Kiinan kaltaisista diktatuureista.
Venäjän diktatuurista eroaminen on parasta aikaa käynnisssä. Samaan aikaan Venäjä esitteli uuden sukellusveneen jolla voidaan tuhota kokonaisia kaupunkeja.
Energia joka tärkeää meidän kaltaisille maille tulee nyt osin kortille, sille emme mahda mitään. mm Helsinkiin -suureen energia syöppöön ollaan nyt tekemässä suuria hakevoimaloita, josta suuri ensimmäinen kohta valmistuu, jonka propleemat alkaa heti -mistä hake, eikä siinä kaikki näyttää tulevan aika jossa puun polttoa aletaan rajoittamaan päästöjen takia. Lainaan sekaan IPCC:tä
>>Mahdollisuuden välttää yli 1,5 tai jopa 2 asteen lämpeneminen.
Kasvihuonekaasupäästöjen jyrkkä vähentäminen edellyttää kaikkien korkeahiilisten polttoaineiden nopeaa käytöstä poistamista. Tämä ei tarkoita vain fossiilisten polttoa, vaan myös metsäbiomassan polttamista.
Epämiellyttävä totuus metsäbiomassasta on, että kun metsiä kaadetaan ja biomassaa poltetaan energiana, hiilidioksidia vapautuu ilmakehään välittömästi. Mutta kestää vuosikymmeniä tai jopa vuosisatoja, ennen kuin uudet puut imevät hiilidioksidipäästöjä, kun taas Pariisin sopimuksessa sovitut ilmastotavoitteet saavutetaan alle kymmenessä vuodessa.
Lisäksi hakatun metsäekosysteemin paikkaan istutetut puut eivät koskaan varastoi ja sitoo niin paljon hiiltä kuin metsä olisi tehnyt.
Metsät eivät ole uusiutuvia, metsät ovat ekosysteemejä. IPCC:n mukaan "on olennaisen tärkeää suojella ekosysteemien koskemattomuutta, mikä puolestaan riippuu 30-50 prosentin maan tehokkaasta ja oikeudenmukaisesta suojelusta" .
Jos ihmiskunta todella haluaa käsitellä nykyisiä ja päällekkäisiä humanitaarisia, ympäristö- ja ilmastokriisejämme, meidän on suojeltava enemmän metsiä - ei poltettava niitä "fossiilittomana" energiana.
"Fossiilinen vapaus" on merkityksetöntä, jos se ei tuota todellista päästövähennystä. Meidän on lopetettava välittömästi kaikki fossiiliset polttoaineet, mutta emme voi korvata niitä muilla runsaasti hiilidioksidipäästöjä aiheuttavilla tuhollisilla polttoaineilla.
Meidän on vähennettävä päästöjämme lähteellä ja samalla lisättävä metsien hiilivarastoja, kun taas metsäbiomassan polttaminen tekee päinvastoin; Seuraavina ratkaisevina vuosikymmeninä tämä johtaa sekä päästöjen lisääntymiseen että metsien hiilivarantojen vähenemiseen.
Toisin sanoen Vattenfallin suunnitelmat lisätä metsäbiomassan polttoa ruokkivat ilmastokriisiä ja pahensitavat lajikriisiä entisestään.
Tämä johtaa jo lajien ja biologisen monimuotoisuuden vähenemiseen sekä vaarantaa ekosysteemien vakauden maailmanlaajuisesti.
Lisäksi metsäbiomassan poltto heikentää ilmanlaatua pienhiukkasten, typen oksidien ja muiden epäpuhtauksien päästöjen vuoksi.
Tämä on väärä ratkaisu, joka ei ole vain tehoton, vaan myös aktiivisesti vahingoittava.<<
Meidän sähköntuotanto ei paljoa hymyä saa huulille -ydinvoimala nyt huollossa, mutta siitä huolimatta. Tuotanto 5 461 MW... Kulutus 7 361 MW. Kulutus tästä tuplaantuu kun pakkasaika koittaa. Ruotsissa tulossa sama proplematiikka, energia ei riitä, eli myytävän sähkön suhteen saadaan valmistautua katkoon. Norjalla on sähköä jos vetinen syksy ja yleensä aika, mutta Saksa töpännyt ydinvoimaloidensa ja vihreitten kanssa, heiltä loppuu sähkö, hiili nyt ainoa pelastaja. Me nyt odotamme uutta Olkiluoto3 käyttöön kuin kuuta nousevaa 1600 MW teholla. Pitäisi nopeasti pääministerin bilettäminen lopettaa ja alkaa suunnittelemaan uutta ydinvoimaa, jonka hallitukselle kuuluu alkuun saattaminen, kuin isompia vesivoiman altaitakin mm Vuotos, Kollaja. Tuulisähköstä ei ola apuja kuin tuulella, mm nytkin ollut pitkiä aikoja ettei se sektori ole antanut sähköä kuin nimeksi.
