Mitä mieltä olette Star Wars-elokuvista

Joo oon kattonu kaikki paitsi kolmosta koska sitä ei ole vielä julkastu.Niin että mä oon ootellu sitä että pääsisin kattoo sitä koska haluan nähä että miten kaikki jedit kuolee,miten anakinista tulee Darth Vader ja miten klooni sotilaista tulee pahiksia.Joten mä sanon että kakkonen on paras mutta on ne muutki ihan hyviä.Mutta uuden toivon aika ei oo yhtä hyvä kuin ne muut.Mutta ei se imperiumin vastaiskukaan mistään parhaimmasta päästä ole mutta on se siltikin ihan hyvä.
81279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei kai sotilaasta tule erikseen hyviksiä/pahiksia. Nehän tekevät puhtaasti sen mitä käsketään.

Äänestä
  • Mielenkiintoista; iskusotilaathan eivät koskaan esiintyneet ilman sitä kypäräänsä. Olisiko noin, että hekin ovat klooneja ja ne mustiin tai harmaisiin virkapukuihin puetut upseerit ovat tavallisia ihmisiä?
    Tuntuisi luontevalta; näin voitaisiin helposti monistaa poikkeuksellisen kyvykkäät sotilaat ja saada niin lähellä voittamatonta oleva jalkaväkiyksikkö kuin se teoreettisesti on mahdollista.
    Samoin TIE-lentäjät saattavat olla klooneja; ainakin heidän lentotemppunsa antavat ymmärtää että he ovat äärestä viereen huippuväkeä.

    Äänestä

Kyl se on kakkonen. Siinä vaiheessa se muuttuminen pahaksi vähän pääs alkamaan ku se senaattori tai siis se yks vanha pappa saa sen sit 3 hilattuu kokonaan sithien puolelle(siis pahaksit jotka omistavat punaisen valomiekan)ja sit se yoda vastaan dooku tappelu on kyllä ihan huippu.

Äänestä

Paremmuusjärjestys

1. The Empire Strikes Back
2. A New Hope
3. Return of the Jedi

Episodit 1 ja 2 olivat sitten suorastaan pyhäinhäväistyksiä. Varsinkin ykkönen joka on todellinen hirvitys.

Kolmonen vaikuttaa olevan jotenkin lupaava, mutta en kyllä odota kuumempaa. Odotan samaa jöötiä kun ep1 ja ep2 mutta toivottavasti yllätyn positiivisesti.

Äänestä
  • .... eli ei ykkönen mitään jöötiä ole vaan loistava alku maailman parhaalle elokuvasarjalle.
    Paljon se jättää auki - mutta niinhän ykkösosat aina!
    Eihän dekkarissakaan julisteta lopputulosta heti alkajaisiksi; esmes RAINBOW SIX -kirjassa ihmettelin pitkään miksi tutkimuslaitos kerää puliukkoja kadulta ja vielä salavihkaa... selvisihän se lopulta!
    Sama pätee PHANTOM MENACE-elokuvaan; se käynnistää kaiken joskin jättää kaikki tiet auki.
    Onkohan haukkumisen syynä se, että kyseessä on nykyajan tyylistä poiketen tehty ns. kiltti elokuva, joka olisi huihai läpäissyt jopa ne kaikkein tiukimmatkin moraalikoodit silloin aikoinaan?

    Äänestä

Tämä on alkaneen vuosituhannen tähän asti paras elokuva!
Odotan innolla, koska tuottaja saa valmiiksi kaikista kuudesta yhteisen paketin, josta toivon mukaan on karsittu mm. ne viitososan turhaan venytetyt kidutuskohtaukset minimiin.
Sitten voidaankin puhua täydellisestä kokonaisuudesta!

Äänestä
  • Sanomattakin selvää että leffa ei voi olla muuta kuin 24 karaatin kuonaa.

    Äänestä

1. Imperiumin vastaisku
-Vanhan trilogian synkin ja siksi paras.
2. Jedin paluu
-Vanhan trilogian lopullinen ratkaisu ja Keisarin ensiesiintyminen in the flesh.
3. Uusi toivo
-Tästä kaikki alkoi. Leffana hyvä, mutta varsinainen juonenkehitys alkaa vasta kakkososassa.
4. Pimeä uhka
-Eka starwars 20 vuoteen. Sarjan haukutuin, mutta minusta erittäin toimiva elokuva. Ei silti vedä vertoja klassiselle trilogialle.
5. Kloonien hyökkäys
-Koko sarjan heikoin lenkki. Varsinkin Anakinin ja Amidalan väliset rakkauskohtaukset saavat aikaan halun painaa DVD-soittimen skip-nappia, pahimmassa tapauksessa heittää koko toosan ikkunasta. Paranee kuitenkin loppupuoliskolla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Steyr Fan kirjoitti:

Joo oon kattonu kaikki paitsi kolmosta koska sitä ei ole vielä julkastu.Niin että mä oon ootellu sitä että pääsisin kattoo sitä koska haluan nähä että miten kaikki jedit kuolee,miten anakinista tulee Darth Vader ja miten klooni sotilaista tulee pahiksia.Joten mä sanon että kakkonen on paras mutta on ne muutki ihan hyviä.Mutta uuden toivon aika ei oo yhtä hyvä kuin ne muut.Mutta ei se imperiumin vastaiskukaan mistään parhaimmasta päästä ole mutta on se siltikin ihan hyvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu