Rikkaiden luksushuumetta virtaa nyt ennennäkemätön määrä Helsinkiin

Anonyymi

Hesarissa uutinen aiheesta https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008916448.html
Otsikko jatkuu: ”Jostain syystä emme ole päässeet maahan­tuontiin kiinni”

Mikähän siinä on niin vaikeaa? Huumeiden jäljittäminen jätevedestä viedään talokohtaiseksi ja talojen asukkaat puhelin- ja tekstiviestinnän seurantaan. Tekoälyllä kartoitetaan viestintäverkostot ja kun mukaan alkaa tulla ahkerasti ulkomailla reissaavia tyyppejä, niin eivätköhän he ole niitä maahantuojia.

3

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös ne Katiska-vyyhdin huumeetkin tulleet Suomeen ihan normaalin rahtiliikenteen mukana? Esim. Hollannista tulee niin paljon kukkia ja muuta tavaraa laivateitse Suomeen ja merikontilliseen tavaraa saa helposti piiloon pari kiloa kokaiiinia.

      Kyllä se kama tulee suomeen rahtiliikenteen mukana ja sitä on vaikea pysähdyttää tai tutkia jokaista satamaan saapuvaa konttia. Sinulla on lavetilla 200 kpl 10 litran maalipurkkia, joista 198 kpl sisältää maalia ja 2 kpl kokaiinia. Miten kukaan niitä sieltä löytää? Huumekoiria pitäisi olla satamissa kymmeniä! Yksi huumekoira pystyy 60 minuutin työvuoroon. Sitten keskittymikyky herpaantuu ja tarvitaan toinen "tuore" koira.

      Tullin löydöt ovat jäävuoren huippu. Hyvä jos 10 % saapuvasta huumemäärästä, jos sitäkään, jää kiinni. Yli 90 % tulee läpi ja päätyy levitykseen.

      • Anonyymi

        Juu, ei toivoakaan puhtaasti tavaraliikennettä läpikäymällä löytää laittomat aineet. Kännykkäliikenteen liikennöintidataa tilastollisesti analysoimalla voisi löytää verkostot ja niiden kautta myyjät ja kuriirit poliisin ja tullin panos ( ne viemäriverkoston analysoinnit).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1050
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe