En ymmärrä, miksi purjeveneen moottori ei voisi pyörittää mastoa. Siihen sitten jokin mekanismi, joka avaisi purjeen vain silloin, kun pyörähdys tapahtuu taaksepäin.
Tällä tavoin säästyttäisiin potkuriongelmilta ja lisäksi muut näkisivät selvästi, milloin purjevene on koneajossa. Kolmion kanssa turaaminen loppuisi.
Potkuri on vanhanaikainen ratkaisu
14
117
Vastaukset
- Anonyymi
Itse haen patenttia eräänlaiselle aurinkoenergialla toimivalle puhaltimelle, jolla pläkän tullen saadaan purjeisiin painetta ja matka jatkuu
- Anonyymi
Siirry hetkeksi varjoon jäähdyttelemään.
- Anonyymi
Sehän olisi paljon yksinkertaisempi kuin potkuri
- Anonyymi
Muistaakseni patenttiluokitus käsittää myös luokan Ikiliikkujat. Luulen ettei siihen luokkaan vielä ole myönnetty patentteja.
- Anonyymi
Ei kyse ole ikiliikkujasta. Tarkoitus on pyörittää purjeta ottomoottorilla.
- Anonyymi
Oletko purjehtinut?
- Anonyymi
Tuosta tulisi turhan monimutkainen ratkaisu.
Minulla moottori pyörittää puhallinta, jonka puhallus on suunnattu purjeeseen. Ei tarvita potkuria lainkaan enkä ole koskaan koneajossa, sillä purjehdin myös moottoriajossa.- Anonyymi
Se purjeisiin puhallus auttaa vasta sitten, kun laitat puhaltimen apuveneeseen, ja siihen isot jarrulevyt, ettei se lähde taaksepäin. Samalla löysäät köyttä vinssin kelalta. Kun köysi loppuu, kelaat taas apuveneen purjeveneen perään, ja aloitat puhalluksen uudestaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se purjeisiin puhallus auttaa vasta sitten, kun laitat puhaltimen apuveneeseen, ja siihen isot jarrulevyt, ettei se lähde taaksepäin. Samalla löysäät köyttä vinssin kelalta. Kun köysi loppuu, kelaat taas apuveneen purjeveneen perään, ja aloitat puhalluksen uudestaan.
Kyllä samassa veneessä olevalla puhaltimella saa veneen liikkumaa. Ajattele vähän. Jos puhallat suoraan taaksepäin, niin vene liikkuu eteenpäin. Jos laitat puhaltimeen taipuisan muoviputken ja käännät suusukon kohti keulaa, niin vene pakittaa. Jos suuntast puhalluksen purjeeseen , niin asia on sama kuin tuon muoviputken tapauksessa eli voima suuntautuu pääasiassa vastakkaiseen suuntaan kuin puhallus. Purje suuntaa voiman päinvastaiseen suuntasn.
- Anonyymi
Aurinkotuuli on maan pinnallakin riittävän tehokasta. Täytyy vain tietää, missä aurinko on ja sen mukaan asetella purjeet. Pieni akku ionisoi purjeen pinnan anodit, jolloin ne nappaavat aurinkotuulen varatut hiukkaset. Nappaamistapahtumassa hiukkasen liikemäärä siirtyy purjeen liikemääräksi. Aina sadan purjehduksen jälkeen akku kytketään irti ja purjetta täytyy ravistella, jolloin hiukkaset tippuvat ja purje puhdistuu ja anodit vapautuvat ja purje on taas valmis käyttöön.
- Anonyymi
Auringon sijainnin saa määritettyä kellon avulla. Klo 12 pitää vain suunnata digikellon näytön n:o 1 kohti aurinkoa, niin silloin kellosta näkee auringon suunnan.
- Anonyymi
Myös peräsin on turha. Purjeveneissä pitäisi olla runko-ohjaus, samanlainen kuin monissa ajettavissa ruohonleikkureissa.
https://www.stiga.com/fi/2f6230745-st2-park-700-wx-combi-100-q-plus-leikkuulaitteella.html - Anonyymi
Ei lyönyt leiville Viikkarillakaan.
https://www.ts.fi/uutiset/5292067 - Anonyymi
Jokos sinulla on prototyyppi valmiina?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1231694Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581242
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771191