Vanh lest on sotkenut puhtaan Kristin uskon omintakeisilla lisäpykälillään. Niitä on niin monta että kukaan ei jaksa niitä ylös kirjata. Mutta kaikki ne kaikki tietää. Ja niitä vaaditaan siis kaikkien noudattaa.
Tilanne on teologisesti ongelma. Onko uskoa saastutettu niin paljon liikaa ettei se enää kelpaa Jumalalle.
Niin tai näin Jumala ei niistä mitään lisäpisteitä jakelee se ei n ainakin varmaa. Kummeksuu kyllä kun Raamattu ei riitä.
Tilanne on teologisesti ongelma. Onko uskoa saastutettu niin paljon liikaa ettei se enää kelpaa Jumalalle.
Niin tai näin Jumala ei niistä mitään lisäpisteitä jakelee se ei n ainakin varmaa. Kummeksuu kyllä kun Raamattu ei riitä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
IltaSanomissa joku jantteri yritti perustella näitä itsekeksittyjä oikein Raamatulla, ja mahalasku tuli. Yhtään oikeaa perustetta mihinkään ukko ei löytänyt. Pelkkiä puutteellisia valheellisia huitaisuja miksi muka meikkaaminen olisi syntiä. Ei se ole eikä se siksi tule ennenkuion Raamattuun sellainen jae jotenkin ihmeellisesti ilmestyisi.
Vanhoillislestadiolaisuus perustuu ominatakeisten säännöstöjen osalta valheeseen. Uskonnollisten fundamenttejen osalta se peustuu samaan katekismukseen kuin muidenkin evluttilaisten usko.
Uskontunnustuskin vanhoillisilla on se ja sama kuin muillakin evluttilaisilla.
MOT.
Niinkin vakavasti kun uskontoon suhtautuvat on ällistyttävää millaista epäkristillistä ja -raamatullista sontaa ylläpitävät uskon nimissä. Kaikki sen tietää mutta kukaan ei puhu. Todellinen virtahepo olohuoneessa - dilemma.