tavallinen tamppaaja tarvitsee? Olen ihmetellyt usein, kun noista puhutaan. Siis ihan tietsikan kotikäytöstä on tietysti kyse.
Mihin noita Excel-ohjelmia ja Wordeja
Anonyymi
30135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Olen käyttänyt Wordia esim. paikallisen historian juttujen kirjoittamiseen. Yleensäkin kirjoituksiin joita en kirjoita kerralla valmiiksi.
Excel on ollut minulla lähinnä verenpainemittausten apuna.
Verenpainemittauksen tulokset... Tuohon kelpaisi mun mielestä ihan vaan tavallinen tekstitiedosto, jonka saa luotua tosta vaan,...,.
Tietokoneen kirjoitusohjelmilla on ihana kirjoittaa! Muistan nuoruudesta, kuinka oli vaikeaa korjata tavallisella kirjoituskoneella tehtyjä virheitä tekstistä, nyt kirjoituksen korjailu käy käden käänteessä. Exeliäkin tarvitsisin enemmän, mutta pitäisi viitsiä opetella lisää...
Ne virheet voi kai korjata ilman erillisiä ohjelmiakin..?
Excel on mainio työkalu. Olen kerännyt labratulokseni kautta aikain ja seuraan excelissä niiden kehittymistä. Saman otan mukaan, jos on tarve lääkärille. Kaikki eivät näy, koska suurin osa on työterveyshuollossa, joka ei käytä omakantaa.
Samoin verenpainemittaukset.
Olen jäämässä eläkkeelle ja tehnyt tulolaskelmia, verot, mitä jää käteen, mitä mahdollisesti säästöön.
Wordilla tehnyt monia lappusia esim. verottajalle liitteiksi.
Excel on mainio ohjelma. Työssä ollessa oli muutama kurssi sen käyttöön, mutta kun järin paljon tarvetta Excelin käyttöön ei ollut, suurin osa unohtui.
Itse en seuraa rahapuolta kuin pankkitileiltä.
Exceliä en tarvitse mihinkään mutta wordia käytän lähes päivittäin
Käytän+wordia+kun+kirjoittelen+juttuja.+Tänne+kirjoitan+suoraan+mutta+muualle+teen+luonnoksen+ja+korjailen+parina+päivänä+ennen+lähettämistä.+Joskus+valitus+jostakin+palvelusta.+Saan+kokouspöytäkirjat+ja+kutsut+wordiin+PDF-muodossa.
Excelillä+lasken+kun+kesken+kaiken+alan+vertaamaan+vaikka+jonkun+juoman+alkoholipitoisuutta+toiseen.+Alkoholi+pitää+laskea+%/hinta,+jos+juo+vain+humalahakuisesti.+Tai+vertaan+muiden+eri+kokoisten+pakkauksen+hintaa,+milloin+mitäkin+ainetta+tai+kappaleita.++Viimeksi+jouduin+tehdä+veroselvityksen,+monia+lukuja.+Päässälaskua+aina+ensin+ja+sitten+tarkistus.+Onhan+se+laskuri+kännyssäkin.
En+paljon+tarvitse+kumpaakaan+mutta+hyvä+kun+ovat.
Tallaajat eivät osaa ohjelmoida
Siksi ne tarvitsevat kalun jolla laskea
Sanotaan 5 kohdetta nyt laskee miten vain
Mutta jos on 200 oppilasta kokeissa niiden koepisteet arvosanat keskiarvot
Ja yksin muutos korjaus kaikki alusta
Ei viitsi tehdä käsin
Jos ei osaa ohjelmoida esim. Fortran c- kieli ...
Siis Excell tms
Tosin en ymmärrä mitä tekee verenpainetietojensa historialla tai kolesteroliarvoillaan menneisyydessä
Tuossa kuolin tässä nousi tuossa laski?
En käytä excelliä edes osakesalkkuun
Sijoittamisessa tarvitaan markkinoiden kuuntelemista
Ei pikkutarkkaa osto myynti numerostoa
Ne ovat verottajan asioita
Tosin lasken verot aina etukäteen noin 3 numeroa eli kun päätös tulee vertaan vain näitä ja näen onko verottaja tehnyt oikein
Vielä lisäön excel,
Excelistä on valtavasti ohjeita netissä
Ja on vanhoja excel- kirjoja joka psikassa, minullakin puolitusinaa
Kun ei tarvitse hienouksia ne riittävät tsllsajille
https://support.microsoft.com/fi-fi/office/excelin-käyttäminen-laskimena-a1abc057-ed11-443a-a635-68216555ad0a
Excelille kun laittaa verenpaineen, ja siinä samalla laskee keskiarvot, ja lähettää tiedoston hoitajalle, säästää hänen aikaansa. On niitäkin jotka tuhertavat paperille.
Toisaalta, ennen kaihileikkausta pitää mittailla verenpaineetta, mutta ei niitä tuloksia ainakaan Kotkassa edes vilkaista. Paine mitataan ennen leikkausta.
17.07.2022 17:34, Onhan se näppärää kun on osakkeet excelissä, On niin vanhoja että niiden arvot eivät ole verottajalla. Kun myy, ei tarvitse etsiä mapeista vanhoja ostoja. Vaikka osaa voi myydä hankintameo-olettamalla, kannattaa kuitenkin tarkistaa, käyttääkö sitä vai todellista.
Jos haluaa myydessä maksaa veron jo alkuvuodesta (ei tule korkomenoja lisäverosta, joka tulee myyntivoitosta), täytyy itse tehdä laskelma verolomakkeelle netissä, että saa tarkan maksettavan määrän. Ennen sai maksaa noin-summan myyntivoitosta, nyt pitää tehdä tarkasti. Itse maksoin viime vuonna, verotoimistosta soitettiin kolme kertaa, kun piti aina vaan tarkentaa.
Kuulostaa älykääpältä järjestelyttäältä
Säilytän ecxcelissä myös Sypin Kopin Skopin Rautaruukin Manconin Skopin Hopin Yhtyneiden paperien Hevosvakuutusthdistyksen ... osakkeita ja aina välillä verottaja soittelee ja kydyy lähetänkö niistä heille verot ihan vain varmistaakseni etten ole jättänyt niitä taakseni vaan että tallella ovat
Nykyisin on niitä hakkereita ja kryptoja ja muita pitkää kynttä vaanimassa joka kulman takana
Ei ihminen itse vedenpaneista ymmärrä teen siksi myös listaa ecxelissä hoitajalle. Se on käteväö. Ja olen alkanut lähettää sitä myös sairas lauta kuntaan päättäjille että voivat päättää milloin pääsen hoitoon ennenkuin päätän päiväni. Msilma on tullut niin mutkikkaksi että ilmanbecxeliä ei juuri kukaan tule toimeen
Voisit hankkia oikeinkirjoitusohjeenkin. Ei mitään tolkkua viestissäi.
se on testi palopäille
Ei minulle ainakaan Seinäjoella mitään verenpaineesta puhuttu eikä mitattu ennen kaihileikkausta.
Kyllä on uusavuttomuuden merkki, jos ei ilman exceleitä tule toimeen, en missään tarvi. Jotkut eivät tule toimeen ilman someakaan,huh,
Jos on työelämässä oppinut tehokkaan tietokoneohjelmien käytön, miksi sitä ei hyödyntäisi?
Helpottaa elämää, esim. verenpaineen keskiarvolaskennassa, ei ole uusavuttomuutta ja pitää mielen virkeänä. Eikä ohjelmien käyttötaito ruostu.
Kysyin lukion käyneeltä pojalta apua laskutehtävään.
Ostin takin joka maksoi 322€, sain siitä 22€ alennusta, paljonko sain alennusta prosentteina.
Hän pyöritteli papeperia, ähisi ja puhisi, sitten sanoi , en osaa noita prosenttilaskuja.
Nauroin+kun+luin+juttusi.
+Lukio+ja+prosenttilaskut,+pojantyttö++kyseessä,+on+kulemma+hyvä+matikassa+omasta+mielestä.
Viime++kesänä++entisenä+tukkukaupan+myyjänä+halusin+tentata+prosenttilaskutaitoa.
Aloitin+helpoimmasta+päästä+"+Mistä+luvusta+26%+on+377+euroa"
Tunnin+yritti,+sitten+häipyi+suutuksissa++omaan+huoneeseen.
Olin äitini edunvalvoja ja jouduin tekemään maistraatille joka vuosi vuositilin menoista ja tuloista. Tähän käytin exeliä.
Wordiä käytän monenlaiseen kirjalliseen tuotokseen.
Siili
Vai niin...
Nii. Ensimmäisen vuoden jälkeen oppi hakemaan sitä työtä helpottavia työkaluja.
Siili
Kuinka monta kertaa on eläkkeen riittävyyttä laskettu Excelillä.
Kyllä taulukkolaskentaohjelmaa käytetään myös eläkkeiden laskemiseen.
On Työeläke
On Eläkevakuutus
On Leskeneläke
Näitä on kiva seurata, koska menee 4000€:n paremmalle puolelle.
Tekstinkäsittelyohjelmaa tarvitaan ja samoin taulukkolaskentaohjelmaa tarvitaan. Molempia olen käyttänyt ja tarvinnut. Ei tarvitse juuri olla Word ja Excel, mutta jotakin vastaavia ohjelmia tarvitaan kylläkin. Samoin kun siirrän kuvat koneelle, niin käytän kuvankäsittelyohjelmaa, eli sellaistakin tarvitaan.
Wordilla kirjoittelin aikoinaan kun oli pöytäkone johon laitettu suomenkieliset ohjelmat, mutta tähän HP läppäriin en ole sitä saanut kun pitäisi erikseen ladata joku offise paketti enkä kielitaidottomana osaa kun on lontoon kielellä ja liian työlästä alkaa sanakirjan kanssa suomentamaan. En löytänyt sieltä sivuilta että saisi suomenkielistä versiota. Nyt en sitten pysty mitään kopioimaan ja muokkaamaan kun en vaan osaa ja ymmärrä noita lontoonkielisiä ohjeita .
Officea ei taida enää maksutta saadakaan. Lataa maksuton LibreOffice, on suomenkielinen ja vastaa aivan officen ohjelmia. Lukevat myös toisiaan.
Kiitos vinkistä, täytyypä tutustua :)