Kokoomuspolitiikka käy kalliiksi veronmaksajille

Kokoomusta pidetään talouspuolueena. Itsekin se pukeutuu mielellään talousosaajan viittaan. Se moittii mielellään nykyhallitusta valtion velkaantumisesta jne. Kuitenkin Kokoomus/Kepu-hallitukset ovat aiheuttaneet veronmaksajille kauheat kulut kolmen viime vuosikymmenen aikana. Alla listaa:
1) 90-luvulla Kokoomushallitus antoi valtio-omisteiselle Soneralle valtuudet tehdä 4 miljardin kaupat Saksaan. Mönkään meni ja summa jäi veronmaksajien maksettavaksi. Soneran hallintoneuvoston pj oli kepulainen ja kauppaministeri kokoomuslainen. 2) v. 2005 kokoomushallitus myönsi rakennusluvan Olkiluodon ydinvoimalalle. Rakennuskulut ovat arviolta melkein kolminkertaistuneet (arvio, yli 8 miljardia). Valtion omistaman Fortumin siivu kuluista on noin neljännes. Veronmaksajat maksavat. 3) Talvivaaran kulut ovat olleet valtiolle vähintään satoja miljoonia euroja. 4) Sitten vielä tämä uunituore Fortumin Uniper-ongelma, jonka Kokoomus/Keskusta-hallitus on ollut aiheuttamassa. Veronmaksajille voi tulla maksettavaa pahimmillaan miljardeja euroja.

Kokoomus on aiheuttanut huonoilla päätöksillään veronmaksajille pahimmillaan yli 10 miljardin maksurasituksen, Kokoomuspolitiikka käy hyvin kalliiksi veronmaksajille.

33

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten niin Talvivaara muutamasata miljoonaa, valtiohan osti koko bumaskan ?

      • Anonyymi

        Löyty Aarre.


    • Anonyymi

      Kokoomus ja vihreät, ovat suomen tuho.

      • Kokoomus on kieltämättä tuolla tiellä. Perusteet alustuksessa.


      • Anonyymi
        lötkö kirjoitti:

        Kokoomus on kieltämättä tuolla tiellä. Perusteet alustuksessa.

        Vihreät ovat hyvällä tiellä. Ihmiset eivät vaan halua uskoa heidän viestiään, vaan työntävät mieluummin päänsä syvälle turpeeseen. Kuunnelkaa vihreitä! Vanha viisauskin kuuluu: Vihreistä oppii.


      • Anonyymi

        Spinaartec


      • Anonyymi
        lötkö kirjoitti:

        Kokoomus on kieltämättä tuolla tiellä. Perusteet alustuksessa.

        Lyhyesti.


      • Anonyymi
        lötkö kirjoitti:

        Kokoomus on kieltämättä tuolla tiellä. Perusteet alustuksessa.

        Tuhon tiellä kok.


    • Anonyymi

      Veleka kasvaa.

      • Anonyymi

        Ropo ottaa aina.


    • Anonyymi

      Ropo ottais velekoo.

    • Anonyymi

      Ropo repii palveluseteleitä veleka seinästä

      • Anonyymi

        Jännä juttu. Kansa innoissaan.


    • Anonyymi

      Happamia sanoi kettu pihjalan marjoista. Demarit tekee sadan miljardin kuprun munauksillaan.

      • Pystytkö yksilöimään väitteesi? Jokainenhan voi heittää tuollaisia kommentteja. Fakta kuitenkin on että Uniper-päätöksen teki Keskusta/Kokoomus-hallitus. Talvivaara-päätöksen teki Kokoomus/Keskusta-hallitus. Olkiluodon ydinvoima-päätöksen teki Kokoomus/Keskusta-hallitus ja Sonera-kaupat teki Keskusta/Kokoomus-hallitus. Fennovoimapäätöksen teki Kokoomus/Keskusta-hallitus. Jokainen näistä miljardiluokan moka. Niiden maksajina ovat veronmaksajat. Maksutapa valtion velka. Hyvä Kokoomus!


      • Väität että demarit tekee sadan miljardin kuprun munauksillaan....Voitko tarkentaa mitä munauksia tarkoitat?


    • Anonyymi

      Ei oppositio veroista määrää, vaan hallitus.

      • Väitteesi "Ei oppositio veroista määrää, vaan hallitus" on ihan oikein. Jokaisella hallituskaudellaan Kokoomus on aiheuttanut osaamattomuudellaan kauhean rasituksen kansantaloudelle. Pelkästään näiden neljän emämokan (Sonerakaupat, Olkiluodon ydinvoimala, Talvivaara ja Uniper) seurauksena Suomen valtionvelka on kasvanut kymmeniä miljardeja! Kokoomuksen ehdotus aiheuttamansa velkakurimuksen hoitamiseksi on että vähennetään verotusta. Kokoomus: talouspuolue vailla vertaa!


    • Anonyymi

      mbaut

    • Anonyymi

      bmwout

    • Anonyymi

      lancialove

    • Anonyymi

      Lada tkaa

    • Anonyymi

      Mykkänen, Uniper konkurssiin ja konkurssista seuraisi massiivinen 150 mrde kupru.

    • Anonyymi

      KOK ja UNIPER riskin toteutus.

    • Anonyymi

      Paikallinen.

    • Anonyymi

      Palkaton.

    • Anonyymi

      Kokoomus on puolue, jonka pää-ja valtionvarainministeriaikana on otettu järjettömät määrät valtion velkaa. Velkarahaa on valunut yksityisten taskuihin ja sitten ovat tekopyhästi huolissaan valtion velasta. Herätkää ihmiset! Ja nyt nämä Orpon veronalennuspuheet, jotka tässä inflaatiotilanteessa ovat aivan vastuuttomia, eli merkitsee lisää valtion velkaa, jotta yhteiskunnan toiminnot pyörisi Tekopyhästi ovat huolissaan että velkaa sälytetään tuleville sukupolville, mutta ovat itse talouspoliittisella ajattelullaan velkaa kasvattamassa.

      • Totta. Kokoomus on ollut hallituksessa lähes tauotta vuodesta 1987. Sinä aikana Suomi on ottanut enemmän velkaa kuin esimerkiksi Italia!


    • Anonyymi

      Kokoomuksen näytön paikka on jo mennyt. Ovat olleet jo monesti hallituksessa ja edelleen on paljon työttömiä. Katsokaas ,kun Kokoomukselle sopii hyvin että on nöyrää väkeä paljon tarjolla.

    • Anonyymi

      Totta.

    • Anonyymi

      olkiluoto3 on kymmenen vuotta jäljessä eikä vieläkään toimi,siitä taitaa tulla kokoomuksen politiikan suurin töppäys.

    • Anonyymi

      Ihan tod.

    • Anonyymi

      Todellakin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2280
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1307
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1246
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe