Kannattaako nuoren perustaa ennemmin kevytyritys (esim. Ukko.fi) vai 4H-yritys, jos haluaa kesän ajan työllistää itsensä? Yritystoiminta saattaa jatkua myöhemmin lukio opintojen ohella, jos kiinnostusta löytyy. Työ liittyy tietokoneella tehtäviin hommiin, joka löytyy jo valmiina. Kuluja ei siis tule lähes yhtään.
Nuorelle yritys (kesän ajaksi)
3
978
Vastaukset
- Anonyymi
Sinulla on siis olemassa asiakas jolle voit laittaa laskun? Laskutuspalvelut esim. Ukko on ihan hyvä tuollaiseen kertaluontoiseen puuhasteluun. Kyse ei toki varsinaiseeti ole yrityksen perustamista
- Anonyymi
Kevytyrittäjyys kannattaa tällaisessa tilanteessa, sillä se ei sido mihinkään. Näin ollen myöskään laskutuspalveluiden kautta ei ole jatkuvia maksuja, joten ei tarvitse huolehtia, mikäli toiminta ei jatku syksyllä kun koulut alkavat. Ainakaan FREE.fi laskutuspalvelulla ei ole jatkuvia maksuja yms. heidän järjestelmänsä on myös todella helppo.
- Anonyymi
Nykyään ei kannata perustaa enää 4H-yritystä! Kultuuri 4H:n sisällä on muuttunut aika radikaalisti vajaa parin vuoden sisään! Enää ei voi olla esim oma itsensä eikä sitä ymmärretä alkuunkaan jos olet sitten se oma itsesi😶😶 vaan alkaa jauhaminen millainen pitäisi olla!
Toiminnassa ei enää mennä 4H:n arvojen pohjalla, valitettavasti!
🙁🙁
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit325207Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3934482Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483799KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1322928Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112480Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181998Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511972- 1231890
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241449