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/sahkojarjestelman-tila/
Meillä on töpätty raskaasti kun vihreät saaneet liikaa valtaa, se nyt tulee Venäjän tapauksessa esille, puuttunut pitkäjänteinen suunnistelmä energian jasähkön turvaamiseen. Pimutyttöjä hallituksessa kiinnostaa enemmän Ruisrokit ja bilettäminen.
Varmasti mekin haluamme eroon tulevaisuudessa jo kohtakin
11
122
Vastaukset
Tuossa viittasin sekaan Ruotsin ongelmia, se tuli väärään kohtaan, vaan eiköhän selvän suunnan heillä ja meillä anna: "Toisin sanoen Vattenfallin suunnitelmat lisätä metsäbiomassan polttoa ruokkivat ilmastokriisiä ja pahentaisivat lajikriisiä entisestään."
- Anonyymi
Vihreät ajaa meidät takaisian luolaan asumaan.
- Anonyymi
Höpöhöpö, hallitus vaan hakee meidän rahat takasin EU:sta ja jakaa kansalle helpotuksia energiasta. Polttoaine ja sähkö alas, niin ei ole ongelmaa. Ongelma on vain hallitus.
- Anonyymi
Eiköhän pääministerinkin ole hyvä pitää lomaa kun se muillekkin suodaan.
Noista ydinvoimaloista ilmeisesti siirrytään pienempiin yksiköihin jolloin massiiviset rakennelmat jäävät historiaan.
Tuulivoimapuistoja pitää rakentaa merelle jolloin haitat ovat pienemmät ihmisille ja tuuleekin enemmän.- Anonyymi
"ilmeisesti"
Pääministeri bilettää -ilmeisesti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"ilmeisesti"
Pääministeri bilettää -ilmeisesti.Suviseuroissako hänen pitäisi sitten istua "bilettämässä"?
Tarkoittanet varmaan, että Kepulla oli näitä pitkäjänteisiä suunnitelmia kuten Fennovoima-hanke ja Fortumin suorittama Uniper-osto, kun omistajaohjausministereinä olivat Sipilä ja Lintilä.
- Anonyymi
Et ole MPP huomannut nyt olevia muutoksia, ellet, et seuraa maaiman tapahtumia.
Et käsitä miten eduskunta ja hallitus aina jatkaa mihin edellinen jäi. Huomaa että kuulut sarjaan jolle pitää olla pöyä katettuna ettei itse tarvetta vaivautua. Mm Fortum kun valtion laitos eemmitönä, tulee aina vaihtuvasta hallituksesta hoitajat.
ET TUOT TIENNYT.. VAI?
Kun peräät edellisiä jatkamaan, se ei vaan ole mahdollista. Tällainen puheesi voi heikompi
älyisiin tovereihisi upotakin. Mutta asioista enemmän perillä olevat ei siihen populismiin uppoa.
- Anonyymi
Mitä Venäjän uuteen Sukellusveneeseen tulee, niin tohdin epäillä sen tehokuutta.. onhan Venäläiset ennenkkin vedättäneet maailmaa kehumalla aseitaan..
- Anonyymi
Mistä näitä aloituksen tehneitä paskanjauhajia riittää? No, Vihreiden toimistostapa tietenkin. Suomen metsät kasvaa enemmän kuin niitä hakataan, toisinsanoen Suomi hukkuu metsään tulevaisuudessa, tai sitten metsät lopettavat itse kasvamisen koska metsän tila loppuu! Ja mitä avohakkuisiin tulee, ne ovat vain hetken karun näköisiä, hetken päästä siellä kasvaa paljon erinlaisia heinäkasveja ja monenlaisia muita kasveja joissa hyönteiset pörrää. Sitten kun puusto saa kunnolla vallan, aluskasvusto hiljalleen vähenee ja metsästä tulee todellinen hiillinielu, kun se hoidetaan oikein.. eikä se vaadi vuosikymmeniä, niinkuin aloittaja väittää, pikemminkin vain vuosia!
- Anonyymi
Näin on näreet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1407741Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.303007Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3431922Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422751565Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1271371- 1001189
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371092Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com191026Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j21982Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82951