Täällä yksi tuore peruspankkipalveluiden hintavertailu https://www.vertaaensin.fi/blog/peruspankkipalveluiden-hinta-2022
Täällä vähän sekavampi Suomen valtion Finen ylläpitämä vertailusivusto https://maksutilivertailu.fine.fi/
Hintavertailuja
2
277
Vastaukset
- Anonyymi
Persaukisen on turha tehdä mitään taulukkoa ja päätelmiä. Jos rahaa on säännöllisesti alle 5000€ niin maksat kaikesta viimeisen päälle. Viimeisen viiden vuoden aikana maksut on tuplaantuneet ja ei aikaakaan kun paketti maksaa kympin. Se jolla on säännölisesti rahaa 25k saa palvelut ilmaiseksi.
Mutta todellakaan ei maksa vaivaa mihinkään taulukkoon ja ei pankit halua enää hiekkaa lattialle. Vanhassakin on siivoamista.- Anonyymi
On noissa peruspankkipalveluissa jonkin verran eroa. Esim Danske Bankin peruspankkipalvelut maksavat 20 vuodessa 1. etutasolla 20 x 12 x 7,80 euroa = 1872 euroa, kun taas Osuuspankin jäsen maksaa 20 x 12 x 3,95 = 948 euroa.
"Mutta todellakaan ei maksa vaivaa mihinkään taulukkoon ja ei pankit halua enää hiekkaa lattialle. Vanhassakin on siivoamista."
Pankit eivät enää lain mukaan voi kieltäytyä tarjoamasta peruspankkipalveluita laillisesti ETA-maassa oleville. Pankkiaan pystyy vaihtamaan nin usein kuin haluaa, eikä pankki voi sille mitään. Lain mukaan pankin pitää jopa tarjoata siirtämiseen maksutonta apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942593- 196990
- 55782
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti120713- 54608
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15526- 51525
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52494- 40494
- 55485