Maatalostuet

Tuossa jossain toisessa keskustelussa käsiteltiin maataloustukia ja kiinnitin huomiota siinä esitettyyn kommenttiin, joka sai minut melkein innostuksen valtaan, jos se pitäisi paikkansa. Kommentti kuului näin:

"Noilla teeseillä sopisit paremmin MTK:n puheenjohtajaksi kuin ministeriksi. Juuri noin MTK myös haluaisi maataloutta markkinavetoiseksi tukien sijaan...mutta kun se EU sanelee miten tuetaan ja miten toimitaan. Sen vuoksi MTK ja iso osa viljelijöistä onkin EU kriittisiä, kuten varmaan olet huomannut."

Olen todella innoissani siitä, jos MTK on EU-kriittinen maataloustukien vuoksi ja haluaa markkinavetoisuutta. Tämä on myös ehdottomasti oma tavoitteeni. Mutta missä viipyvät traktorimarssit maataloustukipolitiikan lopettamiseksi. Ei yhden yhtä traktoria sen puolesta Helsingin kaduilla pitkiin, pitkiin aikoihin eikä oikeastaan koskaan.

Eihän mikään estäisi Suomea ryhtymästä harjoittamaan omaa markkinaehtoista maatalouspolitiikka. Neuvoteltaisiin EUn kanssa sopimus, ettei Suomi tarvitse EUn maataloustukia ja siihen päälle tietenkin vastaava alennus EU-jäsenmaksuumme. Uskon, että EU suostuisi tällaiseen järjestelyyn. Sitten vaan maatalous Suomessa markkinaehtoiseksi. Jos tuottajat tukevat tällaista järjestelyä, se on todella aivan erinomainen asia ja kaikin puolin kannatettava. Kun traktorimarssit sen puolesta järjestään Helsingissä, menen tukemaan mielenilmausta. Aivan erinomaista. Kiitos tässä uudesta tiedosta, jota on uutisoitu valitettavan vähän, jos ollenkaan.

8

71

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan tuo uutisoitu. Siitä saakka kun Suomi liittyi EU:hun. MTK on ollut kriittinen EU:n politiikkaa kohtaan, koska sen tukimekanismi perustuu eteläisten maiden itselleen junailemiin mekaniismeihin jotka ei sovellu Suomeen

      Olet selvästi vain ja ainoastaan sosialistisen median aivopesemä, etkä seuraa asioita neutraalisti.

      Omapahan on häpeäsi kun et näe isoa kuvaa.

    • Suomen luopuminen yksin EU-vetoisista maataloustuista ei poistaisi tukien aiheuttamaa markkinahäiriöongelmaa edes Suomesta. Vähintään tarvittaisiin lisäksi tuontirajoitukset EU-tukea saavista maista. Ainoa toimiva ratkaisu käytännössä on EU-tukien lopettaminen kaikista jäsenmaista samalla kun maataloustuotteiden tuonnille yhteisön ulkopuolisista maista langetetaan rajoituksia tai vähintään korkeat tullit.

    • Anonyymi

      Varmasti niin maatalouden kuin kuluttajienkin näkökulmasta olisi parempi, ettei meidän tarvitsisi mennä EU:n mukaisin tukimenetelmin. Mutta kun emme halua erota EU:sta niin niillä mennään. Tuollainen MPP:n tarjoama rusinoiden poimiminen pullasta ei sekään ole sallittua EU:ssa

      EU on rakennettu röyhkeiden ja ahnaiden eteläeurooppalaisten maiden ehdoilla monissa muissakin asioissa, ja meidät hölmöt pohjolan asukit on pantu maksamaan. Italiassa koronaelvytyspaketeilla maksetaan asuntoremppoja 100%:sti, kiitos Marinin hallituksen luipauksen maksaa lähes 6,9 miljardia EU:lle.

      Toki Marinin hallitus sai neuvoeltua peräti 2,2 miljardia Suomelle, siis vain vajaat 5 miljardia jäämme maksun puolelle. Loistosuoritus kun ajattelee ketkä olivat neuvottelijamme. Joku toinen olisi tietysti neuvotellut ainakin saman takaisin mitä maksamme, mutta kuten sanottua, tämän hallituksen talousosaamistasolla tuokin tappio on huippusuoritus.

      • Anonyymi

        Milloin nuo 5 mrd. maksetaan vai onko ne jo maksettu, kun kuuluu, että syydettiin miljardeja etelään?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Milloin nuo 5 mrd. maksetaan vai onko ne jo maksettu, kun kuuluu, että syydettiin miljardeja etelään?

        Ei tässä hoppua eikä lopullista tietoa vielä kenelläkään, ainoastaan öyhötys kukoistaa, kuten aina.
        Vuonna 2028 aloitetaan jatkuu kaikkiaan vuoteen 2058 asti, mutta tilanne elää jatkuvasti riippuen jäsenmaan taloustilanteesta.
        Yhtähyvin voi olla siten, että Suomi onkin saamapuolella jos porvaripersut pääsevät tuhoon taloutta.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sosialisteja ei tule päästää maatalouttakin lopettamaan. Parvekkeella kukkapurkissa kasvattavan MPP ideat on tuhoon tuomittuja. Ei se ole vihreää siirtymää lopettamalla oma maatalous. Aina pitää syödä, mieluummin puhdasta kotimaista.
      Maataloustuki vaikuttaa kauppaan asti 400 eurolla halvempaa ruokaa vuodessa,
      jonka maksaa parempituloiset valtionveroissaan.

      • Anonyymi

        maalaisliitto-mtk:n tupailta jorinoita,

        tukijussit kiky-loikalle,
        tuottamaan vastiketta tukiaisille,
        tulos tai ulos, sano lestakin,

        ei ole mitään järkeä siivoojien syöttää agrikommunistia petiin,
        sukupolvesta toiseen,

        tukiaiset on jäänne pulajalta,
        raha-automaatti veltostuttaa jussit ja estää alaa kehittymästä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2576
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2166
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      38
      1059
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      33
      900
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      808
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      578
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      525
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      511
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      502
    Aihe