Oligarkki, suomeksi rahanpesijä

Anonyymi

Kun puhutaan venäläisestä miljonääristä, johtajasta tai mitä muita länsimaisia titteleitä löytyy niin käytännössä kyseessä on likaisen venäläisen kansallisomaisuudesta varastetun rahanpesusta.

Yritysjohtajien tehtävä on selittää liiketoimen keinoin tilille tupsahtelevia miljardeja sekä kätkeä rahoja ympäri planeettaa kiinteistöihin, hotelleihin, laivoihin, tontteihin etc jne...

Toki sitten kun rahanpesussa tulee tappioita, niin siittä ei järjestetä yhtiöhallituksen kokousta vaan viikatemies käy kääntämässä pään fiksusti nurin ja kansalle kerrotaan että kun se aivasti niin se kuoli.

Mafiassa vasikka tapetaan ja mielummin etukäteen.

Puhutaan siis rohkesti rahanpesijöistä, ei liikemiehistä sillä länsimaissa sellainen on kuitenkin kunnioitettu asema

9

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta puhut. Rikollisia. Jännä että lukasenkka tuo valkovenäjän heppukin olisi halunnut olla olikarkki kuten ukrainan entiset pressat taisivat olla. Samaa rahaa keräsivät kaikista noista maista ja siksi ne maat eivät kukoista koskaan, kun pressat ja olikarkit syövät kaiken.

    • Anonyymi

      Ei ole kansan vika kun kansallisomaisuutta varastetaan, mutta kumoushan siittä pitäisi vallan palkkioksi antaa 🤘 Rock!

      Likasshankko on jo käytännössä menettänyt maansa mafialle ja pian hänet "ylennetään" Hra tiedoitusjohtajaksi joka sekin on käytännössä medialle ääneen lausuntojen lukemista jotka kirjoitetaan hmmmm... Marionetin naruthan näkyy jo ja mafia naurut kuuluu kun selän hän kääntää.

      Missäköhän lausunnot kirjoitetaan, on kirjoitettu ja tullaan vielä tovin kirjoittamaan 🤭 Kunnes tapahtuu intekraatio jonka historia pakoitti example

    • Anonyymi

      Ukrainasa niitä lihoo. Kääri tukirahoja liviinsä! Odotellen jättipottia jälleenrakennusrahaa!

      • Anonyymi

        katsokkin trolli, että et ikinä ylitä maasi rajaa. Siis rajaa jonne sinut syntymällä tuomittiin kremlin uhriksi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        katsokkin trolli, että et ikinä ylitä maasi rajaa. Siis rajaa jonne sinut syntymällä tuomittiin kremlin uhriksi

        Huorupoju alkaa määräile päissään??


    • Anonyymi

      Kremlin kansallisomaisuutta varastava mafian universal signature code 666, joka käy ihan mihin tahansa Kremliläiseen sopimukseen.

      Sopimuksen voikin polttaa samantien soihtuna esim Soigun silmien alla joka ei välttämättä edes tiennyt mitä allekirjoitti vaan teki niin kuin Peto käski.

      Sääliksi käy tuota kansaa kuinka uhreja ovat olleet satoja vuosia vain ja ainoastaan Kremlin kansan tuotantolaitoksen osia.

    • Anonyymi

      Venäläiset kun käyvät täällä ostoksilla, autohuolloissa ja lentelevät täältä hupilomilleen propagandan ikeestä, niin totta heille edes jaetaan oppaita Kremlin mafiasta, sillä pitäähän pakotteille porsaanreikä olla, että voi länsimaissa nauttia elämästään.

      Revolution for beginners guide

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Zenenkon porukan ei tarvi pestä mitään. Suoraan taskuihin avustusrahoja!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7562
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5199
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2680
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2318
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      70
      2092
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      567
      2065
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1087
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      66
      1075
    Aihe