Pitääkö kaljaasissa pitää lokikirjaa, vaikka se on huvi käytössä.
Kaljaasin lokikirja
vara kippari
8870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko Kaljaasi rekisteröity huviveneeksi ?
Itse pidän lokikirjaa pienemmässäkin veneessä.
On aina jotakin, jonka näyttää jos jotakin sattuu.
...se lokikirja pyhittää, "jos jotain sattuu"? Tuskinpa kenenkään lokikirja on niin reaaliaikainen, että siitä löytyisi täydellinen kuvaus esim. yhteentörmäystä tai kivilleajoa edeltäneistä viidestä minuutista. Tai jos on, niin sitten syyllistä ei tarvitsekaan etsiä kauempaa, koska mitä ilmeisimmin lokikirjanpitäjä on laiminlyönyt tähystyksen yms. keskittyessään kirjoittamaan niitä muistiinpanojaan :)
Isojen alusten kesken tilanne on luonnollisesti vähän erilainen, mutta puhunkin nyt veneilijöistä.
Kyllä lokikirjassa on ja kuuluukin olla muutakin tietoa kuin paikkatieto.
Olen samaa mieltä, että jos kirjoittaessa karauttaa kiville niin ei tarvitse syyllistä kovin kaukaa hakea.
Mutta nimenomaan huviveneen lokikirjaan on hyvä kirjata esim. käyttötunnit, koneen huollot, rungon mahdolliset korjaukset, parannukset ja kaikki muu tieto mikä koskee ko. alusta.
Vaikka oletkin vain huviveneen päällikkö, olet siitä huolimatta päällikkö ja kaikenlainen vastuu aluksesta on silloin sinulla. Ei pääse esim. vakuutusyhtiö sanomaan, että eivät ole karilleajosta korvausvastuussa koska alus ei ollut ns. merikelpoisessa kunnossa jos siitä puuttui esim. yksi pelastusliivi.
Tämä nyt vähän karrikoituna esimerkkinä mutta valaisemaan ajatusta.
Tarkoitit siis muuta kuin varsinaisen merenkulun tapahtumia. Olen samaa mieltä siitä, että on monestakin syystä hyvä kirjata tuollaiset asiat jollain tavoin muistiin. Tuskin niillä juuri merkitystä on vastuun suhteen (etenkin jos vene on katsastettu, niin todistustaakka merikelpoisuudesta tai sen puutteesta on lähinnä vakuutusyhtiöllä), mutta esim. oikeasta korvaussummasta keskusteltaessa noista voi olla apua. Kirjataanko sitten lokikirjaan vai muuten, on itsekunkin oma valinta. Kirjauksia enemmän arvoa on kuitenkin kuiteilla yms. (veneilijän oma muistiinpano päivänä x tehdystä huollosta on täysin luonnollisesti todistusvoimaltaan muutamaa kertaluokkaa mitättömämpi kuin huoltoliikkeen kuitti).
Sinänsä lausumasi "...lokikirjassa kuuluu olla..." on huviveneiden kohdalla roskaa. Mikään säännös ei vaadi huviveneeseen lokikirjaa lainkaan, joten sen merkinnöistäkään ei luonnollisesti ole mitään vaatimuksia.
Jos olet pitänyt lokikirjaa jo muutamia purjehduskausia ja merkinnyt siihen lähes kaikki alusta ja matkoja koskevia tapahtumia, eikö myyntitilanteessa tästä olisi hyötyä ??
Miten lokikirjan pito kannetavalla onnistuu ?
...tulin jo sanoneeksi, varmasti huolto-/korjaus-/ylläpitotoimien kirjaukset auttavat myynnissä. En ole pitänyt kannettavaa veneessä, teen homman niin, että kirjoitan käsin lähtö-/tulomerkinnät (kellonajat, mailit, konetunnit), fiiliksen mukaan jonkinlaisia matkaselostuksia ja tankkaukset (litrat, eurot, mailit, konetunnit). Sitten jonain rauhallisena hetkenä naputtelen ne koneelle word-dokuun (ja kustannukset exceliin). Usein tässä kohdassa tulee sitten täydenneltyä niitä tapahtumaselostuksiakin, kun muisti on vielä tuore. Tähän dokuun olen kirjannut myös kaikki veneen hoitoon liittyvät asiat ja kauden alussa ja lopussa jonkinlaiset yhteenvedot kuluneesta kaudesta, havaituista korjaustarpeista jne. sekä vastaavasti keväällä tehdyistä korjauksista/muutoksista.
Käytä Lokikirja-ohjelmaa jossa on valmiiksi ajateltu, lokitiedot,konepäiväkirja, kustannus yms asiat.
Käy osoitteessa http://www.expoment2000.com
Mitä siinä nyt oli, ainakin yhdeksän erilaista näyttöä? Ja ohjelman kahlitsema syöttötapa ja vain ohjelman tarjoamat tiedon käsittely-/esitystavat. Ei kiitos.
Ammattimaisemmassa veneilyssä tuolla voi olla käyttöäkin. Huviveneilijänä en näe sen olevan vaivan väärti, etenkään kun minusta on ihan hauska leikkiä esim. excelilla.
Edellisellä kerralla, kun joku tätä tarjosi, en tullut edes katsoneeksi esittelysivua vaan hylkäsin suoraan tarpeettomana. Nyt katsoin ja totesin olleeni oikeassa jo viimeksi :)