Uudessa verkkopankissa näkee yleiskuvan, mutta siinä se onkin.
On kuitenkin erittäin tärkeää, että asiakkaat näkevät maksujensa tilanteen ja veloitettavan tilin tilanteen samassa, nyt ei todellakaan näy.
Varsin vaarallinen tilanne ja saa ihmiset varmasti vihaisiksi, sillä monella on erikseen ns. maksujen tili, joka on muu kuin tili johon tulee palkat ym. tulot. Tätä opetettiin hyvin paljon aikaisemmin, jotta olisi helpompi hallita talouttaan.
Kun palkkatilillä, eläketilillä on yleensä kortti jolla hoidetaan muita asioita ja jää selvästi näkyviin, mitä noiden maksujen jälkeen on. Siitä selviää esim. se onko mahdollisuutta säästää jotain.
Tietenkin tätä maksujen tiliä joutuu valvomaan ja sekin on helpompaa, kun näkyy samalla näytöllä tilikohtaiseti maksujen kanssa.
Nykyisestä epäselvästä moni ei heti huomaa, että ehkä maksutille pitää siirtää lisää esim. mahdollisten maksujen nousun vuoksi rahaa ja myös ehkä korottaa tilisiirto maksutilille kuukausittain.
Jos kaikki menee palkkatililtä, silloin on suuri vaara, että jää huomaamatta, että rahat eivät riitäkään.
Joten maksutilit käyttöön ja tarkempi mahdollisuus seurata talouttaan.
Velan puolta ei kannata käyttää jokapäiväiseen elämään, sillä nähnyt olen olen kuinka monet ihmiset lähtevät sitä kautta ulosoton asiakkaiksi. Ei ole pankille kunniaksi. Nyt ne ohjelmoivat luomaan ohjelmaa, jossa palvelut auttavat näkemään kuten ennen asiat.
Nordeassa laskujen maksu
Anonyymi
3
124
Vastaukset
- Anonyymi
Ulosottoa voi käyttää, jos on heti maksaa käteisellä. Ei tule merkintöjä mibinkään
- Anonyymi
En ole Nordean asiakas, mutta siis nyt et näe tilisi saldoa, erääntyviä maksuja etkä maksamattomia e-laskuja? Jostain syystä en usko tuota, vaan luulen että kaikki nuo selviää, kun kirjautuu pankkiin.
- Anonyymi
Kunnon besserwisser
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255961Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei195948- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818