Mikäs yritys tämä tällainen pulju on, jossa työntekijöitä ei arvosteta. Todella sivistymätöntä menoa, joka tulee yritykselle aina lopulta todella kalliiksi. Aiemmat tapaukset osoittavat, että työnantajayrityksen on pakko viimein taipua. Näin kävi Keitele groupinkin ja sama lopputulos tulee olemaan myöskin Sievi Elementsilläkin. Tuossa alla tekstiä lehdistöstä. Eipä hyvältä näytä firman maineen ja luotettavuuden kannalta.
Teollisuusliiton työtaistelutoimet Sievi Element Oy:ssa laajenevat. Laajenemisen taustalla vaikuttaa työnantajan painostustoimet ja pelottelu lakon murtamiseksi. Työnantajan toiminta on tullut Teollisuusliiton tietoon liiton jäsenille suunnatun kyselyn kautta. Teollisuusliiton jäseniä on esimerkiksi uhkailtu erilaisilla seuraamuksilla, kuten työsuhteen päättämisellä, mikäli he osallistuvat lakkoon. Teollisuusliito tuomitsee Sievi Element Oy:n toimet laittomina ja kannustaa jäseniä pysymään poissa työpaikalta lakon aikana.
- Työnantajan menettely on törkeää ja lain vastaista. Työntekijöiden järjestäytymisvapauden loukkaamista ei voida missään tapauksessa hyväksyä.
- Vastatoimenpiteenä painostukselle Teollisuusliitto julistaa Sievi Element Oy:n tuotteita koskevan saarron ja jatkaa lakkoa kahdella viikolla. Saarron aikana Sievi Elementin tuotteita, tilauksia tai kuormia ei käsitellä Teollisuusliiton jäsenten toimesta.
Sievi Element Oy on pyrkinyt kaikin tavoin estämään ammattiliiton toimintaa työpaikalla. Työnantaja on muun muassa valmistellut yksipuolisesti omat työehdot, joiden sisältöä työnantaja nimittää ”paikalliseksi sopimukseksi”. Teollisuusliitto pitää sopimusta pätemättömänä, eikä siksi suosittele yhdenkään Sievi Element Oy:n työntekijän allekirjoittavan sitä.
- Emme suosittele yhdenkään Sievi Element Oy:n työntekijän allekirjoittavan mitään työnantajan tarjoamaa paperia ainakaan ilman juristin konsultaatiota. Suosittelemme, että liiton jäsenet ovat yhteydessä Teollisuusliiton oikeudelliseen yksikköön, mikäli työnantaja edellyttää heitä allekirjoittamaan sopimusehtoja
- Työnantajan yksipuolisesti sanelemat työehdot ovat työntekijän kannalta huomattavasti heikompi ratkaisu kuin työehtosopimus. Se, minkä työnantaja yksipuolisesti sanelee, sen voi työnantaja yksipuolisesti muuttaa. Työehtosopimus asettaa aina vähimmäistason, jonka alle työnantaja ei voi mennä.
Sievi Element Oy on myös väittänyt, että työpaikan työntekijät ovat valinneet keskuudestaan luottamusvaltuutetun, jonka kanssa paikallinen sopimus on neuvoteltu työntekijöiden antamalla hyväksynnällä. Teollisuusliitto ei hyväksy luottamusvaltuutetun valintaa.
- Luottamusvaltuutetun valinta on tehty häikäilemättömästi työnantajan aloitteesta ja tahdosta. Teollisuusliiton jäsenillä ei ole ollut mahdollisuutta vaikuttaa valintaan, koska se on tehty lakon aikana ja poikkeuksellisen nopeasti.
- Teollisuusliitto kannustaa jäseniään Sievi Element Oy:ssa valitsemaan keskuudestaan pääluottamusmiehen, jotta työntekijöille saadaan aito ja työnantajasta itsenäinen edunvalvoja, Nevaranta päättää.
Teollisuusliitto toimii yhteistyössä AKT:n ja Rakennusliiton kanssa saarron toimeenpanemiseksi. Liitto valmistautuu myös ryhtymään oikeudellisiin toimenpiteisiin työnantajan laittomien toimien lopettamiseksi tehtaalla. Teollisuusliiton lakko Sievi Element Oy:ssa jatkuu 24.7.2022 asti.
Sievi Elements lakkoon ja saartoon
12
2948
Vastaukset
- Anonyymi
Pitääköhän saada nuo kesäfestarit ensin pidettyä alta pois jotta voi selvitellä asiaa.
Mistähän näkisi listan ketkä käyttävät ko. firman tuotteita niin voi miettiä omia ostojaan näistä yrityksistä ja valistaa tuttujaan jotta hekin voivat tehdä itsenäisiä päätöksiä. - Anonyymi
Ei tuollaiseen työpaikkaan kukaan täysillä käyvä hakeudu. Tuomiopäivän touhua.
- Anonyymi
Mahtaako olla uskonveljien fima?
- Anonyymi
Lestoja ovat, kertoohan tuon jo tämä täysin moraaliton touhu. Kusetetaan duunareita minlä keretään että saadaan profiittia johdolle, lestoilla ei ole minkäänlaista omatuntoa näissä hommissa. Esimerkkinä voi lueskella juttuja näistä kattofirmoista jne, Pohjois-pohjanmaa on täynnä näitä velikultia ja niiden yrityksiä.
Yhtä ja samaa sakkia kaikki, ovathan he kaikki yhtä suurta perhettä.- Anonyymi
Että sellainen reilu meininki.......ei viddu.....
- Anonyymi
Olisi mielenkiintoista tietää, että mitkä asiat siellä on sovittu/saneltu tessin alle.
- Anonyymi
Kyllä tuollaiselle touhulle tulee nyt noutaja. Oppivat firman itse itsensä herroiksi nimittäneet noudattamaan yhteiskunnan sääntöjä. Vielä ei olla taivasten valtakunnassa, vaan maanpäällä.
- Anonyymi
Mikäs siellä Sievillä on tilanne?
- Anonyymi
Ei tainnu liitto saada tästä kuin huonoa mainetta. Keskittyisivät liitossa kansakuntamme yhteiseen tulevaisuuteen ja yritystoiminnan edellytysten tukemiseen tehokkaalla ja turvallisella työskentelyllä, että ammattiliiton jäsenilleen riittää palkanmaksajia.
- Anonyymi
Liitto saa tästä pelkkää hyvää mainetta. Markkinahäiriköt kuriin! Se on koko alan etu.
- Anonyymi
Oletko liiton politrukki?
- Anonyymi
Näköjään yhtiö voitti liiton 100-0 ja liitto joutui vähin äänin päättämään toimenpiteet. Ilmeisesti myös yhtiön henkilöstö vastusti liiton toimenpiteitä. Erikoista touhua liitolta...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1263726Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292423Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442078Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701021Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5939- 45881
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61845En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30830- 43751
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies95740