Kalliisiin kaupunkeihin vie vaikkei ole omaa toimeentuloa

Anonyymi

Maa liikaa kaupungistuu, työntekijäkin haluaa olla hieno työtön kaupunkilainen vaikka elää sosiaalituilla. Mukavampi maleksia kauppakeskuksissa, kuin olla työssä.
Vihreitten puheenjohtaja jopa vielä vaati huumeita vapautettaviksi, saisi vihreät jo nuoret huumeloukkuun, ja pois lisää työmarkkinoilta. Poliisiministeri.

Osa yrityksistä joutuu laittamaan lapun luukulle, koska työntekijöitä ei ole. Yritysten kasvaminen on myös vaikeaa ilman työvoimaa.
Työvoimapula onkin useiden kyselyjen mukaan suomalaisten yritysten merkittävin kasvun este. Vaikka asiakkaat ostaisivat, ei ole ketään, joka tekisi heille myytävää.
Toukokuussa avoinna oli työ-ja elinkeinoministeriön mukaan (siirryt toiseen palveluun) 221 600 työpaikkaa. Samaan aikaan työttömiä työnhakijoita oli enemmän, 235 400 henkilöä.

Kannustinloukkujen purkaminen voisi siis tarkoittaa muutoksia työttömyystukiin.
Kannustinloukkuja tulee purkaa siten, että työnteko on aina kannattavampaa kuin kortistossa oleminen. Esimerkiksi osatyö- ja sosiaaliturva tulee sovittaa paremmin yhteen.
– Näillä muutoksilla on kiire. Pitää toimia nyt, ja muutoksia tulisi tehdä jo tällä vaalikaudella.
poliitikkojen on nyt tehtävä ikäviäkin päätöksiä, muuten vaihtoehtona on verotulojen vähentyminen valtion kirstuun, kun yritysten toiminta hankaloituu.
– Meillä hyysätään liikaa työttömiä ja kotona olevia. Heitä myös rankaistaan töihin tulemisesta. Ei uskalla lähtee töihin, koska pelkää menettävänsä tuet, jos toteaa kuukauden jälkeen, että on liian rankka paikka. Kynnys lähteä kokeilemaan on todella korkea. Myös erään työväenpuolueen puheenjohtaja sanonut "älä mene töihin, saat saman sossusta"

25

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pirssibisnes elpyy koronakolhuista, mutta alalta on poistunut kuljettajia ja yrittäjiä. Taksilupia on myös menetetty, kun vaatimuksia on kiristetty tänä vuonna lakimuutoksilla.
      Taksialalta on poistunut yrittäjiä ja kuljettajia.

      • Anonyymi

        Heikon aineksen poistuminen yleensä tervehdyttää alaa. On olemassa yrittäjiä ja sitten yrittelijöitä, kuten myös ammattikuljettajia sekä ammattiin sopimattomia kuljettajia.

        Ei kaikista ole sutariksikaan.


    • SOTILASseniori

      Tiukkaa asiaa pelkästään. HYVÄ!

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Riku jos kuka on porvari. Näyttelee vain toveria.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riku jos kuka on porvari. Näyttelee vain toveria.

        10x palkka duunariin lakkoilijalla.


    • Kaupungistumisen syynä ei ole mikään halu olla hieno kaupunkilainen. Kaupunkeihin ihmisiä vetää ensisijaisesti työvoiman monipuolinen kysyntä. Pienillä paikkakunnilla työn tarjonta voi olla keskittynyt muutamalle alalle ja jos vapaita työpaikkoja ei ole, vaihtoehdot ovat vähissä.

      Työvoimapula koskee erityisesti muutamia ammattisektoreita. Ne ovat erittäin naisvaltaisia aloja. Ylivoimaisena ykkösenä on terveydenhoitoalan, sosiaalialan ja hoivatyön ammattialat. Näistä vallitsee työvoimapulaa koko maassa. Erityisen selvää työvoimapula on näissä ammateissa julkisella puolella. Toiseksi eniten pulaa taitanee olla ravintoalan ammattilaisista. Korona ajoi tätä joukkoa uusiin ammatteihin ja nyt ei sitten ole riittävästi koulutettua väkeä. Kolmantena tulevat perinteiset matalapalkka-alat kuten siivoojat. Monissa näissä ammateissa työn kuormittavuutta pidetään suurena ja työstä maksettavaa korvausta pienenä. Sairaanhoitajia hakeutuu esim. töihin Norjaan, missä palkkataso on paljon korkeampi.

      Palvelualojen ammatit keskittyvät tietenkin sinne, missä on paljon ihmisiä. Eläintenhoitajista ei taida olla pulaa. Työn tarjonta on tietenkin suurissa kaupungeissa aivan toista luokkaa kuin maaseudulla. Maaseutuammateissa ei juurikaan esiinny kuin kausiluonteista työvoimapulaa. Nyt esim. mansikanpoimijoita ei liene Ukrainan sodan vuoksi riittävästi. Maaseudun työttömistä miehistä ei taida olla useinkaan näihin työvoimapula-ammatteihin.

      Terveydenhoitoalalla kannustinloukkuja on vaikea purkaa. Palkka on tietysti suurempi kuin työttömyyskorvaus. Ongelma on työn kuormittavuus suhteessa palkkatasoon. Pääministeri Sipilähän kuritti tätä alaa erityisesti leikkaamalla lomarahoja ja lisäämällä palkatonta työaikaa.

      Kukaan ei ole Suomessa vaatinut huumeita vapautettavaksi. Huumeiden myynti tulee jatkossakin olemaan pääosin laitonta.

      • Anonyymi

        Ohisalo vaati huumeita vapautettaviksi suorassa tv lähetyksessä sisäminsterinä.
        Poliisijohto heti sen tyrmäsi. Ei hoitajilla nyt niin huonot palkat ole kuin Rytkönen ja Paavola kiihottanut lakkoja ja irtisanomisia. 2 kk lomat, lyhyt työaika, siisti sisätyö, lääkäri vastaa potilaista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ohisalo vaati huumeita vapautettaviksi suorassa tv lähetyksessä sisäminsterinä.
        Poliisijohto heti sen tyrmäsi. Ei hoitajilla nyt niin huonot palkat ole kuin Rytkönen ja Paavola kiihottanut lakkoja ja irtisanomisia. 2 kk lomat, lyhyt työaika, siisti sisätyö, lääkäri vastaa potilaista.

        No ei taatusti ole vaatinut. Hän on ehdottanut ainoastaan huumeiden käytön ja vähäisten määrien hallussapidon rankaisemisen poistamista, mutta huumeiden myynnin säilyttämistä rangaistavana. Huumeita ei siis vapautettaisi mihinkään, niiden käytöstä ei vaan rangaistaisi. Käytännössähän huumeita käyttävät eivät välitä lainkaan siitä, onko käyttö rangaistavaa. Tilanne muistuttaa paljossa kieltolain aikaista alkoholinkäyttöä.

        Ei huumeongelmaa ratkaista sillä, että huumekoukkuun jääneitä rangaistaan. Kontrollin pitää tietysti keskittyä myynnin, maahantuonnin ja valmistamisen estämiseen. Käyttäjien rankaisematta jättäminen ei tarkoita samaa kuin huumeiden vapauttaminen.


    • Anonyymi

      Kaupungistuminen on hidastunut Helsingissä, sieltä kantaväestöä muuttaa pois jatkuvasti enemmän kuin uusia tulee. Tappio on jopa 4000 vuodessa. Tämä korvataan lähinnä maahanmuuttajilla, joka taas aiheuttaa lisäkuluja niin kaupungille kuin valtiolle. Helsinki onkin kuihtumisen ja köyhtymisen tiellä.

