Meinasitko ajaa päälleni?

Tulin tänään sokokselta päin liikenneympyrään, en jostain syystää havainnut siinä jo kiertävää. Joten virhe/rikkomus on minun, eli oli syyllinen.
Mutta miksi tämä toinen ajoneuvo, valkoinen Ford 150F oli jo ennättänyt vajaan metrin päähän autoni kyljestä..?
Senhän voi nähdä jo toiselta laidalta ko. ympyrää, että toinen ei pysähdykkään, niin kuin kuuluisi? Jolloin luulisi "pelivaraa" jäävän enemmän kuin tuo vajaa metri.
1661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sokoksen liikenneympyrässä ei lieksalaiset osaa ajaa. Pielisentietä paahdetaan suoraan pienellä ohjausliikkeellä Pielisentietä eteenpäin. Laittakaa nyt vihdoin sellaiset esteet ympyrää kiertämään, että nämä älykääpiöt ymmärtävät. Lieksan kaupungilla on näemmä aika hidas sytytys tässäkin liikenneturvallisuuteen vaikuttavassa asiassa.

Äänestä
  • Siis Sinä äänestät, että Ford tuli alakylältä päin tarkoituksena jatkaa suoraan?
    Voit olla hyvinni oikeassa, itse vain oletin Fordin tulleen Koulukadun Pikitien puoleista tietä..

    Toivon Sinun olevan oikeassa, sillä minun olettamastani suunnasta ajaen Ford syyllistyi pääleajon yritykseen.... Tai saattoihan kuski olla jostain syystä hidas polkemaan jarrua..

    Äänestä

Minä olin se Ford ajaja! Laki sanoo että kiertoliittymässä olevalla ajajalla on etuoikeus ja kiertoliittymiin tulevien PITÄÄ väistää kiertoliittymässä ajavaa autoilijaa! Noin hyvin yksiselitteistä ja selvää asiaa on näköjään vaikea ymmärtää!

Äänestä
  • Jos olen jo ympyrässä ja joku tulee kovaa vauhtia Pielisentietä ympyrään niin että minun on tehtävä junttararrutus välttääkseni kolarin niin ei voi olla oikein. Laittakaa esteitä. Kiitos.

    Äänestä

  • Ford -kuski ohoi, en minä kieltänykkää, ettei tilanne olisi ollut minun vika. Ei tietenkään liikenneympyrässä ajavan eteen saa ajaa. JA olisin varmasti maksanut vahingot, mitä olis tullut.

    Mutta..
    nyt herääkin kysymys, miksi et huomannu jo kauempaa, ettei "joku" ymmärtämätön maalaistollukka aijo pysähtyy ennen ympyrää, niin kuin laki ja asetukset määrää?
    Laki sanoo myös, ettei kenenkään päälle saa ajaa..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos olen jo ympyrässä ja joku tulee kovaa vauhtia Pielisentietä ympyrään niin että minun on tehtävä junttararrutus välttääkseni kolarin niin ei voi olla oikein. Laittakaa esteitä. Kiitos.

    Jos olen jo ympyrässä ja joku tulee kovaa vauhtia Pielisentietä ympyrään niin että minun on tehtävä junttararrutus välttääkseni kolarin niin ei voi olla oikein. Laittakaa esteitä. Kiitos.


    Eihä se olo oikein, olet oikeassa.
    Mutta junttajarrutuksella välttyy kolarilta. Enkä minä ainakaan mielelläni kolaria aja... en, vaikka kuin olis vanha auto.

    Äänestä

  • Juu, justiin noin sanoo laki. Jotkut tulkitsee sitä siten, että reippaalla ajotyylillä voi rohauttaa ympyrässä toisen kylkeen tai ainakin säikytellä muita ympyrää lähestyviä.
    Taisi olla toukokuuta kun muuan remeltäjä ajoi tuhatta ja sataa läpi tuosta kyseisestä ympyrästä, ja melkein vei autostani keulan.
    Ajelimme siinä sitten peräkanaa Cittarin parkille. Toppasin autoni remeltäjän auton viereen ja nousin täyteen mittaani.
    Ilmeisesti 198 senttiäni ja satakymmenen kiloa elopainoa aiheuttivat sen, että remeltäjä peruutteli autonsa vaivihkaa pois ruudusta ja häipyi muualle remeltämään.

    Äänestä

Ford kuskilla huonompi auto kuin sinulla ja ajatteli, että tulkoon vaan kylkeen, hän ottaa rahat.

