J. Paarma sanoi: "Kaikilla ei ole oikeutta hankkia lapsia". Tuolla sanonnolla hän "otti" itselleen Korkeimman (Jumalan) Oikeuden päättää elämästä. Tuomiovalta kuuluu vain ja ainoastaan Jumalalle. Paarman lausunnosta on enää vain pieni askel pakkosterilointiin ja -aborttiin.
Oikeudesta saada lapsia....
luterilainen henkeen ja vereen
10747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mielestäni Paarma oli tavallaan oikeassa. Vanhemmat, jotka eivät pysty huolehtimaan lapsistaan, eivät mielestäni ole oikeutettu niitä saamaankaan. Olen itse kauhukseni nähnyt odottavia äitejä kaljakuppiloiden pöydissä olutta kittaamassa tupakoinnista puhumattakaan. Toinen lukunsa ovat ns. huumeäidit.
Ei se pakkosterilointi mielestäni niin huono ajatus ole... Tärkeintä on taata tulevalle lapselle turvallinen ja onnellinen ympäristö elää. Tästä tuskin olemme erimieltä.
Todella loukkaavaa sanoa tuollaista! Tuollainen lausahdus osoittaa ihmisen sydämessään halveksivan toista ihmistä ja tosiaan asettuvan Jumalan paikalle tuomitsemaan.
Kerrotko vielä, että missä tilanteessa Paarma tuollaista möläytti? Kenellä hänen mielestään ei olisi oikeutta hankkia lapsia? Eipä silti, että se kovin paljoa asiaan vaikuttaisi tai lausumansa törkeyteen, mutta olen utelias kuulemaan. Ja tietysti jos esim. jostain pedofiilista puhuu, niin siinä tapauksessa ymmärränkin tuon lauseen.
T: Tiinaliina
hedelmöityshoidot eivät kuulu yksin eläville naisille eikä lesbopareille. Aviopareille se on Paarman mukaan siunaus. Aivan kristillinen käsitys, eikö vain?
tarkkaan, mutta missä asiayhteydessä tuo on sanottu...Mutta tiedän esimerkiksi nuoren naisen, joka sanoi, ettei pysty huolehtimaan lapsista, jos niitä tulee, että ne joutuu sitten lastenkotiin...surullísta..mut nyt tuo tyttö seurustelee vl miehen kanssa, mitenkähän on kun ehkäisyä ei voi käyttää...jos nimittäin he päätyvät avioliittoon? No esim. monet kehitysvammaiset ovat kykenemättömiä vanhemmiksi, ehkä heiltä voidaan kieltää raskaaksitulo?
Kiitoksia selvennyksestä, JIA.
Minusta hedelmöityshoidot eivät oikeastaan kuuluisi monelle muullekaan. Ne on juuri sitä puuttumista Jumalan suunnitelmiin, mitä pitäisi välttää. Eivät kuulu myöskään noille mainitsemillesi ryhmille.
Enpäs ajatellutkaan mitään hedelmöityshoitoja, kun tuon Paarman lausahduksen luin. Siitä sai ihan toisen käsityksen. Joku toinen varmaankin saa siitä eri käsityksen kuin minä.
Jos joku sanoisi toiselle ihmiselle, että "Sinulla ei ole oikeutta hankkia lasta", niin tuntuisi että sanoja samalla sanoo toiselle ihmiselle, että "Olet niin arvoton ihminen, että sinulle ei pidä suoda edes yhtä ihmistä, joka välittäisi sinusta ja rakastaisi sinua ehdoitta. Sinut pitäisi tuomita elinikäiseen yksinäisyyteen, ilman ketään läheisiä."
T: Tiinaliina
Ei saisi kieltää raskaaksituloa keneltäkään (siis naimisissaolevilta, muidenhan ei pidä sänkyyn mennäkään). Kehitysvammaiset ovat usein ihan ihania ihmisiä, ja varmasti olisivat hyviä ja rakastavia vanhempia lapsillensa. Eikä heillekään pidä sanoa (tai antaa ymmärtää, koska niinhän se voisi tulla ymmärretyksi): "Et ole edes sen arvoinen, että oman lapsen ansaitsisit! Ole hiljaa ja katsele muiden perheonnea". Voihan heille järjestää apua lastenhoitoon.
T: Tiinaliina
Joillakin ihmisillä olisi velvollisuus olla hankkimatta lapsia.
Paarma on aivan oikeassa. On syntiä hankkia lapsia, jos ei ole kykyä eikä halua huolehtia niistä.
Luin vast ikään erään naistenlehden mielipidepalstaa. Siinä kehitysvammaisen nuoren naisen äiti kauhisteli "kaikkien oikeutta vanhemmuuteen". Hänen aikuinen kehitysvammainen tyttärensä poti vauvakuumetta ja äiti pelkäsi tyttärensä tulevan raskaaksi. Silloin hänellä olisi ollut tytär ja hänen lapsensa huollettavanaan. Tytär oli äidin mielestä kyvytön huolehtimaan pienestä vauvasta. Tän jutun luettuani kyseenalaistan rankasti "kaikkien oikeutta vanhemmuuteen". Pitäisi miettiä ensisijaisesti syntyvän lapsen etua eikä itsekkäästi omia mielihaluja.
pedofiileillekkin, vai pitääkö vain odottaa, että joskos se Jumala ei vain antaisi heille lapsia? Joka vuosi pedofiileille syntyy lapsia... luuletko, että Jumala haluaa antaa ne heille?
Kenellekähän tuo kommentti oli tarkoitettu? Onko täällä joku sanonut, että pedofiileilläkin pitäisi olla oikeus lasten saantiin ja niistä huolehtimiseen? Kuka on niin sanonut? Tai edes viitannut siihen?
T: Tiinaliina