      Pienemmissä kaupungeissa kehitys on ollut positiivisempaa, mutta ei niin nopeaa kuin vielä muutama vuosi sitten uumoiltiin. Helsingin vetovoiman ollessa negatiivinen, Tampere, Oulu, Jyväskylä, Kuopio jne vetävät uutta väkeä kaupunkeihin. Asumisen hinta , liikkumisen vaivattomuus, asuinympäristön turvallisuus, koulujen parempi taso jne. Nämä asiat vetävät ihmisiä näihin kaupunkeihin. Helsingissä taas nämä seikat ovat ongelman ydin, jota paikalliset päättäjät eivät halua (tai osaa) korjata. Kun valtaa käyttävät Kokoomus ja Vihreät, selkeää linjaa ei saada aikaan. Edellinen pormestari on katastrofi kaupungille, nythän hän kulkee katastrofistra toiseen Olympiakomiteassa. Kaupunkisuunnittelu on ollut vihreiden johdossa, ja se vasta sekaisin onkin. Miljardin siltoja tehdään mutta perusasiat ovat pers**llään

      Maaseutupitäjät ovat myös menestyneet, etätyö on mahdollistanut muuton pienillekin paikkakunnille, ja moni mökkiläinen on jäänyt pysyvästi paikkakunnalle. Jopa Lapin kunnissa on muuttovoittoisia.

      Kaupungistuminen megatrendinä ei siis ollutkaan totta. Ihmiset haluavat edelleen elää turvallisesti ja puhtaassa ympäristössä. Paikoissa joissa uimarantaa ei suljeta ulosteperäisten bakteerien vuoksi kuten Helsingin Pikkukoski esimerkkinä jouduttiin sulkemaan

      • Helsingissä Suomessa syntyneiden määrä oli vuoden 2021 jokseenkin sama kuin vuoden 2019. Vuonna 2021 Suomessa syntyneiden määrä Helsingissä väheni noin 1500 hengellä, kun se edellisten 20 vuoden aikana lisääntynyt noin 60 000 ihmisellä eli määrällä, joka vastaa keskikokoista suomalaista kaupunkia. Millään muulla kunnalla ei ole näytettävänään vastaavaa väestön lisääntymistä. Tämä kertoo osaltaan, että kaupungistuminen megatrendinä on totta. Siihen ei yhden vuoden vähäinen takapakki tuo vielä mitään muutosta. Voi olla trendi jatkaa entisellä suunnallaan kaakkoon, kun korona-ajan poikkeusoloista vähitellen päästään eroon. Tämän seurauksena erityisesti ravintola- ja viihdeala houkuttelevat lisää työntekijöitä Helsinkiin.

        En usko, että Helsingin poliittisissa oloissa on tapahtumassa suuria muutoksia. Kokoomus jatkaa pääkaupunkiseudun pääpuolueena ja todennäköisesti vain vahvistaa asemaansa. Ei demareista ole kilpailijaksi Kokoomukselle stadissa, vaikka tätä ilmeisesti toivoisit.


      • Anonyymi
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Helsingissä Suomessa syntyneiden määrä oli vuoden 2021 jokseenkin sama kuin vuoden 2019. Vuonna 2021 Suomessa syntyneiden määrä Helsingissä väheni noin 1500 hengellä, kun se edellisten 20 vuoden aikana lisääntynyt noin 60 000 ihmisellä eli määrällä, joka vastaa keskikokoista suomalaista kaupunkia. Millään muulla kunnalla ei ole näytettävänään vastaavaa väestön lisääntymistä. Tämä kertoo osaltaan, että kaupungistuminen megatrendinä on totta. Siihen ei yhden vuoden vähäinen takapakki tuo vielä mitään muutosta. Voi olla trendi jatkaa entisellä suunnallaan kaakkoon, kun korona-ajan poikkeusoloista vähitellen päästään eroon. Tämän seurauksena erityisesti ravintola- ja viihdeala houkuttelevat lisää työntekijöitä Helsinkiin.

        En usko, että Helsingin poliittisissa oloissa on tapahtumassa suuria muutoksia. Kokoomus jatkaa pääkaupunkiseudun pääpuolueena ja todennäköisesti vain vahvistaa asemaansa. Ei demareista ole kilpailijaksi Kokoomukselle stadissa, vaikka tätä ilmeisesti toivoisit.

