moi
Miten voi nostaa 98:n puristuskestävyyttä muuten kuin oktaanibuusterilla? Meinaa nimittäin nakuttaa 98:lla.
Oon kuullu et noi jotkut oktaanibuusterit tukkii suuttimia. Pitääkö paikkansa?
puristuskestävyyden kohottaminen
15
5304
Vastaukset 15
auto vaatii korkeampioktaanista? Ei kai vakiona? Jos, niin saattaa olla vikaa tulpissa, sytytyslaitteissa, karstoittumaa...
Eri alkoholeilla on oktaaniarvot yli satasen, mutta suurina pitoisuuksina tulee haittoja...- Tolunen
Laita Tolua tankkiin, en tosin tiedä että kuinka paljon sitä tarvitaan.
- Top Gear
Harasoo
C7H8 = Tolueeni, aromaattinen hiilivety.
CopyPaste:
Toluene has a RON octane rating of 121 and a MON rating of 107, leading to a (R M)/2 rating of 114.
Ite en ole kokeillut mutta kaveri on:
Ford Sierain Coshander (vakiona noin 200 konia ja ahtoja noin 1bar, muistaakseni) lähti kuin rhusakko makuulta kun oli jotai Toluleeni-Bensa-sekotusta tankissa. Kone oli ihan vakio paitsi ahtopaineita oli kait jotain 1.5 tai 1.8, en muista tarkkaan. Pelkallä bensalla olis nakuttanut ja ehkäpä täräyttänyt koneen bashaksi mutta toluleenillä toimi. Ja kulki, niin maan perhanasti.
Äijä oli ostanut (en tiedä mistä) tynnyrillisen tota toluleeniä ja teki sitten sekotuksia pitkin kesää kun tarvitsi tehoja. Kuulemma paljon halvempaa kuin ruveta availemaan konetta ja laskemaan puristussuhdetta.
Mitään katteja siinä ei tietenkään ollut.- huom!
Tolueenimolekyyli on lähes samanlainen kuin bentseeni("rengasmolekyyli", aromaattinen hiilivety), joka on vaarallisimpia syöpää aiheuttavia aineita. Kemikaalitankkerien miehistöllä ja erilaisia liuottimia työssään esim. käsien puhdistamiseen käyttävillä ihmisillä esiintyy vertailuväestöön verrattuna yleisesti mm. munuaissyöpää. Itse tiedän lähipiiristäni yhden n.35 vuotiaana munuaissyöpään sairastuneen ent. muovimuottien tekijän.
- mmm
Ei se nakuta kun laitat ennakot kohdalleen. Ja jos olet niin rajuilla puristuksilla (turbo?)koneen tehnyt että ei 98oct riitä niin on tapahtunut suunnitteluvirhe.
Jos kulkuneuvossasi on on yli 400hv niin otan puheeni takaisin. Mutta jos olet tehnyt yli 400hv padan niin tiedät mitä ja mistä sinne pitää laitella...
Mielenkiinnosta kuulisin mikä auto kyseessä.- Kimmo
Jaa mitäs sitä tolueenia mahtaa saada?
Apteekista? Jos edes vähän sais näin aluksi, ettei ny tynnyrillisiä ostella.
Mullakin on semmonen auto että tuppaa kilisemään yms. Vähän tilanteesta ja säädöistä riippuen, ja etekin näin kesällä.
Ei oo edes turboo, ei edes ruiskua. On vaan kaasuttimia 2kpl. Ei pitäs olla edes karstanen. - pehna
Kimmo kirjoitti:
Jaa mitäs sitä tolueenia mahtaa saada?
Apteekista? Jos edes vähän sais näin aluksi, ettei ny tynnyrillisiä ostella.
Mullakin on semmonen auto että tuppaa kilisemään yms. Vähän tilanteesta ja säädöistä riippuen, ja etekin näin kesällä.
Ei oo edes turboo, ei edes ruiskua. On vaan kaasuttimia 2kpl. Ei pitäs olla edes karstanen.Joo siis kyseessä on ihan vakio amerikanihme, mut ku toi suomen 98 ei vastaa puristuskestävyydeltään amerikan premium laatua. Nakutus ei ole jatkuvaa vaan sitä esiintyy ainoastaan kuumalla koneella tietyissä tilanteissa.
Puhdasta tolueenia ei tunnu oikein helpolla saavan mistään. Kokeilin motonetin oktaanibuusteria ja nakutus vaimeni selvästi.
Tinnerissä on valmistajasta riippuen noin 60-80 % tolueenia ja loput muuta esim. asetonia. En ole vielä omia oktaaninkohotus sotkuja kokeillut, mutta täytyy varmaan testata.
Yksi kuulemma hyväksi havaittu ohje on 100 osaa tolueenia, 25 osaa alkoholia ja 3 osaa aut.laatikkoöljyä. Enää ei tarvis ku tietää mihin määrään bensaa toi koktaili pitäs laittaa ja minkä verran. - mmm
pehna kirjoitti:
Joo siis kyseessä on ihan vakio amerikanihme, mut ku toi suomen 98 ei vastaa puristuskestävyydeltään amerikan premium laatua. Nakutus ei ole jatkuvaa vaan sitä esiintyy ainoastaan kuumalla koneella tietyissä tilanteissa.
Puhdasta tolueenia ei tunnu oikein helpolla saavan mistään. Kokeilin motonetin oktaanibuusteria ja nakutus vaimeni selvästi.
Tinnerissä on valmistajasta riippuen noin 60-80 % tolueenia ja loput muuta esim. asetonia. En ole vielä omia oktaaninkohotus sotkuja kokeillut, mutta täytyy varmaan testata.
Yksi kuulemma hyväksi havaittu ohje on 100 osaa tolueenia, 25 osaa alkoholia ja 3 osaa aut.laatikkoöljyä. Enää ei tarvis ku tietää mihin määrään bensaa toi koktaili pitäs laittaa ja minkä verran.Korkein premium mitä tiedän oli 93, yleensä 91 tai 92(RON). Edelleenkin siis vaikea uskoa että kysymys olisi oktaaniluvusta. Sen sijaan lyijyn puuttuminen voi olla ongelma, mutta ei se nakuta (detonoi) silloin vaan venttiilit sen äänen pitää.
Kun lasket tolueenin 114 oktaaniseksi niin tilavuuksien suhteella saat suoraan sekoituksen oktaaniluvun. - huom!
mmm kirjoitti:
Korkein premium mitä tiedän oli 93, yleensä 91 tai 92(RON). Edelleenkin siis vaikea uskoa että kysymys olisi oktaaniluvusta. Sen sijaan lyijyn puuttuminen voi olla ongelma, mutta ei se nakuta (detonoi) silloin vaan venttiilit sen äänen pitää.
Kun lasket tolueenin 114 oktaaniseksi niin tilavuuksien suhteella saat suoraan sekoituksen oktaaniluvun.Nuo amerikan bensinin oktaanit 87/91/93 vastaa (muistaakseni) 92/95/98okt Euroopassa. Tarkempaa tietoa löytyy googlella tai jopa Suomi24:stä.
- mmm
huom! kirjoitti:
Nuo amerikan bensinin oktaanit 87/91/93 vastaa (muistaakseni) 92/95/98okt Euroopassa. Tarkempaa tietoa löytyy googlella tai jopa Suomi24:stä.
nm-
- topgear
Neste valmistaa kilpabensaa BE100GR (green racing) Siinä on tolueenia reilut toistakymmentä prosenttia. Harrastajat tietänevät mistä sitäsaa ja mihin hintaan.
- edellinen
ei ollut tarkoitus siepata toisen nimimerkkiä
- mmm
Vastaavia löytyy: Elf, Shell,....
- merkkury
mmm kirjoitti:
Vastaavia löytyy: Elf, Shell,....
aspokem oy myy kyllä tolueenia ihan kohtuu hintaan, jotain euron litra. sitä voi laittaa max 45% bensan joukkoon, muuten alkaa teho tippua kun 100% tolueeni palaa hitaammin kuin bensa. itse ajellu vanhalla viritetyllä bensajenkillä jo pitkän aikaa 35% seoksella ja hienosti pelittää. ainiin ja seokset täytyy laittaa aavistuksen laihemmalle tolua käyttäessä. kun on tuon tolun ominaispaino korkeampi.
- autoilevaanarkisti
vittu tolueenia rikkihappoa ja suolahapon seos antaa todella potkua.kokeile enssin naapuriporvarin autoon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen321698- 791311
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841261Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m131126Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291055- 74959
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.92947Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok147771Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52732Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86707Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää55643Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13639- 146624
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä23621- 42617
- 28608
- 50599
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91597Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94586- 46563