Olen tehnyt verottajalle oikaisupyynnön v.-20 verotukseen.
Verottajan antama arvio kyseisen pyynnön käsittelyajaksi on varsin lavea, voi tulla pian tai kestää yli vuoden. Kyseessä henkilön tuloverotus.
Käsittelevät kuulemma asiat saapumisjärjestyksessä eli aina vanhin asia ensin.
Onko kellään kokemuksia oikaisupyyntöihin vastauksen saamiseksi että kuinka kauan olette joutuneet odottamaan päätöstä?
Lohdullista tässä sentään on se että oikeuskanslerin huomautuksen jälkeen verottaja on saanut tuota ruuhkaa purettua noissa oikaisuvaatimuksissa.
Oikaisuvaatimuksen käsittelyaika?
2
635
Vastaukset 2
- Anonyymi
joskus 5 vuotta sitten tein montakin oikaisuvaatimusta, niin menikö siinä puolisen vuotta, niin tuli vastaus... olikin jo kerinnyt unohtaa koko oikaisuvaatimukset.
Mutta osittain meni niin että sain kun sainkin takaisin jotain niistä, että kyllä sitä tuntipalkoille pääsi.
Se vaan että kun kirjasin 3 000euron menon oikaisuun, joka sitten oli ok, niin enhän sitä 3000euroa kokonaisuudessaan saanu, vaan se 3000euroa vähensi koko vuoden tuloja (50 000e) tuon 3000e verran, josta pitää maksaa verot, joten maksoinkin 47 000 euron tuloista sitten verot, joten se hyvitys summa ei nyt niin älyttömästi ollut., mutta kannatti kuitenkin. - Anonyymi
Nostan esittämääni kysymystä uudelleen framille, että olisiko kellään kokemusta viime ajoilta miten nopeasti olette saaneet oikaisupyyntöön vastauksen?
Kiitos jos joku kohtalotoveri löytyy joka ollut samassa jonossa :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.365842- 100842
- 76630
- 50615
- 65605
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38599- 30566
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei129551Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48547En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25540