Ratikkaa odotellaan pysäkeillä.
Taas odotellaan
Anonyymi
2992
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Onko korvaavia kyytejä?
Saa olla monta Nysseä
Siihen toppasivat
Vieläkö seisoo?
Ilmeisesti kaikki ratikat ovat seis monta tunria. Näinkö sen piti mennä ?
Ei ollut tarkoitus, että joku kuorma-autokuski tunaroi. Tosin olisi se ehkä pitänyt arvata.
Eikös hän ajanut autoaan normaalisti?
Liikenteessä tunaroidaan paljonkin. Se ei saa seisauttaa koko kaupungin joukkoliikennettä.
Ei se kovin normaalia ajoa ole, kun hajottaa ratikan ajolangat.
Mikä johtoihin osui?
Aika tavallista se on, eikä ollut viimeinen kerta. Haja-asutusalueella sähköt on usein poikki, kun kuorma-autot katkoo tien ylittäviä johtoja vuosikymmenestä toiseen. Nyt ongelmasta ollaan pääsemässä, kun johtoja kaapeloidaan maan alle, tampere toimii päinvaston, virittelee johtoja lisää katujen ylle. Tampereella ongelmat ei lopu, ratikka on kuin kirous koko kaupungille.
Ei ajolangat ole ongelma vaan tunaroivat kuormurikuskit.
Etkö+sinä+ole+koskaan+tehnyt+mitään+virhettä+ajatuksissasi,+tai+kiireessä?+Jos+et,+voit+kommentoida+tuolla+tavalla,+muuten+ole+pelkkä+turha+huutelija.
Ihminen+ei+tule+muuttumaan+koskaan+100%+varmaksi+koneeksi,+siksi+liikenteestä+pitäisi+poistaa+kaikki,+mitkä+aiheuttavat+turhia+riskejä.+Tampere+toimiin+päinvastoin,+jokainen+sinua+fiksumpi+tajuaa+sen+johtavan+jatkossakin+ongelmiin.
Kaivetaan siis ratikan ajolangat maan alle. Eiks nii?
En ole koskaan vahingoittanut ratikan ajolankoja. Saat vaikka suuttua vielä vähän lisää jos haluat.
Tarkemmin et sitten tiedä.
Pölvästi huutelila se on.
On meitä muitakin säästyneitä
Millä sinun kaltainen vihervasukki, joka ei tee oikeasti mitään, voisi vahingoittaa ajolankoja? Edes varastettua Jopoasi et jaksa heittää langoille. Se että kuorma-autokuski tekee virheen, vastaa sinulla samaa, kuin punaisia päin kävely, etkö koskaan ole sortunut sellaiseen? Toisen tekemiset ovat vaan suuremmassa mittaluokassa ja vahingot siksi isompia, ymmärrätkö idiootti vertauksen?
Ei tulisi mieleenkään vahingoittaa niitä. Miksi minä niin tekisin? Siihen uskon, että sinun tekemäsi vahingot ovat hyvin isoja.
No nysse tulee!
Ai ny vai!
T. Tommi Turust
Monoraipe kulkisi muita häiritsemättä.
Liian vaikeatajuista.
YksityisAutoilu tulee lisääntymään tulevaisuudessa. Lähikuntiin kulkee bussi kerran tuntiin, vaihtoaika tulee liian pitkäksi odotella. Ratikan myötä pysäkinvälit pitenivät ja kävelyyn menee useampi minuutti päivästä. Parin tunnin työmatka julkisilla on aivan liikaa. Autolla sen voi onneksi puolittaa.
Joukkoliikennettä suunnittelevat ne, jotka kulkevat yksityisautoillen tai etäilevät kotosalla ja kulkevat julkisilla huvikseen, kelloa katselematta, ei kiireessä.
Joukkoliikennettä käyttävät kulkevat köyhänä ja stressissä kelloa vilkuillen, yrittäen ehtiä vaihtoon kun nysse on myöhässä ja vaihto on etuajassa. Perävalot ja räntä pakkanen ja helle sekä myöhästyminen kellokorttiduunaria ei naurata.
Menen työmatkani bussilla ja ratikalla. Siinä ei ole ollut tuollaisia ongelmia kuin luulet.
Asut varmaan keskustassa monen bussilinjan varrella. Toista se on kulkea Ylöjärveltä tai Nokialta ItäTampereelle töihin. Oma Auto paras väline kulkemiseen.
Kaikki eivät arvosta vapaa-aikaansa samalla tavalla. Joku toinen kuluttaa päälle pari tuntia päivittäin bussimatkaan ja se on ok. Toinen kulkee autolla alle tunnin päivittäin ja saa lisäarvoa elämäänsä säästämällään ajalla. Tämänkin pitäisi olla ok.
Ehdotan, että ajolangat kaivetaan maanalle.