        Tuo on juuri se pahin asenne joka tuhoaa kehityksen. Epäkohtia ei huomata, tai niitä ei tunnusteta, tai sitten ne yritetään peitellä kuten MPP tekee omassa esityksessään Helsingin kohdalla. Tämä asenne on myös ollut monen pikkukunnan tuhon tie, ei ole herätty ajoissa epäkohtiin, ja sitten onkin huudettu apua. Ikävä kyllä, jopa Helsingin päättäjissä on tuota asennetta. Kun ei näe omaa kuplaansa ulkopuolelta, ei ymmärrä missä mennään


    • Anonyymi

      Taas majurin 'viisauksia'. Oikeassa elämässä Helsinki tuottaa lähinnä matkailun takia kolmanneksen Suomen BKT:sta. Helsinkiläiset ostavat myös ison osan 'puuvalion' tuottamaa vessapaperia. Kepulandia pyörii Uudenmaan veronmaksajien rahoilla.

      • Anonyymi

        Hesan työttömätkö maksaa?
        Hesassa 200 000 tukien varassa, jaa siitä sitten muille. Suuri muuttotappio, kamelinajajia tilalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hesan työttömätkö maksaa?
        Hesassa 200 000 tukien varassa, jaa siitä sitten muille. Suuri muuttotappio, kamelinajajia tilalle.

        Mitäs sitten. Koko Pohjanmaa pyörii tukien varassa, vai miksi luulet Talvivaaran tarvitsevan tukea, jos sieltä saadun raaka-aineen rahtaaminen Kokolaan on kannattavaa. Asukaslukuun suhteutettuna esimerkiksi Pohjanmaa saa hirvittävän määrän erilaisia tukia vaikka kaikki Susanna Kosket alueen kepuleiden säestämänä kehtavaat puhua talouskurista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitäs sitten. Koko Pohjanmaa pyörii tukien varassa, vai miksi luulet Talvivaaran tarvitsevan tukea, jos sieltä saadun raaka-aineen rahtaaminen Kokolaan on kannattavaa. Asukaslukuun suhteutettuna esimerkiksi Pohjanmaa saa hirvittävän määrän erilaisia tukia vaikka kaikki Susanna Kosket alueen kepuleiden säestämänä kehtavaat puhua talouskurista.

        Kamalaa ulkomaan vienti, ei saisi olla. Kun raha tulee seinästä, sähkö pistorasiasta ja
        lämpö patterista, ei siihen tarvita muuta. Ja lisänä ruoka perveke kukkapurkki kasvatuksena.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kamalaa ulkomaan vienti, ei saisi olla. Kun raha tulee seinästä, sähkö pistorasiasta ja
        lämpö patterista, ei siihen tarvita muuta. Ja lisänä ruoka perveke kukkapurkki kasvatuksena.

        Miten se vienti on kannattavaa, jos pitää olla valtiontukia sen ylläpitoon ja tilinpäätös on kaikilla muilla paitsi raaka-ainetta jalostavalla Bolidenilla miinusmerkkinen? Jotain Bolidenin ruotsalaisten kaivosmiesten kepuleille opettamaa uutta nya matikkaa, vai. Vielä kun saaraan kunnolla sateiset kesät ja lauhat talvet, niin raaka-aineen rahtaaminen ristiin rastiin muuttuu entistä kalliimmaksi teiden hajotessa rekkarallissa. Ei ne soratiet pelasta kepulia sen kummemmin, velliksihhän nekin hajoaa.


    • Suuri osa vapaista työpaikoista on osa-aikaisia. Siksi tuossa avauksessa oli tämä huomionarvoinen seikka: "osatyö- ja sosiaaliturva tulee sovittaa paremmin yhteen".

      Toki käytännössä tuon toteuttaminen merkitsisi, että valtio ja kunnat maksavat osan palkasta, siis sen osan, mitä vastaan ei voi tehdä työtä. Toivottavampaa olisi, että kaikki pääsevät tekemään täyttä työaikaa.

