Olen säästänyt koko ikäni minimoimalla kaikki ostamiset (olen nyt 40 vuotias) ja tilille on kertynyt 20 tonnia, ja ilmeisesti tästä tulee lähikuukausina sulamaan lähes puolet inflaation takia. En tiedä sijoittamisesta yhtään mitään, joten jos haluaa estää tämän sulamisen, niin miten tämä tehdään käytännössä ja kuinka paljon "sijoittamista" pitää opiskella, ettei haaskaa rahojaan sen sijaan että saisi niille tuottoa? Itse sijoittaminen ilmiönä ei voisi vähgempää kiinnostaa, mutta se että koko ikäni säästetyt rahat häviävät sen takia koska jättää sijoittamatta taas ottaa pannuun.
Mitä käytännössä on?
Anonyymi
4
156
Vastaukset
- Anonyymi
Ostat mahdollsimman ison omistusasunnon joltain järkevältä paikkakunnalta. Yksiöt ja kaksiot ovat tällä hetkellä ongelmajätettä, niitä ei saa vuokrattua eikä myytyä.
- Anonyymi
Niissähän voi kuitenkin asua
- Anonyymi
Lainaa mulle vähän niin saat korkoa.
- Anonyymi
Tällä hetkellä vuosi-inflaatio on vähemmän kuin DAX-indeksin tiputus vuoden alusta, eli ei kannata omistaa mitään arvopaperia. Talletuksella inflaatiolle häviää vähemmän kuin esim. indeksi-ETF:llä. 8% inflaatio on vuosi-inflaatio. Keskuspankkien tarkoitus on koron nostoilla hillitä inflaatiopaineita. Vaan ans kattoo miten käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111406- 288102
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565884Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1624759- 154671
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324331Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844193- 843487
- 803240
- 481741