Pakkolaskutilanne: Pienkoneeseen hätävilkku ja sireeni?

Anonyymi

Aiemminkin on tullut mieleen noista pienkoneiden pakkolaskuista, että voisi olla hyödyllistä jos niissä olisi standardoitu hätävilkku "mahassa" sekä vastaavasti jokin sireeni, jotka voisivat edesauttaa "maaihmisille" pakkolaskua tekevän koneen väistössä.

Onhan noita vuosikymmenien saatossa joitakin laskeutunut mm. Lahden moottoritielle.

"Florida Marine veteran and pilot's emergency landing on North Carolina highway caught on GoPro camera"

- https://www.foxnews.com/us/florida-marine-veteran-pilots-emergency-landing-north-carolina-highway-caught-gopro-camera

Sama Tubessa: https://www.youtube.com/watch?v=nn4orgJZ5_g

5

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lienee aivan turhaa lentokoneisiin laitella kun ei tavan tollot osaa edes hälytysajoneuvoja väistellä tai edes antaa tilaa. Itse yli 30 vuotta hälytysajoneuvoa ajaneena huomattu asia.

      • Anonyymi

        Oletatko että kuvaamasi tilanne pysyisi samana tai jopa paranisi ilman sireneejä ja hätävilkkuja ;-)

        Osalla on pelisilmää, osalla ei.

        Mutta Suomen osalta tilanteeseen vaikuttanee tietynlainen mentliteetin jäykkäniskaisuus, sekä poikkeuksellisen lakihenkinen ja pilkkuja viilaava liikenensääntöjen kontrolointi sanktioineen joka sitten johtaa siihen, että tilanteen tullessa (laki-heinäseipään jo alitajuntaansa niellyt) autolija äimistelee, tahmaa ja uunoilee kun tulisi "rikkoa liikennesääntöjä" helpottaakseen hälytysajoneuvon liikkumista.

        ps. Joskus aikoinaan vuonna yksi ja kaksi kapean Hämeenlinnantien aikaan (Stadista pohjoiseen siis) oli sanonta, että siinä mahtuu tarvittaessa kohtaamaan kolme rekkaa rinnakkain, mutta jos yhtenä osapuolena kolmesta on henkilöauto, niin tila loppuu kesken ...


    • Anonyymi

      Että vilkku ja sireeni joka koneeseen kun vuosikymmenessa 1-2 konetta laskeutuu tielle? Heh. Pitäiskö ihmisiin asentaa myös samat varusteet itsemurhien varalta?

      • Anonyymi

        Onhan noita siellä täällä ja mikäs ongelma pienkoneeseen olisi lisätä hälläri ja vilkku, pieni homma teknisesti.

        Mistähän lienee revit tuon 1-2 konetta vuosikymmenessä. Sitten ULM:t laskeutuvat sinne tänne ja joskus omasta tahdostaan riippumattakin.

        Mutta tuolla loogiikalla ne lentokouluissakin opetetut hätälaskeutumis-prosessit ovat täysin tarpeettomia.

        Harrison Fordilla taasen oli komea klassikkokone.

        *

        "Harrison Ford Injured In Plane Crash" By Jessica Goodman

        Mar 5, 2015, 06:34 PM EST - Updated Dec 6, 2017

        - https://www.huffpost.com/entry/harrison-ford-plane-crash_n_6812320

        *

        "Pitäiskö ihmisiin asentaa myös samat varusteet itsemurhien varalta?"

        No, onhan sulla fanaattisen mieletönkuvitukselliset ja extremistiset rinnastukset "argumentteineen" ...

        Mutta suorastaan aivottomiin reaktioihin ei summereita tarvita, ne näkyvät heti oitis ja kauas.


    • Anonyymi

      Pienkoneisiin pienet vilkut ja sireenit.
      Suurkoneisiin suuret vilkut ja suuret sireenit.
      Jumbokoneisiin jumalattoman isot vilkut ja jumalattoman isot sireenit.
      Ja maailma pelastuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6348
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5865
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2833
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2268
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1958
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1108
    Aihe