vaippa aina

markus

Olen nuori 24 vuotias kaveri ja kärsin pahasta virtsan karkailusta. Olen kokeillut kaikki lääkkeet ja muut apu keinot mut ainut auttava näyttää olevan vaippa. Tämä on työlästä ja väsyttävää. Ei taho uskltaa minnekkään mennä kun pitää olla vaipat. Kavereitten kanssa ei uskalla lähteä nauttimaan mistään kun saa pelätä että joku huomaa että mulla on vaipat. Onko muita kohtalo tovereita.? Olenko ainut? Miten näistä selviää???

4

2177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lena

      Vähän samalla tavalla mullakin. Lääkkeet ja testit on koluttu, muu ei auta kuulemma kuin suojat. Välillä tuntuu ettei jaksa tätä esim. kun haluaisi lähteä ulos kavereitten kanssa, puhumattakaan siitä kun haluaisi mennä kyläilemään jonnekkin kavereiden luo yön yli. Mutta tarvii miettiä että pahemminkin voisi olla. Voisi olla vaikka vakavasti sairas.
      Karkailu ja sen hoito vaatii vaan totuttelua. Itse olen totutellut yli neljä vuotta.
      Jaksamista!

    • lopo

      et ole ainoa tiedän monella olevan samojo ongelmia ei muutakun lääkäriin vaan

    • kaikkeen tottuu

      moi 24 vuotias vaippahousu. Älä missään nimessä masennu. Olen itse käyttänyt muovihousuja ja vaippoja koko ikäni, olen nyt 49v. Kaikkeen tottuu. Toki oli noloa nuorempana ja samoja ongelmia kun sinullakin. Sitäpaitsi vaipat oli tuolloin huonompia, nythän ne on ohuempia ja imee todella hyvin jos menee esim viihtymään.
      Iän myötä kaikki asettuu. Minä olen jo kauan voinut mennä minne vain. Minulla on paljon tuttavia jotka tietää että olen vaippapöksy ja kaikki on kunnossa. Eli jos olet joutunut hyväksymään sen että pissa tulee housuun ja sille ei voi mitään niin olet siis "tuomittu" aina käyttämään vaippaa. Olen varma että muutaman vuoden päästä et juuri mieti asiaa, siitä tulee osa elämää. Kuvittele ihmisiä jotka joutuu rullatuoliin nuorena... sokeutuu..ym.ym..
      Tämä on kuitenkin pieni vaiva jos kerran joku vaiva pitää ottaa kantaakseen.
      Kirjoittele niin jutellaan lisää jos kiinnostaa.
      email: [email protected] Terv Janne

      • pisulikamu

        Olin n.15 v.Mulla todettiin virtsan karkailu.No olin koulussa ja tuntu vähän hassulta kun ei ollu hätäkään.No minä en ees tjunnu niin vierus kaveri sano et miks pissasit housuun.Luulin vitsiksi ja nauroin mutta sitten huomasin sen.Hommasin sitten samana päivänä vaipat ja niillä pärjäilen.Pissaa tulee usein,mutta nyt osaa jo vähän pidätellä.Äidille en kertonut vasta kuin vuosi sitten.Pisulia karkailee jatkuvasti mutta onneksi on VAIPAT


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      160
      7169
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2628
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      48
      1908
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1461
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1345
    6. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1139
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1137
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1103
    9. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      49
      1095
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      69
      1017
    Aihe