Varokaa Crocs -huijaussivustoa

Anonyymi

Ostin alkuviikosta kännykällä netistä Crocs ballerinat. Tulivat googlatessa hakutuloksissa kärkipäähän. Sivuston osoite oli www.crocs-suomi.com. Ballerinojen normaalihinta oli melko alhainen (n.25e), muttei niin alhainen, että hälytyskellot olisivat soineet. Olin kyllä vähän yllättynyt, kun "Meistä" -osiossa selkeästi oli vain käännetty englannista suomeen ja oli siis aika tökeröä kieltä. Myös toimitusaika oli oudon pitkä ja postimaksut yllärikorkeat (8.90e), mutta silti jatkoin kaupat loppuun, sillä halusin nopeasti itselleni ko. kengät, joita olin aiemmin kokeillut kaverillani. Plus ne olivat hyvässä tarjouksessakin! Olen paljon tilannut netistä ja kaikki on aina sujunut ongelmitta, joten olin turhan hövelillä otteella liikenteessä.

Hälytyskellot alkoivat kunnolla soida, kun sieltä tuli aika oudosta osoitteesta maksuvahvistus, jonka lopussa teksti "Please note "CREAMYBAR" will be displayed on your credit card statement instead of the website from which you purchased the mentioned product.It's just used for sending bill statement by the seller's payment processor as a tool". Ei kovin uskottavaa, että Crocsin sijaan vastaanottajana jokin Creamybar. Olen sittemmin googlaillut, mutta en löytänyt muiden kokemuksia crocs-suomi.com -sivustoon liittyen enkä creamybaristakaan löytänyt varoituksia.

Facessa pohdin tätä ja selvisi, että eräs kaverini oli myös taannoin langennut ilmeisesti samaisen sivuston huijaamaksi, mutta hän oli kuitenkin saanut rahat takaisin eikä edes ollut tarvinnut lähettää kenkiä takaisin. Jään katsomaan, mitä tapahtuu. Onneksi vain 27e tässä kiinni omia rahojani (alehinta tossuille postitus).

0

1145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kelekkakisat

        Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
        Nivala
        24
        10965
      2. Aivan kauheaa

        Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
        Imatra
        41
        8248
      3. Onko kaivattusi

        …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
        Ikävä
        126
        5267
      4. Kuinka pitkä välimatka

        on teidän kotien välillä?
        Ikävä
        143
        3646
      5. Epäilen ettet edes

        Kehtaisi liikkua kanssani.
        Ikävä
        69
        3578
      6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

        Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
        Maailman menoa
        35
        3524
      7. Oletko huomannut

        Yhden muutoksen?
        Ikävä
        33
        3157
      8. Jäikö meidän välit

        Mielestäsi Kesken?
        Ikävä
        55
        2529
      9. Olisipa saanut sinuun

        Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
        Ikävä
        35
        2021
      10. Miltä mahtaa tuntua

        Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
        Tunteet
        28
        1786
      Aihe