Volvo XC 40 T4 ohjauksen puoltaminen

Anonyymi

Volvo XC40 T4 R-Design mallia 2020 ohjaus puoltaa kokoajan lievästi oikealle.
Joten auto ei käytännössä etene metriäkään suoraan ilman kuljettajan aktiivista "paimentamista".
Huollon mukaan syy on Suomen huonokuntoisissa teissä, joka selitys haiskahtaa varsin keksitylle. Vai onko tosiaan niin, että tuollainen lievä ohjauksen puoltaminen ko. autossa on ominaisuus eikä vika?
Kysynkin, että onko muilla samanlaisen auton omistajilla ollut vastaavaa ongelmaa ja jos on ollut niin kuinka ohjaus on saatettavissa/ saatettu "premium" auton tasolle, jollainen Volvo mielletään olevan?

2

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisenmerkkisestä uutena ostetusta ruotsalaisesta (Saab 9-3 MY00) on vastaavanlainen kokemus. Silloinen Saab-huolto yritti samaa selitystä mutta teki asialle myös korjaustoimenpiteitä ensimmäisessä huollossa. Ohjaustehostimeen vaihdettin jäykemmät jouset. En ole täysin varma, muutettiinko ohjauskulmia samalla. Tuosta on kulunut jo aikaa. Muistini mukaan ei, vain ohjaustehostinta säädettiin. Vaiva poistui ja auto alkoi kulkea suoraan oikealle kampeamatta. Kustannuksia ei tuosta korjauksesta minulle koitunut. On toinen asia, että myöhemmin vaihdoin alkuperäosen omaan makuuni pehmeähkön alustan tilalle Einbachin autolle suunnitellun alustasarjan. Se paransi auton ajo-ominaisuuksia tekemättä jousituksesta liian kovaa. Ruokahalu kasvoi ja ysikolmonen vaihtui pian 9-5 Aeroon. Sen kulussa ei ollut huomautettavaa.

      Kannattaa ottaa asia uudellen esille ja vaatia korjausta. Kyllä auton pitää kulkea suoraan vaikka tie kallistuu lievästi oikealle. Jos vaiva jatkuu renkaiden kausivaihdon ja nelipyöräsuuntauksen jälkeenkin, vika on autossa. Nykyisessä lava-autossa en ole kiinnittänyt huomiota ohjaukseen. Junamainen kulku ei pienistä tien epätasaisuuksista juuri muutu.

      • Anonyymi

        Kiitokset vastauksesta. Täytyypä ottaa yhteyttä huoltoon (autolla on 2v. autosalpa takuu) ja vaatia tuota ohjaustehostimen säätöä ja mahdollisesti pyöränkulmien tarkistusta.
        Olen samaa mieltä tuosta, että kyllä auton täytyy kulkea suoraan ja mihinkään suuntaan kampeamatta tien kallistuksista tai kunnosta riippumatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2314
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1940
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1240
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1118
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      675
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      670
    Aihe