      • Anonyymi

        Nooh saihan se Mussolini junat juoksemaan ajallaan, kepun Kosolalta ei onnistunut sekään. Kepujen esi-isät on aina selvinneet Ruotsilta ja Venäjältä kerjäämällä. 1899 meni kaikki vilja, jota keppanoiden esi-isät totesi Romanoville että liepuska liepuska. Onhan se syytä lopettaa kepulandia, jos eivät edes tieverkkoa korjaa.


    • Anonyymi

      MPP:llä ihme väittämä ettei Ohisalo vaatinut huumeita vapaaseen käyttöön.
      Kerro nyt itse mitä väittämällä ajat takaa, kun se meni Putin osastolle.

      • Laitapa nyt edes yksi linkki uutisesta, missä Ohisalo olisi vaatinut huumeita vapaaseen käyttöön. Ohisalo ei ehdottanut huumeiden myyntiä, maahantuontia ja valmistusta lailliseksi. Ne ovat laittomia, joten Suomessa ei ole laillisia huumeita vapaassa käytössä, vaikka käyttämisestä ei rangaistaisikaan.

        Alkoholin myyminen alaikäisille on rangaistavaa, mutta alaikäisen alkoholin käyttö ei ole. Alkoholia ei ole vapautettu kieltolaki kumoamalla alaikäisten vapaaseen käyttöön.


    • Anonyymi

      Muutamia huomioita palstan väitteisiin:

      "Myös erään työväenpuolueen puheenjohtaja sanonut "älä mene töihin, saat saman sossusta""
      Tuo aloituksessa oleva kirjoitus on yksiselitteisesti valhe. Kukaan puheenjohtaja ei ole moista sanonut ja kuka niin väittää jonkun puheenjohtajan sanoneen hän valehtelee. Paras todiste on tietenkin, ettei kukaan muu kuin aloittaja ole moista kuullut eikä moiseen väitteseen ole olemassa todistetta linkin muodossa.

      Sitten seuraava valhe :"Vihreitten puheenjohtaja jopa vielä vaati huumeita vapautettaviksi,"
      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sisaministeri-ohisalo-huumeiden-kaytosta-ei-pitaisi-rangaista/7607606#gs.5h4d3u
      Eli Ohisalo on ehdottanut rangaistavuuden poistoa eikä suinkaan huumeiden vapauttamista kannabista lukuunottamatta:
      "Sisäministeri, vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo otti keskiviikkona kantaa kansalaisaloitteeseen, jossa vaaditaan rangaistavuuden poistamista kannabiksen käytöstä. Aloite on saavuttanut 50 000 allekirjoitusta ja etenee eduskuntaan."

      • Ohisalo ei vaatinut edes kannabiksen vapauttamista. Vapauttaminen tarkoittaisi sitä, että kannabiksen myyminen, maahantuonti ja valmistaminen olisivat laillisia. Eihän Suomessa alaikäisten alkoholin käyttökään ole rangaistavaa. Silti alkoholin myyminen alaikäiselle on rangaistavaa. Alkoholia ei siis ole vapautettu alaikäisten käyttöön.


      • Anonyymi

        Siis kannabis ei ole teidän mukaan huume?
        Silti sitä roudataan ja poliisi ottaa kiinni, ja linnaan.


      • Anonyymi
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Ohisalo ei vaatinut edes kannabiksen vapauttamista. Vapauttaminen tarkoittaisi sitä, että kannabiksen myyminen, maahantuonti ja valmistaminen olisivat laillisia. Eihän Suomessa alaikäisten alkoholin käyttökään ole rangaistavaa. Silti alkoholin myyminen alaikäiselle on rangaistavaa. Alkoholia ei siis ole vapautettu alaikäisten käyttöön.

        Miksii koetat puolustaa vihreiden huumelinjaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4486
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2541
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2374
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1835
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1722
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1573
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1572
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1397
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      23
      1267
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe