Kun oletetaan, että Venäjä olisi hyökännyt Viroon, Suomeen olisi julistettu kriisitila, maarajat olisi suljettu ja ainoa keinoni hakea virolainen naisystäväni Suomeen olisi purjehdus, niin miksi Nato turvaisi matkani?
Bidenin mukaan ehdoton raja Ukrainalle toimitettavassa avussa kulkee läntisten joukkojen käyttämisessä. Jos länsi rupeaa käymään sotaa Ukrainan maaperällä, kriisin laajenemisen uhka on suuri.
Miksi sama ei koskisi Viroa? Kuului Viro Natoon tai ei, niin lännelle olisi aivan liian suuri riski ruveta puolustamaan pienen pientä 1,3-miljoonaista kansaa. Siksi tuskin purjehdustanikaan turvattaisiin. Kohtaloni olisi osuma ohjuksesta, joka päättäisi maallisen vai pitäisikö kirjoittaa vetisen vaellukseni.
Ovatko seurat ottaneet asiaan kantaa millään tavalla? Onko esimerkiksi sota-ajan katsastusvarustelistat valmiina? Kriisiaikana tuskin normaalit katsastussäännöt pätevät.
Miksi Nato turvaisi purjehdukseni Tallinnaan?
6
60
Vastaukset
- Anonyymi
Huumori on vaativa laji.
- Anonyymi
En nimittäisi Suomen kohtaloa ja itsenäisyyttä koskevaa keskustelua huumoriksi. Tämä on näkökulma, josta puhutaan vähän. Se olisi keskustelemisen arvoinen.
- Anonyymi
Osta Helsingistä uusi väliaikainen virolainen naisystävä pariksi tunniksi.
- Anonyymi
Virolaiseen naisystävään sijoitus ei ole koskaan ollut kannattavaa eikä tule olemaan. Suomalaismiehet ovat liian junntteja sitä tajutakseen.
- Anonyymi
Marttaseura on ollut ajan tasalla jo ainakin 70 vuotta. Lue sieltä seuraohjeet.
- Anonyymi
Kyllä naton kuuluu antaa saattue turvaamaan kulkusi Viroon ja takaisin. Ilmoitat vain matkasi ajankohdan riittävän aikaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1866315Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1003451Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.112742Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1102309Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain1611789- 1121609
En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v131494- 1291267
- 151194
Elämäni biisi vieraslista la 11.10. yllättää iloisesti - Nämä huippujulkkikset sinisille sohville!
Elämäni Biisi vieraina lauantaina ovat mm. Ellen Jokikunnas ja Esko Eerikäinen sekä liuta muita julkkiksia. Tämä jakso v121180