Tk: "Yritimme soittaa, emme saaneet potilaaseen yhteyttä"

Anonyymi

Otettuani joskus yhteyttä tk: seen ja käytyäni katsomassa myöhemmin Omakannasta tietoja, niin hoitaja on sinne kirjannut, että on yrittänyt soittaa minulle. No, puhelin oli kyllä päällä, mutta eipä tuo kyllä pirissyt.

Mutta miksi valehdella ja väittää, että on sieltä päin yritetty ottaa yhteyttä, kun kuitenkaan sitä ei ole edes tehtykään?

Suomalainenhan on niin rehellinen aina. Paitsi tervedenhuollossa.

5

233

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      - Siis terveydenhuollossa. Sorry virhe.

    • Anonyymi

      Samaa valehtelua voi tapahtua myös jo ensihoitoa myöten. Potilaan sanomisia käännetään toiseksi, mitä hän on sanonut. Tai sitten pidetään somaattisia oireita jonakin muuna, mitä ne eivät ole. Terveydenhuollossa näytetään opettavan ammattiin opiskeleville, että potilasta ei koskaan tarvitse kuunnella, uskoa, eikä myöskään kysyä hänen oireitaan. Puhumattakaan auttamisesta silloin, kun ihminen sitä tarvitsee. Jos potilas ei pysty liikkumaan, niin häntä pitäisi kyseisessä tilanteessa auttaa, eikä nimitellä, tai pitää oireita ei-somaattisina.

      Virka-asemaa käytetään väärin hyväkseen. Priorisointi, luokittelu ja asenteellisuus potilaita kohtaan ovat ilmeisesti hyväksyttyjä terveydenhuoltoalalla.

      Sisarhentovalkoinen auttamismentaliteetti ja hoitamishalu alalla olevilla taitavat olla liioittelua. Pikemminkin voisi puhua mustista hoitajista ja lääkäreistä. Tällaista ainakin Siilinjärvellä.

    • Anonyymi

      Eipä ole kovin paljon minulla ainakaan kiittelemistä kaikista näistä vuosista, jotka on ollut tekemisissä terveystahojen kanssa.

      Huonoa ja epäasiallista kohtelua, potilaan kuuntelemattomuutta, leimaamista, loukkaamista, oireiden kääntämistä toiseksi, mitä ne ovat ja auttamatta ja hoitamatta jättämistä. Siihen päälle kyllä otetaan kalliit päivystyskäyntirahat, mutta mitään vastinetta ja hyvää palvelua ei kuitenkaan saa.

      Ei ole mikään ihme, jos tällainen saa lopulta ihmisen muuttumaan vaikka anarkistiksi, mikä minusta tulee loppuelämän ajaksi. Tässä yhteiskunnassa on paljon valheellisuutta ja mm. terveydenhuoltoa ylikehutaan. Vaikka tosiasia on se, että siellä kohdellaan ihmisiä todella eriarvoisesti.

    • Anonyymi

      Toivottavasti tämä viha jossakin vaiheessa laantuu, jotta en toteuta sitä, mikä mielessä on käynyt. Nimittäin kananmunien heittäminen mm. ambulanssiautoja päin.

    • Anonyymi

      Ymmärrän että kesällä on kiva vähän tissutella mutta jos tk:a puhelua odotat niin laita se korkki kiinni niin et nuku puhelun ohi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1749
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1226
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1122
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      642
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      484
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      17
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe