Olen aikeissa ostaa nettiliittymä. Kyselin lisätietoja Elisan sivuston chatissa. Sain sieltä erikoistarjouksen samasta liittymästä joka huomattavasti halvempi. Tämä tarjous saatavilla siis ainoastaan Elisan chatin kautta.
Herää kysymys onko tämmöiset "piilotarjoukset" edes laillisia? Olen ollut sen verran monta kertaa tukkanuottasilla Elisan kanssa että ei kovinkaan iso luotto heidän rehellisyyteensä.
Voisinko esimerkiksi omassa firmassani myydä asiakkaalle tuotteen hintaan 19.90€, ja seuraavalle asiakkaalle sama tuote 25€ ilman sen kummempia perusteluja? Mielestäni tässä soditaan aika vahvasti jonkin sortin syrjimispykäliä vastaan.
Jos vaaditaan joku perustelu, niin voisinko vain röyhkesti vedota siihen, että jos kaksi asiakasta ostaa saman tuotteen peräkkäin, niin jälkimmäinen joutuu maksamaan enemmän? Meinaa juuri tällaiselta tämä nykypäivän asiakkaiden kusetus alkaa tuntumaan.
Asiakkaiden eriarvoistaminen on satavarma tie konkurssiin sanokaa mun sanoneen.
Elisan "salaiset tarjoukset".
Anonyymi
3
575
Vastaukset
- Anonyymi
Et osta ne maksattaa kaikki kahteen kertaan varastaa ihan sikana . Huijaa.
- Anonyymi
Normaali käytäntö operaattoreilla, valitettavasti. Varsinkaan puhelinliittymissä ei kannata maksaa listahintoja millekään isoista operaattoreista, kun vaihtotarjoukset ja vastatarjoukset voivat olla puolta halvempia.
- Anonyymi
Totta kai voit. Myyntihän perustuu siihen, että otat rahan mitä asiakkaalta kulloinkin on saatavilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802831
- 1862444
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362165- 191483
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101274
- 131269
- 221241