Ivf ja alkio ei vastaa viikkoja

Anonyymi

Kävin kolme päivää sitten alkuraskauden ultrassa ja kätilö löysi hyvän sykkeen, viikkoja minulla tuolloin varmasti 7 1 (koska hedelmöityspäivä on tarkasti tiedossa) ja alkio oli 5,9mm, vastaten rv 6 3. Kätilö ei antanut mitään toivoa ja puhui vain tulevasta keskenmenosta ja että olenko aivan varma koska alkionsiirto oli ja minkäikäinen alkio.

Tänään kävin gynekologillani uudessa ultrassa, kun halusin vielä lääkärin mielipiteen ja lääkäri löysi edelleen hyvän sykkeen, alkio vastasi 6 5 ja oli 7,9mm. Hän onnitteli raskaudesta ja sanoi että tällä hetkellä ei mitään huolestuttavaa.

Onko kenelläkään käynyt hyvin samanlaisessa tilanteessa? Netin joka tarinassa nämä aina päättyvät keskenmenoon :(

Seuraava ultra on reilun viikon päästä ja tuntuu etten pysty hetkeäkään olemaan onnellinen kun pelottaa niin paljon. :(

2

753

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yritä olla stressaamatta. Vähän ihmettelen kätilöä, voiko todella olla mahdollista moinen "ennustaminen". Toivottavasti kaikki menee hyvin.

      • Anonyymi

        Kiitos rohkaisevista sanoistasi. Jäi kyllä niin paha mieli tuon kätilön takia. Yritän saada ajatuksia muualle, vaikka se tuntuu mahdottomalta. :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      120
      1038
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      792
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe