Mitä käytännössä on?

Anonyymi

Olen säästänyt koko ikäni minimoimalla kaikki ostamiset (olen nyt 40 vuotias) ja tilille on kertynyt 20 tonnia, ja ilmeisesti tästä tulee lähikuukausina sulamaan lähes puolet inflaation takia. En tiedä sijoittamisesta yhtään mitään, joten jos haluaa estää tämän sulamisen, niin miten tämä tehdään käytännössä ja kuinka paljon "sijoittamista" pitää opiskella, ettei haaskaa rahojaan sen sijaan että saisi niille tuottoa? Itse sijoittaminen ilmiönä ei voisi vähgempää kiinnostaa, mutta se että koko ikäni säästetyt rahat häviävät sen takia koska jättää sijoittamatta taas ottaa pannuun.

4

175

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ostat mahdollsimman ison omistusasunnon joltain järkevältä paikkakunnalta. Yksiöt ja kaksiot ovat tällä hetkellä ongelmajätettä, niitä ei saa vuokrattua eikä myytyä.

      • Anonyymi

        Niissähän voi kuitenkin asua


    • Anonyymi

      Lainaa mulle vähän niin saat korkoa.

    • Anonyymi

      Tällä hetkellä vuosi-inflaatio on vähemmän kuin DAX-indeksin tiputus vuoden alusta, eli ei kannata omistaa mitään arvopaperia. Talletuksella inflaatiolle häviää vähemmän kuin esim. indeksi-ETF:llä. 8% inflaatio on vuosi-inflaatio. Keskuspankkien tarkoitus on koron nostoilla hillitä inflaatiopaineita. Vaan ans kattoo miten käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      91
      7703
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3083
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      159
      1966
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      75
      1747
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1589
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      178
      1540
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      794
    Aihe