Kun olette vuokraamassa asuntoa, niin kysyttekö aikaisemmilta vuokralaisilta, että miten vuokranantaja on heitä kohdellut, ja että millaista siinä asunnossa on asua, esim. onko naapurista kuulunut meteliä?
Keskustelu edellisen vuokralaisen kanssa
4
155
Vastaukset
- Anonyymi
"Kun olette vuokraamassa asuntoa, niin kysyttekö aikaisemmilta vuokralaisilta, että miten vuokranantaja on heitä kohdellut, ja että millaista siinä asunnossa on asua, esim. onko naapurista kuulunut meteliä?"
Miten ajattelit päästä keskusteluyhteyteyteen sen edellisen vuokralaisen kanssa?
Entä miten uskottavaa hänen kertomansa on, jos hän joutuu lähtemään vaikka maksamattomien vuokrien vuoksi?
Nyrkkisääntö on erittäin helppo:
1. Yksityinen vuokranantaja, mieluiten sellainen jolla on useampi sijoitusasunto
2. Asunto taloyhtiössä, jossa enemmistö asukkaista ovat oman asuntonsa omistavia
3. Vuokranantaja, joka ei hyväksy vuokralaista joka ei maksaa vuokraa omalla palkallaan
4. Vuokranantaja, joka ei hyväksy Kelan/sossun vuokravakuutta- Anonyymi
Mitähän nyrkkisääntöjä nuo olivat? Olet tainnut saada lapsena isäsi nyrkkiä takalistoon aika tiuhaan kun noin sekavia kirjoittelet.
- Anonyymi
Minä keskustelin 2 kertaa edellisen vuokralaisen kanssa. Hän sanoi, että asunnossa on kaikki kunnossa. Kehuikin oikein asuntoa, että olisi sijainniltaan erittäin, mutta epäilyttävää oli se, että sanoi haluavansa pian pois asunnosta. Kaikkihan ei olekaan täällä hyvin. Meteliä on kuulunut hyvin paljon tässä rapussa.
- Anonyymi
Anteeksi !. Siis, että olisi sijainniltaan erittäin hyvä asunto. Onhan tämä, koska lähin kauppa on Kärkkäinen, joka sijaitsee vajaan 2:n kilometrin päässä. Mutta niin kuin aloittaja sanoi, meteliongelmasta olisi pitänyt keskustella entisen vuokralaisen kanssa. Edellinen vuokralainen oli siis työssäkäyvä henkilö, joka halusi vain leppoisan jutustelun käydä minun kanssa jopa 2 kertaa. Hän ilmeisesti oli muuttanut juuri ko. ongelman takia, mutta halusi nimenomaan vain lähteä vähin äänin uuteen asuntoonsa, joka toivottavasti siis on parempi, kuin tämä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 493684
- 1053385
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342661Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262328- 201829
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51719- 1821698
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3841427- 271317
Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91128