Huomasin sattumalta, että Kyminlinnalle on luotu hyvät ja informatiiviset kotisivut:
http://kyminlinna.fi/
Nyt kun se toiminta vielä menisi niin kuin sivustolla lukee, niin Kotka saisi Kyminlinnasta hienon turistikohteen.
IrkkuMirkku
Kyminlinnalle on tehty kotisivut
27
566
Vastaukset
- Anonyymi
Kiva. Saisivat portit olla useammin auki että sinne pääsisi sisäpuolellekin. Nythän alue on vähän kuollut. Ovathan luontopolut toki upeita, mutta kesäteatterin ja lehmälaitumen lisäksi alueella ei ole varsinaisesti mitään tekemistä tai näkemistä. Paljon muutakin sinne mahtuisi, alueella on todella suuri potentiaali ainakin kun katsoo muualla maailmassa olevia Kyminlinnan kokoisia ja mallisia linnoituksia ja sitä miten ne on valjastettu virkistyskäyttöön.
- Anonyymi
Asuntoja, rivi/omakotitaloja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asuntoja, rivi/omakotitaloja.
Sellainen rivi kaupunkipientaloja (townhouse isossa maailmassa) voisi toimia siellä hyvin.
- Anonyymi
Aika synkeä alue rakentaa mitään. Kerrostalot ainoa järkevä ratkaisu alueen elävöittämiseksi. Niin sosiaalituella eläviä niin takuulla elävöityy.
- Anonyymi
Samanlaisia elementtitaloja kun Karhuvuoressa mahtuu alueelle kymmeniä.
Tuskin Karhuvuoren taloihin kannnattaa LVI-remontteja tehdä, kun neliöhinnat liikkuvat 400€ tuntumassa ja remonttinta nykyisin minimissään noin 600€/neliö.
Taloyhtiölainat on Karhuvuoressa kiven takana, en usko Kotkalaispankkien myötämieliseen suhtautumiseen missään tapauksessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samanlaisia elementtitaloja kun Karhuvuoressa mahtuu alueelle kymmeniä.
Tuskin Karhuvuoren taloihin kannnattaa LVI-remontteja tehdä, kun neliöhinnat liikkuvat 400€ tuntumassa ja remonttinta nykyisin minimissään noin 600€/neliö.
Taloyhtiölainat on Karhuvuoressa kiven takana, en usko Kotkalaispankkien myötämieliseen suhtautumiseen missään tapauksessa.Kerro mistä saat putkiremontin 600€ neliöhintaan,
- Anonyymi
Ne lehmät siinä portin kupeessa olevalla laitumella ovat kivoja kesävieraita. Samoin kuin Ruonalan lampaatkin.
- Anonyymi
Yhtään lehmää en nähnyt, ainakaan takaportilla. Ruonalan lampaat näin kun kävin tankkaamassa, huoltoasemalla joka puretaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhtään lehmää en nähnyt, ainakaan takaportilla. Ruonalan lampaat näin kun kävin tankkaamassa, huoltoasemalla joka puretaan.
On siellä neljä: kaksi isoa, kaksi vasikkaa. Kaikki vitivalkoisia. Just siinä huoltoportin kupeessa.
- Anonyymi
Eiköhän nuo karhuvuvuoren talot pureta kun putket alkaa paukkumaan. Ostin itsemurhayksiön eräältä tieltä 15k €, tienannut itsensä jo takaisin ja tuonut voittoakin 5vuotta. Ihan sama vaikka vedettäis tänään matalaks, paskasakkia asuu.
- Anonyymi
Maksat kyllä oman osuutesi purkukustannuksista. Mutta jos onnistut upottamaan talosi, niin kaupunki maksaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksat kyllä oman osuutesi purkukustannuksista. Mutta jos onnistut upottamaan talosi, niin kaupunki maksaa.
Putkiremontti 700€/neliö
Asunnon myyntihinta 400€/neliö.
Yksikään pankki ei anna lainaa, luulisin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Putkiremontti 700€/neliö
Asunnon myyntihinta 400€/neliö.
Yksikään pankki ei anna lainaa, luulisin.Paljon on tehty esim ulkosivuremontteja, neliöhinnat nousevat 500€ tuntumaan ja 2023 sanoi minulle eräs alueella asuva entinen rakennusmesteri.
Hissien tarve kuulemma kova, sillä asukkaat ovat isoilta osin ns sodanajan lapsia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljon on tehty esim ulkosivuremontteja, neliöhinnat nousevat 500€ tuntumaan ja 2023 sanoi minulle eräs alueella asuva entinen rakennusmesteri.
Hissien tarve kuulemma kova, sillä asukkaat ovat isoilta osin ns sodanajan lapsia.Kun kerroksia on kolme, niin turha haveilla hissistä.
Tosin en tiedä varmasti montako kerrosta Velhontien taloissa on.
- Anonyymi
Komeat valot ja äänet Kyminlinnassa tämän valoshowviikonlopun ansiosta.
- Anonyymi
YLE uutisoi tänään jotta valtio haluaa päästä eroon neljästä linnoituksesta, koska niiden ylläpito on liian kallista. Senaatti-kiinteistöt päätti tällä viikolla hakea eduskunnalta lupaa Kyminlinnan myymiselle. Kohteen ylläpito maksaa noin 200 000 euroa vuodessa.
- Anonyymi
Kuka osti komendantin asunnon, joenrannalta.
- Anonyymi
Nyt tarjousta vetämään,ja aluetta rakentamaan!Noi ylläpito maksut on taas veetty valtion hatusta,,,jotkut köyrinnyt vähän välistä,Oiskohan Räty kiinnostunut?????????
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka osti komendantin asunnon, joenrannalta.
En tiedä mutta aika tyhjältä vaikuttaa. Ei ole edes remonttia aloitettu. Nauha kuitenkin laitettu niin ettei piha-alueelle enää pääse.
- Anonyymi
On se ennenkin tehnyt kunnon tilin vanhoilla armejan paikoilla ja suhteilla.
- Anonyymi
Kylpylähotelli, ulkoilmakonserttipaikka, turistineuvonta, patikkaretket, valoshowt, linja-auto vr asemat, asumalähiö (kovanrahan), ei vuokrakasarmeja, kopterikenttä, päiväkoti, koulu, revontuli-igluja, jokiretkikeskus, kalastuskeskus, ruokapaikkoja, lounaspaikkoja, kauppakeskus, leveämmät portit…
- Anonyymi
Mihin unohtui "Kotkan LInnanmäki" ?
- Anonyymi
YLE on tehnyt typerästi otsikoidun interaktiivisen jutun Kyminlinnasta.
https://yle.fi/a/74-20058206 - Anonyymi
Seuran juttu Kyminlinnasta ja sen nykykunnosta
https://seura.fi/ilmiot/reportaasit/kotkan-historiallinen-linnoitus-kyminlinna-rapistuu/ - Anonyymi
Kesän merkki: Lehmät ja lampaat ovat taas saapuneet Kyminlinnan ruohoisille laitumille.
- Anonyymi
Hallitus myönsi Kyminlinnan remontteihin ja ylläpitoon 100 000 euroa joululahjarahana luki lehdessä. Erinomainen uutinen toivottavasti saavat näkyvää jälkeä aikaan tuolla rahalla.
- Anonyymi
Tuo hallituksen joululahja raha on kyllä aika erikoinen ilmiö. Mutta kaiketi satunnaiset, mutta tärkeät kohteet saavat sitä kautta tarvitsemaansa rahoitusta?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031655
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271432En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k821260- 621153
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101038Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.111999Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall213806Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122743
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20708