Kokoomus oli hallituksessa 12 vuotta putkeen. Kokoomuksen tämän ajan aikaansaannoksiin suhteutettuna puolue sai valtavan suuren, ja sikäli ansiottoman arvonnousun Suomen 2022 NATO-jäsenyyshakemukesta. Kannatuslukemat pyörivät 24% paikkeilla.
Nyt tuo ansiottoman kannatuksen kupla puhkaistiin rikki, oman kansanedustajan törttöilyjen vuoksi.
NATO-jäsenyyden asia arkipäiväistyy, eikä se riitä pitämään kansalaisten kiinnostusta yllä 2023 kevään vaaleihin saakka. Tällaiset arkisemmat, Rydmanin tyyppiset jutut nousevat keskusteluihin ja otsikoihin.
Kokoomuksen NATO-kupla oli jo ylisuuri. Rydman törkkäsi kuplan puhki
9
138
Vastaukset
- Anonyymi
Pelkästään pitämällä ääntä ei asioita edistetä. Orpon tapaamiset Yhdysvalloissa olivat suurta teatteria.
Orpo on ääntenkalastelija, lupailija. Ennen vaaleja lupaa vaikka mitä. Jopa koulussa käydessään lupasi oppilaille että koulutuksista ei leikata mutta miten kävi? Kokoomuksen hallitusvuorolla leikattiin heti ennen näkemättömän paljon. Se on juurikin syy nyt nähtävään oppimiskehityksiin.
Orpolla tai kokoomuksella ei ole minkäänlaista isänmaallisuutta enää. Ei himpun vertaa. Kuunnelkaa kun se puhuu EU:sta. Kuunnelkaa tarkasti kun se kertoo miten olemme yhdessä vastuussa milloin mistäkin. Tämä tarkoittanee että kun johdateltavat ja taidottomat päättäjät ovat EU pöydissä niin lupaavat sinun ja minun ansaitsemiamme rahoja pitkin maailmaa. Haluatko sinä maksaa muutenkin ylisuurta veromäärää sen takia että Italiassa joku saa energiaremontin sinun rahoillasi.
Orpolla on pienen miehen syndrooma. Haluaa isojen pöytiin. Macronin kaveriksi. Ja se tietää meille huonoa.
Hyvä että Rydmanin case tuli ilmi. Kaikki myötätunto kokoomuslaisille naisille, heille joita on ahdisteltu ja mitätöity.
Jos kannatusluvuissa ei ole muutosta niin se johtuu kun kokoomuslainen omistaa yrityksen missä kannatusmittaukset tehdään. On kokoomuslainen entinen kansanedustaja. Mietippä sitä.
Oletko miettinyt miten kokoomuslaiset täällä Sastamalassa auttavat toisiaan? Junailevat juttuja? Pienellä vilpillä joku hyötyy valtavasti...- Anonyymi
Orpon oppi-isä Stubb antoi näin isohampaisen ja pitävän lupauksen 2014, että koulutusrahoista ei leikata.
https://urly.fi/2FZs
Koulutusrahoista leikattiin jo 8 kk kuluttua, kun Stubb nousi hallitukseen. Nyt uumoillaan, että nimenomaan Alexander Stubb tulee olemaan kokoomuksen presidenttiehdokas 2024 vaaleissa. - Anonyymi
Pöllöraadissa toimittaja totesi sovinismin rehottavan kokoomuksessa.Ei vieläkään naista puheenjohtajana.Kaikki hallituspuolueet hyötyi vaaleissa naispuheenjohtajista.Tulevissa vaaleissa tämä on selvä rasite.Lisää lööppejä luvassa sovinistisesta naisten kohtelusta.
- Anonyymi
Natosta, kokoomuksesta ja kuplasta viä sen verta, että Ryydmanin Wille muutens oli puolueen yks suoraselkäisimpiä Naton kanattajia ja pualestapuhujia. Wille halusi Suomen Natoon, ilman muttia, ehkiä tai jossia. Jo monta, monta vuatta sitten.
- Anonyymi
Rydman törkkäsi enemmän kuin Nato-kuplan puhki. Minusta se törkkäsi Petteri Orpolta yhden silmän puhki. Pääministerin homma vietiin taaskin alta pois.
On tää niin kova laaki galluppien kärkipuolueelle. Yleensä näitä kohuja ei ole yksi asia ilman toista, vaan se kaveri saman tyyppiselle asialle löytynee varmaan jo kesän mittaan. - Anonyymi
On se mahtavaa kun yksi ja sama ongelmapersoona kirjoittelee koko ketjun itkupotkuraivareita🤣🤣🤣
Nyt meillä Suomessa on hallitus joka osaa tehdä velkaa niin paljon ettei siitä seuraava sukupolvi voi mitenkään selvitä kohtuudella.
Nykyhallituksen ansiosta tulevaisuudessa tullaan kaikilta leikkaamaan tuloja. Tästä kärsivät eniten köyhät, pienituloiset, eläkeläiset ja opiskelijat.
Vasemmisto keskustan tuella leikkasi kerrasta tulevaisuuden. Lyödäänkö vetoa siitä että kun putovat seuraavasta hallituksesta niin itku ja narina suomen velasta ja budjetista alkaa vaikka juuri he ovat koko katastrofin aiheuttaneet.
Kiitä siis vasemmistoa ahdingostasi. - Anonyymi
Juu, Otetaan velkaa, ja sit se raha lähetetään ulkomaille. . .
- Anonyymi
Kyllä Orpo hoitaa suomen NASAan
- Anonyymi
Pienikokoisesta Orposta tehdään Suomen ensimmäinen NASA-avaruusmatkailija.
Kun ei ole riittävästi marakatteja lentämään kaikkia koeraketteja, niin Petteri saa ihan oman raketin lennettäväksensä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi6310134Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit176888Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?736578Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j866182Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k684746Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh594428Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?444368Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset134321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus324313Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464160