Olen säästänyt koko ikäni minimoimalla kaikki ostamiset (olen nyt 40 vuotias) ja tilille on kertynyt 20 tonnia, ja ilmeisesti tästä tulee lähikuukausina sulamaan lähes puolet inflaation takia. En tiedä sijoittamisesta yhtään mitään, joten jos haluaa estää tämän sulamisen, niin miten tämä tehdään käytännössä ja kuinka paljon "sijoittamista" pitää opiskella, ettei haaskaa rahojaan sen sijaan että saisi niille tuottoa? Itse sijoittaminen ilmiönä ei voisi vähgempää kiinnostaa, mutta se että koko ikäni säästetyt rahat häviävät sen takia koska jättää sijoittamatta taas ottaa pannuun.
Mitä käytännössä on?
Anonyymi
4
121
Vastaukset
- Anonyymi
Ostat mahdollsimman ison omistusasunnon joltain järkevältä paikkakunnalta. Yksiöt ja kaksiot ovat tällä hetkellä ongelmajätettä, niitä ei saa vuokrattua eikä myytyä.
- Anonyymi
Niissähän voi kuitenkin asua
- Anonyymi
Lainaa mulle vähän niin saat korkoa.
- Anonyymi
Tällä hetkellä vuosi-inflaatio on vähemmän kuin DAX-indeksin tiputus vuoden alusta, eli ei kannata omistaa mitään arvopaperia. Talletuksella inflaatiolle häviää vähemmän kuin esim. indeksi-ETF:llä. 8% inflaatio on vuosi-inflaatio. Keskuspankkien tarkoitus on koron nostoilla hillitä inflaatiopaineita. Vaan ans kattoo miten käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke492739- 1252040
- 921748
- 1621339
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731311- 611215
- 691112
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731049Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32987