GFR-tutkimusta ? Sehän pitäisi tehdä vuosittain sillä kreatiiini ei kerro kaikkea munuaisten kunnosta. Jossain puhutaan eGFR mutta lienee sama, en tiedä.
Vastaukset 4
- Anonyymi
No minulle on tehty, ja se pitäisi kuulemma tehdä vuosittain, kuten jo totesitkin.
eGFR = estimated GFR - Anonyymi
Niin minullekin on tehty vuosittain, kuuluu osana vuosikontrolliin.
- Anonyymi
Mun kotikaupungissa ei tehdä kenellekään kunnan puolesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun kotikaupungissa ei tehdä kenellekään kunnan puolesta.
Jaa, kun lunttasin Käyvän hoidon diabetespotilaan munuaisohjetta, niin siellä sanotaan näin:
"Albumiinin eritystä ja GFR:ää tulee seuloa tyypin 1 diabetesta sairastavilta vuosittain, kun sairaus on kestänyt 5 vuotta, ja tyypin 2 diabetesta sairastavilta heti sairauden toteamisen jälkeen.
Kun albuminuria on todettu ja riskitekijöiden hoitoa on tehostettu, hoidon teho varmistetaan 3–6 kuukauden kuluttua. Tämän jälkeen munuaisten toimintaa seurataan vähintään kerran vuodessa. Tämä on tärkeää siksi, että diabeteksessa munuaisten toiminta voi heikentyä, vaikka albumiinin eritys virtsaan olisi normaali. "
Tuo ohje on hieman epätäsmällinen. Eli kun diabetes 2 on todettu, niin otetaan heti verikoe, mutta ohjeessa ei sanota, kuinka usein käydään labrassa, jos silloin ekassa verikokeessa ei albuminuriaa todeta. Sanotaan vain, jos on todettu albuminuria, niin "hoidon teho varmistetaan 3–6 kuukauden kuluttua. Tämän jälkeen munuaisten toimintaa seurataan vähintään kerran vuodessa."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811334
- 721194
- 791061
- 95889
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois260839- 49767
- 30760
- 55693
- 72679
- 44622