Kännykät vaarantavat sperman laadun

Anonyymi

Hesarissa oli juttu miesten sperman laadusta ja sperman luovutuksesta. https://www.hs.fi/kotimaa/turku/art-2000008859577.html

Se mitä jutussa ei hoksattu kertoa oli se, että kännykän pitäminen taskussa kivesten lähellä vaikuttaa lisääntymisterveyteen. Tämä tietysti ammutaan alas liian absurdina väitteenä, mutta kannattaisi ensin perehtyä asiaan hieman enemmän.

Työterveyslaitos on jakanut videon, jossa tohtori Devra Davis käy läpi kännyköiden terveysriskejä. https://youtu.be/UQhaMCWnG30 Video on vuodelta 2012 eli asia on ollut tiedossa jo aika hyvän tovin.

Davis kertoo, että kännykkäsäteilylle altistetuissa spermanäytteissä siittiöt kuolivat kolme kertaa nopeammin kuin niissä näytteissä, joita ei altistettu säteilylle. Molemmat näytteet otettiin aina samalta ihmiseltä. Myös mitokondriaalinen DNA vaurioitui kolme kertaa enemmän, jos sperma altistettiin säteilylle. Hedelmällisyysongelmien vuoksi hoitoon hakeutuvista miehistä voitiin havaita, että isoimmat ongelmat hedelmällisyydessä oli niillä miehillä, jotka pitivät useampia langattomia laitteita kehoaan vasten kuin ne miehet, joilla oli pienempiä ongelmia hedelmällisyyden kanssa. Mitä enemmän (tuntia/vrk) mies käytti kännykkää sitä huonompi oli hänen siittiöidensä lukumäärä.

Eli hyvät miehet hankkikaa jonkinlainen laukku, jossa puhelinta pidätte. Puhelinta ei saa pitää takataskussa, etutaskussa eikä paidan rintataskussa. Naisilla sama juttu puhelimen paikka ei ole myöskään rintaliiveissä.

3

275

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      tuo asiahan on todistettu vaikka mkuinka monta kertaa tieteellisin tutkimuksin.

      Ja vaikuttaa se radiotaajuinen säteily paljon muuhunkin. Kannattaa tutustua.

    • Anonyymi

      Sama vaikutus on myös lappäreillä, jos niitä ensinnäkin käytetään siinä sylissä suorassa kosketuksessa genitaalialueeseen. Silloin kone lammittää kiveksiä liikaa. Ennen kaikkea langattomassa verkossa olessaan wifi-yhteys aihettaa sen, että sperman liikkuvuus heikkenee ja DNA fragmentoituu. Wiifin ja kännyköiden säteily on luonteeltaan niin samanlaista, että samat epäedulliset terveysvaikutukset pätevät molempiin.

      Katsokaa vaikka tieteellinen artikkeli: Use of laptop computers connected to internet through Wi-Fi decreases human sperm motility and increases sperm DNA fragmentation https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(11)02678-1/fulltext

      To our knowledge, this is the first study to evaluate the direct impact of laptop use on human spermatozoa. Ex vivo exposure of human spermatozoa to a wireless internet-connected laptop decreased motility and induced DNA fragmentation by a nonthermal effect. We speculate that keeping a laptop connected wirelessly to the internet on the lap near the testes may result in decreased male fertility. Further in vitro and in vivo studies are needed to prove this contention.

      Artikkelin kirjoittajat
      Conrado Avendaño, M.S.
      Ariela Mata, M.S.
      César A. Sanchez Sarmiento, M.D., Ph.D.
      Gustavo F. Doncel, M.D., Ph.D.

      Published:November 23, 2011
      DOI:https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2011.10.012

    • Anonyymi

      Tämä on kuin Dan Brownin Inferno-romaanista, jossa päästettiin irti virus, joka levisi pandemian tavoin ympäri maailman. Viruksen tarkoituksena oli vähentää maapallon ylikansoitusta tuottamalla kantajilleen vaikeuksia lisääntyä. No tämä fiktiivinen juonen kulku on jo nyt täyttä totta, valitettavasti. Tukiasemat, mobiililaitteet ja wifi on yleistynyt globaalisti ja aiheuttaa ongelmia ihmisten hedelmällisyydelle. Pentti Linkola riemuitsisi. Elisa, DNA, Nokia ja moni muu tekee liiketoimintaa tällä ja samalla heikentävät ihmisten kysyä saada lapsia. Lasten teosta tulee bisnes, jolla terveysjätit rikastuvat. Eivätkä ihmiset osaa suojata itseään tältä terveysvaaralta, koska se leimataan erilaisilla leimoilla.

      https://youtu.be/Pm5Oc5s4_8M?si=moPxkEuGpvd30kMf

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1386
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1072
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      759
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      718
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      47
      713
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe