan omalla osuudellaan.
Tätä se on vaihetyö. Ollaan kaiken aikaa vaiheessa. Alkuvaiheessa.Totta; loppuu hyvät palkat ja päivärahat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ranskalaisten työmiesten juonittelua, ettei heidän kymmenen vuoden komennuksensa päättyisi, kun on ollut niin tuottoisaa ja lokoisaa, ja on saatu perhekin tänne.
Kahdeksan vuotta kymmenestä kävelty kädet taskussa työmaalla, ja odoteltu jonkun toisen maan työtyhmän saavan osuutensa valmiiksi, että he pääsevät jatkamaan omalla osuudellaan.
Tätä se on vaihetyö. Ollaan kaiken aikaa vaiheessa. Alkuvaiheessa.Vahvistan tämän. Tosin osa on maannut projektin päälle jo vuodesta 2005. Pyöritellään turhanpäiväisiä työlupalappuja sekä materiaalitodistuksia vuodesta toiseen. Mitään ei voi tehdä oikeasti toimivaksi ja laadunvalvonta on kivikautista
- Anonyymi
Laitos ei taida tulla valmiiksi,eikä tie taida olla kummoisempi?Osaajat saatava tehdään tuokin kaikilta osin kuntoon vai onko kukaan tekemässä historiaa tehdään,mutta ei tule valmista miltään osin.
- Anonyymi
Joulunpyhänä pitäisi ennakkotietojen mukaan taas aloittaa, mutta ei siihen kukaan usko, ennustajaeukotkaan.
- Anonyymi
OL-3 on susi, ei tule koskaan toimimaan kunnolla. Kumma päätös vaihtaa tekijöitä hyvin toimineiden 1 ja 2 rakentaneiden jälkeen. Ranskalaiset, puolalaiset yms. ei pysty siihen työn laatuun mihinkä saksalaiset, ruotsalaiset ja suomalaiset, se näkyy nyt.
- Anonyymi
Kestää lentokoneen tömäyksen mutta ei koskaan tuota sähköä ? mitä hiton virkaa on moisella laitoksella ei siellä Eurajoen ilmatilassa niitä lentokoneita nyt niin tiheään lentele mutta sähköä käyttäisi koko Suomi mutta ei vaan onnistu sen tuotanto, jossain mättää ja haisee ja pahasti.
- Anonyymi
Ei kannata tulla valmista kun sähkön hinta pysyy korkealla, pitää kerätä reippaat makeat kermat kakusta mesimarjoineen kun sitä on tarjolla.
Tutkimusten tekoa turha tehdä kun vain talon väellä on monopoliasema ydinvoimalan suhteen. Jos vaikka teorassa tehtäisiin minkä tahansa tahon kautta tahansa tutkimukset onko tahallaan viiviytelty niin sitä ei voi kukaan saada tietää? Lisäksi kun on oikein suuresta tuotantolaitoksesta kyse niin tuolloin on noin yleinsäkin mahdotonta löytää "syyllisiä?" Kun vielä vaihtuvuuttaki voi olla paljon henkilökunnassa niin ketkä säheltäneet, he entiset vai nykyiset? Kiinnostavaa tässä on sekin kun Suomessa rakennusalan insinööreiksi ja arkkitehteiksi opiskelivilla ei ole ainoatakaa täyden 10:n asiantuntiaa opettamassa, niin eihän insinööreiksi opiskelivilla ole mahdollista osata rakentaa ja valvoa. Ydinvoimalissa mitä tädennäköisemmin, siis myös säheltää ihmisiä joilla ei ole mitään käsitystä kokonaisuuksista puuttuvan ammatitaidon vuoksi ja-tai siksi että joutuvat aiempien ihmisten tekemiin luottaan sokeasti jotka eivät ehkä ole edes enää tehtaalla työssä? - Anonyymi
On muitakin töitä,jotta keskeytykset kestävät eikä valmista tule,mutta olis uutinen,jos meidän aikana käyttöön tulisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,634898Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk313705Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223340- 792305
- 241889
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271561Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401512Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3221435Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141423Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331310