Äänestä
  • Uutta autoa ei kukaan mällää tahallaan jos huomaa että liittymään tulija ei havannoi autoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Uutta autoa ei kukaan mällää tahallaan jos huomaa että liittymään tulija ei havannoi autoa.

    Lieksassa on kyllä tapana kiilata sivulta eteen jos joku aikoo ajaa ympyrään, se on jokapäiväistä ja etenkin nuo kalliimmat kinnerit ovat tosi röyhkeitä.

    Äänestä

  • Ford kuskilla huonompi auto kuin sinulla ja ajatteli, että tulkoon vaan kylkeen, hän ottaa rahat.

    Tilanne oli päin vastoin, minä tulin sokokselta päin Fordin eteen. Ford oli/on uusi, tai uudehko. Kiiltävä, iso ja komia se ainakin oli/on.
    Minulla (syyllisellä) se "kinneri" on.

    Mutta se mikä minua ihmetyttää.. jos Ford on tullut Koulukatua vastakkaisesta suunnasta, luulisihan "näkevällä" kuskilla olevan aikaa liikehtiä rauhallisemmin.

    Äänestä

Onnettoman pieni tämä kiertoliittymä. Siinä on järkevintä toimia näin. Jos olet tulossa keskuskoulun suunnalta Koulukadulta päin kiertoliittymään ja alakylältä on saapumassa samaan aikaan liittymään auto, niin viisainta väistää sitä alakylältä tulevaa autoa.
Jos nimittäin nämä molemmat autot menevät yhtäaikaa tuohon liittymään, niin alakylältä tullut auto ehtii kyllä ajamaan koulukadulta tuleen auton kylkeen. Tällöin kolarin syyllinen on kyllä yksiselitteisesti se koulukadulta alakylän suunnasta tuleen auton eteen ajanut auto.
Tämän vuoksi minä ainakin suosiolla väistän alakylän suunnasta samaan aikaan liittymään tullutta autoa, jos olen itse tulossa liittymään keskuskoulun suunnasta.
Tämä on viisainta.

Samasta syystä väistän suosiolla yläkylän suunnasta liittymään samanaikaisesti lähestyvää autoa, jos itse olen tulossa liittymään samaan aikaan Lidlin suunnasta.

Nämä pienet myös niin sanotut kiertoliittymät ovat aika onnettomia toisinaan tämän toimivuuden suhteen, jos liittymään on tulossa autoja lähes yhtäaikaisesti noilta edellä mainituilta suunnilta.

Äänestä

Mitenkähän sitten käy, jos uusi raskaan liikenteen silta rakennetaan kaarisillan paikalle? Sittten alakylän suunnasta voi tulla rekkojakin.

Äänestä
  • Ongelmia tulee ja sitten kaupungin herrat pyörittelee taas päätään. Kunnollinen ennakkosuunnittelu paikan päällä ja metrimitan kanssa, eikä paperilla että tollukat suunnittelijat tajuatte toimiiko hienot piirrokset käytännössä vai ei. Pielisentien korkeat katukiveykset on hyvä muistutus huonosta suunnittelusta ja siitä toimiiko käytännössä. Aina on joku kupru tullut jota on jälkikäteen jouduttu korjaamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ongelmia tulee ja sitten kaupungin herrat pyörittelee taas päätään. Kunnollinen ennakkosuunnittelu paikan päällä ja metrimitan kanssa, eikä paperilla että tollukat suunnittelijat tajuatte toimiiko hienot piirrokset käytännössä vai ei. Pielisentien korkeat katukiveykset on hyvä muistutus huonosta suunnittelusta ja siitä toimiiko käytännössä. Aina on joku kupru tullut jota on jälkikäteen jouduttu korjaamaan.

    Aikaplajon on ympyrässä kiilailijota jotka on saaneet ajokorttinsa arpajaisista.

    Äänestä

Ford F150 sopii hyvin jällulehden kuljetukseen iso lava ei kannata silloin hortoilla tiellä kun jållua ollaan viemässä kirjastoon oma vika

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tulin tänään sokokselta päin liikenneympyrään, en jostain syystää havainnut siinä jo kiertävää. Joten virhe/rikkomus on minun, eli oli syyllinen.
Mutta miksi tämä toinen ajoneuvo, valkoinen Ford 150F oli jo ennättänyt vajaan metrin päähän autoni kyljestä..?
Senhän voi nähdä jo toiselta laidalta ko. ympyrää, että toinen ei pysähdykkään, niin kuin kuuluisi? Jolloin luulisi "pelivaraa" jäävän enemmän kuin tuo vajaa metri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu