Venäläisiä hävittäjiä Lieksan yläpuolella!

Olen kertonut tästä jo muutamia vuosia sitten.
Kerron vielä muistutuksena, että kyllä ilmatilaloukkauksia on tehty ennenkin.

Eräs tapahtui viiskytluvulla.
Hävittäjiä oli neljä, ja ne lensivät muodostelmassa hyvin matalalla.
Meteli oli korviahuumaava.
Kyseessä oli selvästi venäläiset koneet.
Katselin niitä pihamaalla.
Silloin oli mujstaakseni alkukesä, ja hyvin lämmin, ja kirkas ilma.

5

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun äiti puhui siitä aikoinaan, hän asui keskustassa, ja oli ollut kouluikäinen. Koneet oli tulleet Timitran suunnasta.

      • Anonyymi

        En ole kuullutkaan. Voi hyvänen aika on rankka juttu.


    • Anonyymi

      Se on varmasti säikäyttänyt jos on pelästyttänyt, että uusi sota on syttynyt.

      Nykyinen Venäjä on ihan psykoosissa. Nyt duumassa kehuskellaan jo hyökkäyksellä Lontooseen. Putinin Venäjä kärsii kuolinkouristuksistaan kun yrittää toteuttaa yhden vanhan natsivaarin viimeiset toivomukset. Naapurimaa on niin seonnut, että enää ei jaksa pelätä jos sota tulee Suomeen. Jos tulee, niin sitten tulee. Kaikkein paskaisimmin käy joka tapauksessa venäläisille itselleen.

      • Anonyymi

        Tärkeää on, että pysytään Ukrainan puolella vaikka miten puutuisi sotauutisiin ja vaikka miten sota kävisi omalle kukkarolle. Ei voi olla niin, että hyväksytään Venäjän raiskaukset ja murhat vain siksi että itsellä olisi halvempaa bensaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tärkeää on, että pysytään Ukrainan puolella vaikka miten puutuisi sotauutisiin ja vaikka miten sota kävisi omalle kukkarolle. Ei voi olla niin, että hyväksytään Venäjän raiskaukset ja murhat vain siksi että itsellä olisi halvempaa bensaa.

        Olen samaa mieltä kanssasi. Aidosti Ukrainan puolella ja valittamatta polttoaineen hinnasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe