Hankaimien nailonlaakereiden irroitus

Anonyymi

Miten helvatassa saa airon hankaimen alaosan sisällä olevan nailonlaakerin irti???

Uudet airot ja uudet nailonlaakerit on. Mutta nuo vanhat eivät suostu irtoamaan gramman palasinakaan.

Auttakaahan naista mäessä -tai veneessä.
Kiitos.

5

1951

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kyllähän ne gramman palasinakin irtoaa, mutta itse aikoinaan vaihtaessani irrotin ensin koko alaosan veneestä, sitten sopivaan puupalikkaan tms. porasin laakeriholkin yläpään kokoisen reiän jonka päälle ko. alaosaa ja sitten vain sopivalla puutapilla tms. vasaralla naputellen holkki tulee pois. Joissakin hankainten alaosissa oli ilmeisesti jotkut järjen jättiläiset poranneet pienen ruuvin sivusta hankaimen läpi ilmeisesti holkin "nousua" estääkseen. Helppo vaihtoehto myös jos sopivan kookkaalla talttapäisellä ruuvimeisselillä halkaiseen koko nailonholkin, mutta vaarana tietysti hankaimen reiän sisäpinnan lievä vaurioituminen.

      • Anonyymi

        Gramman palasina vasaralla taltalla se sitten sujui. Mutta uudet holkit jäivät sitten sentin verran liian korkealle. Toimi se noinkin. Kun airot ovat kolmimetriset, ei se sentin ylimääräinen korkeus kauheasti rasittanut.

        Kiitos hyvästä ohjeesta!


    • Anonyymi

      Avaa ruuvi.

    • Anonyymi

      Itselläni on rannassa muutamia harjateräksen palasia, joita voi hehkutella risukeittimessä. Tälläisellä on helppo sulatella holkin sisäreunaan ura tai toinenkin ja loppu hoituu puukolla tai taltalla varovasti naputellen. Samoilla tulilla voi kiehauttaa itselleen remonttikahvit.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      29
      1216
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      1005
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      883
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      771
    6. 65
      748
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      706
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      678
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      672
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      615
    Aihe